aktualizacja 

Moskwa twierdzi, że ma co świętować. 18 marca Rosjanie wyprawią koncert

To będzie podwójne święto - 10 rocznica aneksji Krymu oraz zakończenie wyborów prezydenckich w Rosji. Na 18 marca na Placu Czerwonym zaplanowano doniosły koncert.

Moskwa twierdzi, że ma co świętować. 18 marca Rosjanie wyprawią koncert
Władimir Putin jest tak zadowolony z przejęcia Krymu, że co roku świętuje rocznicę aneksji (PAP)

Kreml uwielbia donośne i wystawne przyjęcia na swoją własną cześć. Tak też ma być i tym razem - na 18 marca zaplanowano wielki koncert, podczas którego ma przemówić sam Władimir Putin. Będzie to dzień po wyborach prezydenckich, które - co do tego praktycznie nikt nie ma wątpliwości, będą dla Putina wygrane.

To już smutna, niemal coroczna tradycja, że Rosjanie upamiętniają "wyzwolenie" Krymu (tak mówią o jego aneksji). Niemal za każdym razem w wydarzeniu uczestniczy Putin. W 2018 zorganizowano je w dniu wyborów prezydenckich.

W 2023 dla odmiany, zamiast koncertu z okazji rocznicy aneksji Krymu, na półwysep wybrał się osobiście Władimir Putin. Był tam po raz pierwszy od listopada 2021 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosyjski okręt w ogniu. Opublikowano nowe nagranie z ataku

Podczas pierwszego koncertu w 2014 roku z ust Putina padły słowa, które na długo zapadły w pamięć mieszkańcom półwyspu. Rosyjski przywódca mówił wówczas o "powrocie Krymu i Sewastopola do rodzimej przystani".

Putin powraca świętować

Ostatni raz Władimir Putin wziął udział w uroczystości 30 września 2022 roku. Wtedy też ogłoszono, że Rosja zaanektowała cztery ukraińskie obwody: chersoński, doniecki, zaporoski i ługański. W 2023 Putin nie wziął udziału w koncercie.

Pojawił się natomiast 22 lutego 2023 r. na moskiewskim stadionie Łużniki podczas wiecu-koncertu pt. "Chwała Obrońcom Ojczyzny". Jak podaje Biełsat, podczas wydarzenia odczytany został rap o Azowstalu i tzw. Noworosji. Pojawiła się też piosenka o "Koperku", mówiąca pejoratywnie o Ukraińcach. Pojawiły się też dzieci z Mariupola, które "dziękowały za uratowanie ich przed ukraińskim reżimem i nazistami".

Plac Czerwony - miejsce wystawnych imprez

Również na placu Czerwonym organizowane jest chyba najważniejsze z rosyjskich świąt, czyli Dzień Zwycięstwa. Co roku bierze w nim udział Władimir Putin i świta jego popleczników. Rok temu cały plac był obstawiony przez snajperów, a mieszkańcom zakazano wychodzenia z mieszkań, otwierania okien i balkonów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić