o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

NASA oskarża Chiny. "Nieodpowiedzialne zachowanie"

128
Podziel się

Szczątki chińskiej rakiety Długi Marsz 5B spadły w niedzielę rano do Oceanu Indyjskiego. Do końca nie było jednak wiadomo, gdzie dokładnie wylądują kosmiczne śmieci. Głos w tej sprawie zabrała NASA, oskarżając Pekin o nierozważne działania.

NASA oskarża Chiny. "Nieodpowiedzialne zachowanie"
Chińska rakieta Długi Marsz 5B wyniosła na orbitę moduł nowej stacji kosmicznej (Getty Images)
bECdxIKt

W czwartek 29 kwietnia z kosmodromu Wenchang w chińskiej prowincji Hajnan wystartowała mierząca 30 metrów długości rakieta, która wyniosła na niską orbitę okołoziemską moduł nowej stacji kosmicznej. Później jednak naukowcy stracili kontrolę nad sprzętem – jego szczątki poleciały w kierunku Ziemi w sposób niekontrolowany. Choć skończyło się szczęśliwie, NASA zauważa, że kosmiczne śmieci mogły opaść na tereny zamieszkane.

Chińska rakieta spadła do oceanu. NASA krytykuje Chiny

Amerykańska agencja kosmiczna wydała oświadczenie w sprawie incydentu. Zamieściła na swojej stronie internetowej wypowiedź jednego z członków NASA. – Oczywiste jest, że to nieodpowiedzialne zachowanie – stwierdził Bill Nelson.

bECdxIKv
Państwa, które podróżują w kosmos, muszą zminimalizować ryzyko z tym związane zarówno dla ludzi, jak i dla wszelkiego mienia i zmaksymalizować przejrzystość tych operacji – czytamy dalej w komunikacie.

Podkreślono także, że Chiny oraz prywatne podmioty działające w kosmosie powinny myśleć długofalowo. Zdaniem NASA należy być przygotowanym na wszelkie ewentualności. W tym przypadku należało zadbać o bezpieczne sprowadzenie szczątków rakiety na Ziemię.

Wcześniej Departament Obrony USA ostrzegał, że pozostałości 21-tonowej rakiety mogą spaść na obszary zamieszkane. Według obliczeń, statek mógł spać na półkuli północnej od Nowego Jorku przez Madryt aż po Pekin. Z kolei na półkuli południowej szczątki rakiety mogły opaść na obszarze od Chile po Wellington w Nowej Zelandii.

bECdxIKB

Działania chińskiej agencji kosmicznej skrytykował także astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda Jonathan McDowell. W rozmowie z agencją Reutera przyznał, że większość państw wysyłających rakiety w kosmos dba o to, aby kosmiczne śmieci nie spadały na Ziemię w sposób niekontrolowany.

Wygląda to na lenistwo ze strony chińskich projektantów rakiety – ocenił McDowell.

Rakieta opadała w sposób niekontrolowany. Chiny nic sobie z tego nie robią

Państwo Środka zdaje się jednak nie przejmować krytyką, która na nie spadła. Jeszcze w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbing uspokajał, że "główna część rakiety spali się w atmosferze". Podkreślał także, że szansa na to, że szczątki będą stanowić dla kogokolwiek zagrożenie, jest "minimalna".

Przelot rakiety śledziło dokładnie dowództwo Sił Kosmicznych USA. Wbrew zapewnieniom Chińczyków była to bowiem potencjalnie groźna sytuacja. W maju 2020 roku Chiny wysłały w kosmos identyczną rakietę Długi Marsz 5B. Jej szczątki spadły wtedy na Wybrzeże Kości Słoniowej, uszkadzając kilka budynków.

bECdxIKC

Długi Marsz 5B. Rakieta wyniosła na orbitę moduł stacji kosmicznej

Rakieta Długi Marsz 5 jest częścią rozbudowanego programu kosmicznego Państwa Środka. Chiny budują na orbicie okołoziemskiej nową stację kosmiczną. Przy pomocy rakiety wyniesiono główny moduł o nazwie Tianhe, czyli harmonia niebios.

Chińska stacja kosmiczna ma w kształcie przypominać literę T. Kolejne dwa moduły mają zostać wystrzelone w 2022 roku. Dwa lata później na orbicie ma znaleźć się także kosmiczny teleskop.

bECdxIKD

Jakiś czas temu budowę własnej stacji kosmicznej zapowiedzieli także Rosjanie. To odpowiedź na doniesienia o tym, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest w fatalnym stanie technicznym. Rosyjscy kosmonauci mają przestać korzystać z niej w 2025 roku.

Obejrzyj także: Człowiek na Marsie. Ekspert o dacie pierwszej załogowej misji na Marsa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECdxIKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(128)
Instrybutor
4 miesiące temu
Niech NASA przypomni sobie jak spadała ich stacja Skylab.
Zbyszek
4 miesiące temu
Złość yankesów bo nie wiedzieli ale wiedziały Chiny i to wystarcza,yankesi nie muszą wszystkiego o Chinach wiedzieć tak jak wiedzą o Polsce.
zszokowany
4 miesiące temu
aale amerykańskie bzdety! Chińczycy dokładnie określili gdzie spadną szczątki tej rakiety ,tylko w mediach o tym cisza, bo trzeba pisać o jazgocie "naukowców" amerykańskich. O ich poziomie świadczy fakt, że nie byli w stanie określić trajektorii lotu!
bECdxIKX
sun
4 miesiące temu
Jak zbombardować bezkarnie Nowy Jork? Wystrzelić rakietę i "niekontrolowanie" sprowadzić ja w to miejsce, zapewniając, że nic się nie stanie.
BEJDZIŃG
4 miesiące temu
Bardzo się przejęliśmy krytyką NASA. Podpisano, Ling Si Ping i reszta narodu chińskiego.
anty popis
4 miesiące temu
upadek kazdego imperium to tatalne skretynienie jego rzadu .. wlasnie to widzimy w usa
Dlaprzypomnie...
4 miesiące temu
Zapomnieli Columbie i Chalengera te to mialy kontrolowane spadanie ! No faktycznie drobna roznica tamte spadaly ze zwlokami kosmonautow!
Tak
4 miesiące temu
LO boże chinole i rakiety
Janek
4 miesiące temu
USA jest policja świata im wolno wszystko. Można napasc na inny kraj w imię obrony demokracji i jest ok. I tak jest z tą chińska rakieta, chińczycy są nieodpowiedzialni. Amerykańska rakieta jakby spadła to obyłoby się bez rozgłosu.
Sebastian
4 miesiące temu
Wczoraj w Niedzielę około 21:45 w nocy w okolicy Płońska widać było długi rząd białych punktów przelatujących jeden za drugim w różnych odległościach od siebie, wydawały się lecieć z tą samą prędkością. Pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem. Niesamowite ale też przerażające leciały prawie prostopadle nad głową na długości 3/4 nieba ale nie widziałem początku, tylko sam koniec, więc ten "koralik" mógł być dłuższy. Czy możliwe aby to było to?
Takie tam
4 miesiące temu
A Chelengera pilnowali? A Columbia też był kontrolowany?
Perskie Oko
4 miesiące temu
Rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego. Ocean jest oburzony chińską agresją. Natychmiast po jego stronie opowiedziały się Stany Zjednoczone, ten obrońca uciśnionych, ogłaszając kolejne sankcje na Chiny i na Rosję, bo w rakiecie były rosyjskie części. Waszyngton podejrzewa też o współpracę Iran i wkrótce podejmie kolejne kroki karne!!!
Maćko
4 miesiące temu
Jak po katastrofie wahadłowca szczątki spadały gdzie popadnie, to cały świat współczuł tragedii i nikomu nie przyszło do głowy oskarżać USA o nieodpowiedzialne działania. Teraz USA przesadziło z komentarzem.
bECdxIKP
kloss88
4 miesiące temu
Chiny to wrog swiatowy Nr1 jeszcze zdazymy sie o tym przekonac
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić