Rosyjski oficer nie ma wątpliwości. Mówi, że jego kraj przegra wojnę

Igor Girkin ps. Striełkow w 2014 roku został szefem sztabu prorosyjskich separatystów w Doniecku. Od początku ataku na Ukrainę w 2022 roku częściej sprawy konfliktu komentuje, niż bierze w nich aktywny udział. Uważany za ultranacjonalistę i działacza prowojennego oficer otwarcie mówi, że jego zdaniem Rosja nie ma szans wygrać z Ukrainą.

Rosyjski oficer nie ma wątpliwości. Mówi, że jego kraj przegra wojnę
Zdaniem Girkina rosyjskie wojska są skazane na porażkę (Wikimedia Commons, Dom kobb)

Nagranie z wypowiedzią Striełkowa zamieścił Anton Heraszczenko, ukraiński polityk. Nie wiadomo, gdzie dokładnie nagrano całą rozmowę. Striełkow wygląda, jakby spotkał się z kimś już sobie dobrze znanym. Wspomina tej osobie o ich poprzednim spotkaniu w maju 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żołnierze z Białorusi? Gen. Skrzypczak o Łukaszence
W maju z tego samego miejsca mówiłem, że odnieśliśmy porażkę w prowadzeniu specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie. Wytłumaczyłem - dlaczego. Nie było mobilizacji. Wojna się zaczęła i okazało się, że nikt nic nie wie i nikt nic nie chce. Nasze własne zakłady nie są przygotowane. Nie jesteśmy w stanie nic zrobić bez zagranicznych części. Wiemy wszystko, co trzeba o dowódcach i biurokracji. Z tymi osobami jako dowódcami niemożliwym jest przeprowadzenie prawdziwej mobilizacji, prawdziwych przegotowań czy prawdziwej wojny - mówi w nagraniu.

Zdaniem Girkina rosyjscy przywódcy "zacisnęli hamulec" i mają teraz nadzieję, że wszystko potoczy się swoim naturalnym rytmem.

Nie są w stanie prowadzić czy rozwijać swojej sytuacji z takim personelem, jaki mają. Nasz prezydent całkowicie zatracił się w dowodzeniu specjalną operacją wojskową. I delegował to Ministrowi Obrony, który kompletnie źle przygotował swoją armię. O ile w ogóle można to nazwać przygotowaniem. Kompletny przegrany szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych wrócił, żeby współpracować przy operacji. I teraz wszystko zmierza w tym samym kierunku, jak wiosną rok temu. Tylko zamiast Pisky (niewielki region w obwodzie donieckim, przyp.red.) mamy Bachmut. Reszta wygląda tak samo.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nietykalny Girkin

Igor Girkin Striełkow według zagranicznych mediów ma status terrorysty. Jest oskarżany o porwanie obserwatorów OBWE i zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines. Za to ostatnie wydano za nim międzynarodowy nakaz aresztowania. W 2022 roku zaocznie skazano go na dożywocie. Girkin od dawna głośno krytykuje działania Siergieja Szojgu, a nawet samego Putina. Jest monarchistą, uważany za nietykalnego, gdyż chronią go wysoko postawieni członkowie służb wojskowych i wywiadowczych. To sprawiło, że nie obawiał się w sierpniu 2022 roku nazwać Putina "klaunem".

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić