Rząd ogłosił nowe restrykcje. "Wciskamy hamulec z całej siły"

195

Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji 15 października poinformował o nowych obostrzeniach, które wejdą w życie już za kilka dni. Pojawiły się nowe zalecenia, które dotyczą strefy żółtej, a także strefy czerwonej. Minister zdrowia: "wciskamy hamulec z całej siły".

Rząd ogłosił nowe restrykcje. "Wciskamy hamulec z całej siły"
Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. (Facebook\KPRM)

"Zostań w domu", apeluje premier Mateusz Morawiecki do Polaków. To jedna z najważniejszych zasad, która powraca do Polaków po pierwszej fali pandemii. Podobne zalecenia przekazuje minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zachęcał do tego głównie osoby starsze, najbardziej narażone na ewentualne ryzyko śmierci w związku z zarażeniem się koronawirusem.

Strefa żółta. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Premier Mateusz Morawiecki poinformował obywateli o nowych obostrzeniach, jakie wejdą w życie na dniach. Wśród nich m.in. te dotyczące wesel. Od teraz, w strefie żółtej, która obejmuje całą Polskę, uczestnictwo w weselach jest możliwe, ale liczba gości musi wynosić maksymalnie 20 osób. Na weselu, co prawdopodobnie najbardziej zaboli Polaków, nie można uczestniczyć w zabawach tanecznych. Zmiana ta wchodzi w życie od 19 października.

Bardzo ważna informacja to także obostrzenia, które dotyczą szkół i uczelni. Od 17 października szkoły wyższe i szkoły średnie będą działały, jednak nauczanie odbędzie się w systemie hybrydowym. Dzieci i młodzież praktycznie nie jest obciążona ryzykiem zgonu w związku z zachorowaniem na COVID-19, jednak może przenosić chorobę na osoby starsze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Strefa czerwona. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

O wiele bardziej radykalne obostrzenia dotyczą strefy czerwonej. M.in. ograniczenie liczby osób, które mogą przebywać w placówce handlowej. To maksymalnie 5 osób na jedną kasę - od 17 października.

W strefie czerwonej panuje zakaz organizowania wesel. Taka zmiana wejdzie w życie 19 października.

W szkołach wyższych i średnich natomiast nauka odbywać się będzie zdalnie. Wydarzenia sportowe również będą mogły być organizowane, jednak bez publiczności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Koronawirus. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Statystyki przytoczył szef resortu zdrowia, który zaznaczył, że pandemia "wyraźnie przyspiesza".

Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w strefie czerwonej znalazły się 152 powiaty, czyli połowa Polski. Są to przede wszystkim powiaty gęsto zaludnione, miasta i duże ośrodki miejskie. 11 miast wojewódzkich znalazło się w czerwonej strefie - powiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Premier został zapytany przez dziennikarzy o pomoc dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Pomoc ta jest udzielana.

Pomoc cały czas płynie do przedsiębiorców. Będą prowadzone działania dla tych branż, które będą teraz w trudniejszym położeniu niż inne - np. dla branży gastronomicznej czy turystycznej - odpowiedział Mateusz Morawiecki.
Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić