Rośnie liczba dziewic konsekrowanych i pustelników. Podano nowe liczby

99
Podziel się:

Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że znacząco wzrosła liczba dziewic konsekrowanych i pustelników w Polsce. Okazuje się, że w 2022 roku odbyło się aż kilkadziesiąt konsekracji. Taką formę życia wybrało już kilkaset Polek i Polaków.

Rośnie liczba dziewic konsekrowanych i pustelników. Podano nowe liczby
Rośnie liczba dziewic konsekrowanych (diecezjaelk.pl)

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała właśnie najnowsze dane. Wynika z nich, że w Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych i pustelników. Tylko w 2022 r. odbyło się 61 konsekracji. "Spektakularny wzrost" organizacje katolickie odnotowują właśnie w ostatnich latach.

W sieci pojawiły się również dane dotyczące poszczególnych województw. Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że najwięcej dziewic konsekrowanych ma archidiecezja krakowska (57), warszawska (36) i gdańska (29). W pozostałych archidiecezjach jest od kilku do kilkunastu dziewic. Łącznie taką formę życia przybrało w Polsce 398 kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upada podpora systemu Putina. "Możliwości się wyczerpują"

Katolicka Agencja Informacyjna przekazała również informacje na temat innych grup. Wynika z nich, że w całej Polsce żyje 397 wdów konsekrowanych, w tym jeden wdowiec. Z danych wynika również, że w strukturach zarejestrowanych jest osiem pustelnic i jeden pustelnik. Życie pustelnicze trwa od 7 do 10 lat. Każda z osób musi przejść przez trzy płaszczyzny: psychologiczną, intelektualną i duchową. Portal diecezja.pl tłumaczy, że celem procesu jest "przygotowanie do życia w samotności, osiągnięcie dojrzałości osobistej i pełnej równowagi emocjonalnej".

Kim jest dziewica konsekrowana?

O obowiązkach dziewic konsekrowanych można dowiedzieć się z portalu konsekrowane.org. Kobiety te składają zobowiązanie do życia w czystości przed ołtarzem jako wyraz miłości do Jezusa Chrystusa. Na portalu można przeczytać, że po złożeniu ślubów mają oddać się "pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie". Każdego dnia dziewice odmawiają tzw. Liturgię Godzin, szczególnie Jutrznię i Nieszpory. Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do Biskupa Diecezjalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić