Rzecznik Praw Obywatelskich o Komendzie. "Sprawa wymaga przyjrzenia się"

47

Tomasz Komenda niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Po wyjściu z zakładu karnego nie zdążył nacieszyć się wolnością. Zmarł w wieku 46 lat. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w programie Fakt Live stwierdził, że Komenda nie został potraktowany dobrze po wyjściu z więzienia. - Niewykluczone, że sprawa wymaga przyjrzenia się - wskazał RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich o Komendzie. "Sprawa wymaga przyjrzenia się"
Tomasz Komenda spędził w więzieniu niesłusznie 18 lat. (Licencjodawca)

Niesłuszne skazanie na 25 lat więzienia Tomasza Komendy jest opisywane jako jedna z najbardziej rażących pomyłek polskiego wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskiej Marcin Wiącek w programie Fakt Live zwrócił uwagę na to, co działo się z Tomkiem po wyjściu z więzienia.

- Nachodzi mnie refleksja, że w Polsce nie ma odpowiednich ram prawnych i społecznych odnoszących się do tzw. pomocy postpenitencjarnej - wskazuje Marcin Wiącek.

Zdaniem RPO osoby, które wyszły z zakładu karnego są pozostawiane samym sobie. - Państwo nie wyciąga do nich ręki. Mam na myśli zarówno aspekt opieki psychologicznej, psychiatrycznej, jak też takiej szansy na nowe życie: na znalezienie nowego miejsca pracy i ułożenie sobie życia społecznego - zauważa Marcin Wiącek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Matka Tomasza Komendy o mecenasie K.: zimny i wyrachowany
- Niewykluczone, że sprawa pana Tomasza Komendy wymaga przyjrzenia się pod tym kątem - dodał w programie Fakt Live Rzecznik Praw Obywatelskich.

Marcin Wiącek podkreślił, że państwo powinno nie tylko wypłacić należne odszkodowanie, ale również zaopiekować się człowiekiem, by umożliwić mu powrót do społeczeństwa.

Tomasz Komenda został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. Mężczyzna nie popełnił zbrodni. Z więzienia wyszedł po 18 latach. Komenda otrzymał niemal 13 mln zł zadośćuczynienia. Od jakiegoś czasu chorował na nowotwór. Zmarł w środę 21 lutego br.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić