Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Seniorzy z Rosji mówią o Putinie. Widać, że są odizolowani od świata

Władimir Putin cieszy się wciąż niezachwianym poparciem wśród Rosjan. Niestety, kremlowska propaganda jest na tyle skuteczna, że do wielu obywateli Rosji po prostu nie dociera prawda na temat, chociażby wojny w Ukrainie. Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego rządu, opublikował nagranie z rosyjskimi seniorami. Oto co mówią o Putinie.

Seniorzy z Rosji mówią o Putinie. Widać, że są odizolowani od świata
Seniorzy z Rosji o Putinie (Twitter, Anton Heraszczenko)

Około 80 procent Rosjan pozytywnie ocenia działania Władimira Putina. Miażdżąca większość z nich ufa prezydentowi Federacji Rosyjskiej i popiera jego stanowisko chociażby jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie.

Nie jest to jednak żadne zaskoczenie, biorąc pod uwagę fakt, że Rosjanie są wystawieni na działania skutecznej propagandy, która kreuje na potrzeby Kremla fikcyjny świat. Rosja jest w nim coraz bardziej osaczona przez NATO. Ukraiński rząd określa się mianem faszystowskiego.

Propagandyści z rosyjskiej telewizji przedstawiają Ukrainę jako stronę agresywną w konflikcie. Uderzają także w zachodnie wartości, takie jak wolność i demokracja. Jednocześnie to Rosję przedstawia się jako gołąbka pokoju, a Putina jako męża opatrznościowego, który chce przywrócić swojemu państwu jego wielkość.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa broń w rękach Ukraińców. Putin wściekły na USA

Rosjanie o Putinie

Anton Heraszczenko, doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy, często publikuje na swoim koncie na X (dawniej Twitter) nagrania pokazujące, jak Rosjanie myślą, czują i mówią. Widać wyraźnie, że są tak nasączeni propagandą, że nawet najlepsze próby pokazania im innego punktu widzenia muszą się skończyć porażką.

Tym razem Heraszczenko pokazał propagandowy film z grupą rosyjskich seniorów. Wygląda on komicznie. Kolejne osoby recytują pochwały na cześć Putina jak wyuczone na pamięć wiersze.

Rosjanie z nagrania mówią między innymi, że są szczęśliwi z faktu, iż Putin jest ich przywódcą. - Mimo, że wszystko się wali, on próbuje budować mosty - mówi jedna z seniorek. Inna z kobiet nazywa Putina "wielkim dyplomatą".

"Dziękujemy za Twoje człowieczeństwo, bo widzimy, co dzieje się na Bliskim Wschodzie", "Jesteś jedynym prezydentem, który myśli o Rosji i o ludziach. (...) Głębokie ukłony dla Ciebie", "Jesteś wielkim politykiem. Nie ma żadnego innego prezydenta na całym świecie, który walczyłby o pokój wszędzie i zawsze" - to tylko kilka stwierdzeń, która padają w poniższym filmie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Komentujący nagranie śmieją się z tych propagandowych wywodów. Dostrzegają także, że Rosjanie mają bardzo ograniczony dostęp do innych źródeł informacji, są odizolowani od świata i trudno przedstawić im alternatywną wizję.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić