Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

"Wybuch bąbla" w Rosji. Rok temu tego gigantycznego krateru na Syberii nie było

93

Na północno-zachodniej Syberii zaobserwowano zaskakujące zjawisko. Pośrodku tundry pojawił się ogromny krater, którego rok wcześniej jeszcze tam nie było. Rosyjscy eksperci rozpoczęli badania, a teraz podali do wiadomości publicznej pierwsze ustalenia.

"Wybuch bąbla" w Rosji. Rok temu tego gigantycznego krateru na Syberii nie było
Na Syberii powstał gigantyczny kater (YouTube)

Według ustaleń naukowców krater pojawił się dopiero w 2020 roku. Jego dokładne miejsce położenia to centralna część półwyspu Jamał na azjatyckim terytorium Rosji. Został dostrzeżony w sierpniu przez podróżujących helikopterem dziennikarzy telewizyjnych.

Krater na Syberii. Jak powstał?

Jak podaje "IFL Science!", krater powstał w wyniku wybuchu metanowego bąbla. Gaz eksplodował, rozpryskując dookoła kawałki skały i glebę.

Zbadanie gigantycznego krateru powierzono ekspertom z Centrum Odzysku Węglowodorów oraz Instytutu Problemów Ropy i Gazu RAS. Badania prowadzi m.in. Evgeny Chuvilin z Centrum Odzysku Węglowodorów Skoltech, któremu udało się zmierzyć obiekt. Jak poinformował, średnica krateru wynosi ponad 20 metrów, a głębokość – 30 m.

Krater jest świeży, pojawił się w tym roku (...), jego średnica przekracza 20 metrów, a głębokość ponad 30 metrów. Bardziej szczegółowe informacje zostaną przez nas podane w najbliższej przyszłości w artykule naukowym – zapowiedział w rozmowie z "IFL Science!".

Zjawisko powstawania metanowych wybrzuszeń i kraterów nie jest niczym nowym na Syberii. Według "Dziennika naukowego" tylko w 2017 roku naukowcy zlokalizowali tam około 7 tysięcy takich obiektów.

Zobacz także: Zobacz też: Hordy krwiożerczych komarów na Syberii. Tworzą istne "tornada"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić