Rozwiązano jedną z największych zagadek dziejów. Odkrycie w Stonehenge

41

Przez lata nikt nie wiedział, dlaczego głazy Stonehenge są ustawione w taki sposób. Istniały przypuszczenia, że miały pomóc w przewidywaniu pojawiających się zaćmień, bo ustawiono je precyzyjnie do pozycji ciał niebieskich. Teraz pojawiła się zupełnie inna teoria.

Rozwiązano jedną z największych zagadek dziejów. Odkrycie w Stonehenge
Stonehenge (Wikimedia Commons, garethwiscombe)

Naukowcy z Anglii, z Uniwesytetu Salford, odkryli prawdę dotyczącą głazów Stonehenge. Niemal pewne już jest, dlaczego głazy zostały ustawione względem siebie tak precyzyjnie. Powodem jest akustyka, którą tworzą - podaje Wirtualna Polska.

Naukowcy, aby zbadać postawioną przez siebie hipotezę, stworzyli projekt Stonehenge w 3D. Wydrukowali go za pomocą drukarki, a następnie przeszli do testów.

Podczas badań naukowcy sprawdzali, jak na różne dźwięki reaguje budowla. Małe Stonehenge w skali 1:12 względem prawdziwej budowli, stało w laboratorium, a naukowcy sprawdzali, co stanie się z dźwiękiem, który wydawany będzie wewnątrz w formie "ćwierkania". Wyniki okazały się być zaskakujące.

Pomieszczenie, zdaniem naukowców, reaguje jak kino. Dźwięki, które wydawane są wewnątrz, rozchodzą się w sposób fenomenalny, co na pewno zauważyli przodkowie Brytyjczyków. Jak twierdzą badacze - odkrycie to z pewnością uświetniło ich rytuały, które odprawiane były wewnątrz Stonehenge.

Zobacz także: Zaskakujące odkrycie w Stonehenge. Puścili dźwięk na różnych częstotliwościach
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić