aktualizacja 

Rosyjska turystka oburzona. "Powiedzieli: wynocha z tego kraju"

Rosjanie, którzy wspierają wojnę w Ukrainie, nie są mile widziani w innych krajach. Przekonała się o tym kobieta z obwodu nowosybirskiego, która samochodem oklejonym literą "Z" przyjechała do Kazachstanu. Na reakcję miejscowych nie trzeba było długo czekać.

Rosyjska turystka oburzona. "Powiedzieli: wynocha z tego kraju"
Kazachowie nie wspierają rosyjskiej inwazji na Ukrainę (Getty Images, Twitter, 2022 Anadolu Agency)

Filmik z Kazachstanu nagrała sama oburzona Rosjanka. Jak twierdzi, "została niemiło powitana przez agresywnych miejscowych". Wszystko dlatego, że ma na swoim samochodzie naklejkę z literą "Z", która jest symbolem wsparcia dla rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Wspiera wojnę. "Wynocha z tego kraju"

Jak mówi, Kazachowie zaczęli słownie atakować kobietę i jej rodzinę, nazywając ich "faszystami", którzy zaatakowali Ukrainę. - Kierowca stojącego tutaj autobusu, Kazach, powiedział, że nie jesteśmy tu mile widziani, wynocha z tego kraju - relacjonuje Rosjanka.

Kobieta, która akceptuje wojnę, prosi Kazachów o reakcję na to wydarzenie. - Chcę, żeby Kazachowie, którzy wspierają Rosję, zobaczyli, że w obwodzie pawłodarskim są tacy mieszkańcy, bardzo agresywni - mówi Rosjanka, najwidoczniej nie zdając sobie sprawy, dlaczego została potraktowana w ten sposób.

Ona chyba nie wie: większość obywateli Kazachstanu nie popiera wojny Rosji przeciwko Ukrainie - napisała na Twitterze dziennikarka Togzhan Kassenova.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Napięte relacje Kazachstanu z Rosją

Kazachstan tradycyjnie był uważany za sojusznika Rosji w zakresie polityki międzynarodowej. Jednak od początku wojny w Ukrainie zarówno miejscowi, jak i władze państwowe wspierają Ukrainę. W kraju przewidziana jest kara za symbol "Z", który uważany jest za gest wsparcia dla wojny, a miejscowi chętnie zgłaszają prorosyjskie symbole policji.

Rosyjska inwazja na Ukrainę popsuła relacje Kremla z dotychczas wiernym sojusznikiem z Kazachstanu. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew otwarcie krytykował działania Putina i podpisał decyzję o wyjściu z Międzypaństwowego Komitetu Monetarnego Wspólnoty Państw Niepodległych.

Symbol "Z" zakazany

W Polsce 13 kwietnia 2022 weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, na podstawie której używanie litery "Z" podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Do kryminalizacji używania symbolu "Z" wezwał wszystkie państwa minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Używanie symbolu "Z" może być również karalne w Republice Czeskiej, Kirgistanie, Litwie, Łotwie oraz Mołdawii.

Zobacz także: Putin wściekły. Prezydent Rosji przyznał, że sankcje uderzają w gospodarkę
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić