Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Sensacja w wynikach exit poll. Niespotykana różnica w wynikach wyborów

392

II tura wyborów prezydenckich już za nami. Teraz czas na liczenie głosów. Zanim poznamy oficjalne wyniki, przyglądamy się rezultatom sondażu exit poll. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski - który kandydat uzyskał większe poparcie?

Sensacja w wynikach exit poll. Niespotykana różnica w wynikach wyborów
Andrzej Duda wygrywa w wyborach wg. sondażu exit poll (East News)

Lokale wyborcze były otwarte w godzinach 7-21. W wielu miejscowościach zainteresowanie głosowaniem było ogromne i przerosło oczekiwania organizatorów.

Zakończenie głosowania jest równoznaczne z końcem ciszy wyborczej. Można zatem przyglądać się pierwszym wynikom II tury wyborów prezydenckich.

Tradycyjnie równo z zamknięciem lokali pojawiły się rezultaty sondażu exit poll realizowanego przez IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu (źródło: TVN24.pl). Jak według tego badania rozłożyły się głosy w drugiej odsłonie walki o prezydenturę?

  • Andrzej Duda - 50,4 proc.
  • Rafał Trzaskowski - 49,6 proc.

Sondaż exit poll mówi również o frekwencji. Według tego badania wyniosła ona 68,9 procent.

Wybory 2020. Na czym polega sondaż exit poll?

Przed 500 wybranymi losowo lokalami wyborczymi przeprowadzane było badanie exit poll. Ankieterzy Ipsos prosili wyborców o wypełnienie krótkiej ankiety.

Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. Będą one zawierały informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski w skali całego kraju oraz frekwencji wyborczej - informował Ipsos.

Oczywiście jest to tylko badanie, a nie oficjalne wyniki, dlatego istnieje pewien margines błędu. Niemniej, jak pokazała już I tura wyborów prezydenckich 2020, różnica między wynikami sondażu exit poll a danymi PKW nie była zbyt duża.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić