Rosyjskie elity chcą odsunąć Putina od władzy? "Rozważają to od roku"

Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, w wywiadzie dla radia RBC-Ukraina stwierdził, że rosyjskie elity od ponad roku rozważają odsunięcie Władimira Putina od władzy. Zdaniem Budanowa, w Rosji może dojść do przewrotu pałacowego.

Rosyjskie elity chcą odsunąć Putina od władzy? "Rozważają to od roku"
Budanow o odsunięciu Putina od władzy (Wikimedia Commons, President.gov.ua)

W wywiadzie z 24 kwietnia szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow poruszył wiele interesujących tematów. Jednym z nich był wątek niezadowolenia rosyjskich elit i chęci odsunięcia Putina od władzy.

Ten temat powraca od wielu miesięcy, a eksperci często próbują wskazać, kto może zastąpić Putina. W najnowszym wywiadzie generał Budanow stwierdził, że Rosjanie już od ponad roku rozważają odsunięcie dyktatora od władzy, ale ''nie mogą podjąć decyzji''.

W rozmowie szef ukraińskiego wywiadu zasugerował, że na Kremlu może dojść do "przewrotu pałacowego" (obalenie panującego w wyniku spisku dostojników państwowych lub wojska — red.), ale opinia publiczna prawdopodobnie pozna inną wersję zdarzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski medyk o piekle Bachmutu. "Rosyjska niewola a samobójstwo? Dla mnie wybór jest prosty"
Co najwyżej powiedzą, że ktoś umarł na zawał albo został aresztowany, bo okazał się agentem brytyjskiego wywiadu, jak to było w latach 30., pamiętasz? To wszystko miało już miejsce. (...) Na przykład pojawi się komunikat: "Żałoba, zmarł we śnie na atak serca". I wszyscy - "Król umarł. Niech żyje król!" – powiedział szef HUR w wywiadzie.

Według gen. Budanowa niektórzy członkowie rosyjskiej elity byli przeciwni tej wojnie. - To mało znany fakt, ale fakt - stwierdził.

Warto podkreślić, że również niemiecki minister obrony Boris Pistorius stwierdził niedawno, że rosyjska elita zaczęła odwracać się od Władimira Putina.

Kto może zastąpić Putina?

- Rosyjskie elity wojskowe i polityczne już dyskutują o kandydatach na następcę Putina, a jest ich więcej niż jeden - powiedział szef HUR i dodał, że wielu członków elit zrozumiało, że ''to się źle skończy''. Budanow odmówił jednak podania konkretnych nazwisk i nie chciał rozmawiać na temat kandydatów do przejęcia władzy w Rosji.

Jednocześnie Budanow podkreślił, że Rosjanie zawsze mają plan B i każdą porażkę pokażą jako zwycięstwo. Telewizja publiczna, od lat działająca jako tuba propagandowa, ułatwia im to zadanie.

W ostatnich miesiącach Budanow udzielił wielu wywiadów. Jego prognozy (sam nie lubi tego określenia, ponieważ twierdzi, że w swoich analizach zawsze opiera się na liczbach) w wielu przypadkach okazywały się słuszne.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić