Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Odkrycie w dachu kościoła. Sensacyjna w Kamieniu Pomorskim

200
Podziel się

Badacze z UMK w Toruniu odkryli na dachu kościoła drewniane konstrukcje, które mają ponad 650 lat. Są to najstarsze i zarazem najlepiej zachowane więźby dachowe w Polsce. Naukowcy zapowiadają ciąg dalszy badań.

Odkrycie w dachu kościoła. Sensacyjna w Kamieniu Pomorskim
Konstrukcje drewniane mają ponad 650 lat (Facebook)
bEUCPhIl

Sensacyjne odkrycie namierzyli naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas badań w katedrze w Kamieniu Pomorskim odkryli drewniane konstrukcje z połowy XIII wieku. Oznacza to, że więźby dachowe mają ponad 650 lat. Do tej pory były one datowane ogólnie na okres nowożytny.

Badanie przeprowadził zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jego celem było sprawdzenie konstrukcji dachu katedry oraz przeanalizowanie, z jakiego okresu dokładnie pochodzą drewniane więźby. To, co udało się odkryć badaczom, było zaskakujące również dla Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zlecił badanie.

bEUCPhIn

Najstarsze więźby w Polsce

Dokładna analiza udowodniła, że są to najstarsze znane typologicznie więźby dachowe. Co bardzo istotne, mimo wieków, które upłynęły, konstrukcja zachowana jest w bardzo dobrym stanie.

bEUCPhIt

Jak opisują badacze z UMK, dzięki wynikom badań dendrochronologicznych udało się ustalić, że konstrukcja nawy pochodzi z lat 60. XIV w., zaś transeptu z lat 60. XIII w. Natomiast wstępne rozpoznanie ustrojów nad prezbiterium pozwala stwierdzić, że są one jeszcze starsze.

Zapowiadają kontynuację badań

Naukowcy podkreślają, że wyniki badań są bardzo istotne, ponieważ uszczegóławiają złożone dzieje budowlane świątyni. Najważniejsze jednak, że jest to prawdopodobnie najstarszy tak dobrze zachowany zespół konstrukcji drewnianych w Polsce. Wydziału Sztuk Pięknych UMK zapowiada kontynuację badań.

Zobacz także: Jak poprawnie czyścić deskę do krojenia? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUCPhIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(200)
janusz 58
4 miesiące temu
Cyt.: .... zespół naukowców z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Jego celem było sprawdzenie konstrukcji dachu katedry oraz przeanalizowanie, z jakiego okresu dokładnie pochodzą drewniane więźby . Od kiedy to artyści zajmują się inżynierią budowlaną ?
qwertyu
5 miesięcy temu
ten kraj był palony wzdłuż i wszerz przez setki lat to istotnie sensacja że sie ta konstrukcja nie opaliła
he he he
5 miesięcy temu
Dobre drzewa wtedy miano, zupełnie nie to, co te dzisiejsze kościelno-PiSowskie z Białowierzy.
bEUCPhIP
no no
5 miesięcy temu
To by było co najmniej 39 lat przd bitwą pod Grunwaldem.
Apacz
5 miesięcy temu
Brałem udział w rekrutacji kopuły na bramie wjazdowej do klasztoru w Henrykowie krytej łukiem. Kształt cebuli. Wykryte imiona cieśl na krąży ach i data 1211. A miał nad tym rękę konserwator. Więc były starsze. Część oryginalnych elemenów została zachowana. A było to w latach 90.
lesnik
5 miesięcy temu
No qrne. To sensacja na miare wszechczasow. A moze wtedy po prostu nie zywicowali sosen, ktore byly dzieki temu zaimpregnowane naturalnie? A tak na marginesie, to w zywicowaniu nie tylko chodzi o pozyskanie zywicy, ale tez drewna, ktore bedzie zdecydowanie latwiej szlifowac.
GONZO
5 miesięcy temu
A jak ustalić wiek mojej sąsiadki, niby stara jest ale wygląda niczego sobie, może...warta grzechu?
ewwe
5 miesięcy temu
nasze więźby zżera pleśń, grzyby, korniki itp. traktują je chemią a tu proszę bez impregnacji tyle lat i nic się z tym nie dzieje.
No i ..
5 miesięcy temu
Notre Dame miało z dębu.
jaca
5 miesięcy temu
A mysleli ze koscioly 650 lat temu budowali bez dachu?
gfdgfdgfd
5 miesięcy temu
Jak buduje panstwo to jest drogo i kiepska jakosc, jak buduje przedsiebiorca to jest tanio i niska jakosc, a jak buduje Kosciol to jest tanio i dobra jakosc. Az sie wierzyc nie chce, ze 650 lat temu ludzie odwalili tak dobra robote, ze sie to trzyma do dzis.
Tom
5 miesięcy temu
Jak z połowy XIII wieku to mają ponad 750 lat...
emeryt
5 miesięcy temu
Odkryli? Przecież one nie były ukryte, zawsze na widoku.
bEUCPhIH
ja1
5 miesięcy temu
widać ręke ciesli polskich.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić