Rosyjscy hakerzy nie odpuszczają. Polska jedną z głównych ofiar ich cyberataków

Czwartkowa, 22 lutego, "Rzeczpospolita" informuje, że eksperci biją na alarm. Polska znalazła się w nielicznym gronie państw, które są dziś najczęściej i najintensywniej atakowane przez cyberprzestępców. W naszą sieć uderzają głównie grupy powiązane z Kremlem.

Rosyjscy hakerzy nie odpuszczają. Polska jedną z głównych ofiar ich cyberataków
Rosyjscy hakerzy nie opuszczają. Polska jedną z głównych ofiar ich cyberataków (Pixabay)

Z informacji przekazanych przez gazetę wynika, że nie ma dnia, aby nie przeprowadzano na Polskę mniej lub bardziej złożonego ataku hakerskiego.

Podczas odbywającej się właśnie w Wiedniu konferencji bezpieczeństwa CPX eksperci przedstawili dane, które jasno wskazują, że jesteśmy jednym z głównych globalnych celów cyberprzestępców. Dominują ataki inicjowane przez grupy powiązane z Rosją i Białorusią. Ale - obok NoName i APT - szczególnie aktywna była w ostatnich tygodniach grupa hakerska Winter Vivern - pisze "Rz".

Polska ofiarą kampanii cyberszpiegowskiej na rzecz Moskwy i Mińska

Wytłumaczono również, że Winter Vivern, działające od 2020 roku, najprawdopodobniej prowadzi kampanie cyberszpiegowskie na rzecz Moskwy oraz Mińska. W tym celu mają być wykorzystywane zaawansowane techniki i narzędzia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 20.02

Z najnowszych danych wynika, że ofiarami uderzeń Winter Vivern są głównie Ukraina, Gruzja oraz Polska.

Fakt rosnącego zagrożenia dla Polski potwierdza też gen. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Przyznaje, że ostatnie tygodnie wskazują, iż jesteśmy najbardziej atakowanym krajem świata w kontekście tzw. kampanii DDoS (blokujących serwery). Wcześniej analitycy KPMG alarmowali, że od lutego 2022 r., a więc od wybuchu wojny w Ukrainie, nasz kraj stał się jednym z kluczowych celów w europejskiej cyberprzestrzeni - wskazała "Rzeczpospolita".

Jak nasze państwo radzi sobie z cyberatakami?

Jednocześnie, jak podkreślają eksperci z branży IT, Polska bardzo dobrze broni się i zabezpiecza przed atakami w sieci. Gazeta powołuje się na prestiżowy magazyn "MIT Technology Review", który umieścił nasz kraj na szóstym miejscu na świecie w specjalnym rankingu "The Cyber Defense Index 2022/23".

W ocenie "Rz", o naszej cyfrowej defensywie świadczą też nakłady na cyberobronę - wartość tej branży w Polsce w ciągu roku wzrosła o 14 proc., do poziomu przeszło 2 mld zł.

Wedle najnowszych prognoz firmy Statista w br. wydatki te skoczą o kolejne 8 proc. - dodała.

Źródło: PAP

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić