Szef ukraińskiego wywiadu na celowniku Kremla. "Było 10 zamachów"

Na szefa ukraińskiego wywiadu Kyryła Budanowa przeprowadzono już co najmniej 10 zamachów - poinformował we wtorek "The Washington Post", powołując się na osobę z bliskiego otoczenia ukraińskiego wojskowego. Obecnie Budanow stroni od pokazywania się publicznie.

Szef ukraińskiego wywiadu na celowniku Kremla. "Było 10 zamachów"
Kyryło Budanow (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Według Kyryła Budanowa zamachy na jego życie rozpoczęły się po zabójstwie podpułkownika rosyjskiej FSB w sierpniu 2016 roku na tymczasowo okupowanym Krymie. Uważa się, że Budanow był jednym z zaangażowanych w operację, a niedługo później został odznaczony Orderem Odwagi. Budanow ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył swojemu udziałowi we wspomnianych działaniach.

A potem zaczęły się wszystkie zamachy na moje życie - zauważył Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z "The Washington Post".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężny cios w Rosjan. Artyleria zmiażdżyła BMP-2 i BMP-3

W artykule opublikowanym przez "The Washington Post" we wtorek 31 stycznia powołano się na osobę z bliskiego otoczenia Budanowa, według której od od 2016 roku szef ukraińskiego wywiadu dziesięciokrotnie był celem rosyjskich zamachów. Jeden z nich miał miejsce w 2019 roku. Pod samochodem wojskowego umieszczono wówczas bombę, która jednak przedwcześnie eksplodowała - podaje gazeta.

W sierpniu tego roku z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że zatrzymała współpracowników rosyjskich służb wywiadowczych, których celem było zabicie Kyryła Budanowa oraz ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

- Budanow do dziś pozostaje na celowniku Kremla - podkreślono w artykule. Rosyjskie władze oskarżają agentów ukraińskiego wywiadu z Budanowem na czele za uszkodzenie Mostu Krymskiego, łączącego Rosję z miastem Kercz na Krymie. Do eksplozji na moście doszło 8 października 2022 roku.

Z ustaleń dziennikarzy "The Washington Post" wynika, że Kyryło Budanow obecnie mieszka w swoim biurze. Prowadzi ostrożny tryb życia i rzadko pokazuje się publicznie, najprawdopodobniej po to, by uniknąć kolejnych ataków. W jego biurze 24 godziny na dobę gra muzyka klasyczna - prawdopodobnie jako ochrona przed podsłuchem.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić