Runął balkon plebanii w Poznaniu. "Bogu niech będą dzięki"

11

Z niewyjaśnionych przyczyn przy budynku plebanii parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu oderwał się balkon z balustradą i spadł na znajdujący się pod nim chodnik. W budynku trwają obecnie prace remontowe, ale miały nie mieć związku z sytuacją.

Runął balkon plebanii w Poznaniu. "Bogu niech będą dzięki"
Z niewyjaśnionych przyczyn przy budynku plebanii parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu oderwał się balkon z balustradą i spadł na znajdujący się pod nim chodnik (Agencja Gazeta Wyborcza, foto-poznan)

"Mogło być wielu zabitych. Runął balkon plebanii przy ul. Fredry" - napisano w poniedziałek na Spotted: MPK Poznań. Balkon znajdował się bezpośrednio nad głównym wejściem, z którego korzystają pracujący na miejscu robotnicy. Niewiele brakowało, aby wydarzyła się tragedia.

Straż pożarna została wezwana na plebanię przy ulicy Fredry 11 w sobotę 24 lutego, niedługo przed godziną 19.

Zostaliśmy wezwani na miejsce 24 lutego na chwile przed godziną 19:00. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca, wyłączenia prądu oraz odgruzowania balkonu, by mieć pewność, że nikt nie został poszkodowany. Na szczęście obyło się bez ofiar - poinformował Marcin Tecław, oficer prasowy straży pożarnej w Poznaniu w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Woźniak-Starak o kościele: "Mam do tego stosunek ambiwalentny, ale wierzę..."

Na terenie plebanii trwa remont termomodernizacyjny rozpoczęty dwa lata temu. Na miejscu pracują robotnicy. O mały włos, a wszystko mogło się skończyć tragicznie. Na ten moment budynek nie został wyłączony z użytkowania, jednak zalecono zamknięcie dostępu do balkonu.

Bogu niech będą dzięki, że balkon spadł w sobotę wieczorem, gdy nie było żadnych robotników, ani ja tamtędy nie przechodziłem - powiedział proboszcz plebanii ksiądz Jacek Stępczak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Ksiądz twierdzi, że inżynierowie, którzy prowadzili badania balkonu, nie zauważyli żadnych nieprawidłowości wskazujących, że może dojść do jego oberwania. Uważa, że balkon runął ze starości.

- Prace prowadzone są wewnątrz budynku. Balkon runął chyba ze starości… Wszyscy inżynierowie, którzy go badali wcześniej jak i teraz, po jego zerwaniu, podkreślali, że nie ma żadnego zarysu, pęknięć, żadnych symptomów, które by sugerowały, że on może kiedykolwiek spaść - tłumaczył ksiądz Stępczak w rozmowie z TVN24.

Przyczyny zdarzenia bada obecnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. - Prowadzimy czynności wyjaśniające, między innymi wzywając parafie do przedstawienia protokołu przeglądów okresowych. Każdy właściciel ma obowiązek zlecania takich przeglądów osobom posiadającym uprawnienia budowlane - poinformowała Anna Zakrzyńska, kierowniczka Oddziału Inspekcji i Kontroli w PINB.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić