Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Sensacyjne odkrycie w Tatrach Bielskich. Dokonano go w jaskini

37
Podziel się:

Archeolodzy z Polski i Słowacji odkryli ponad 300 artefaktów świadczących o osadnictwie prehistorycznym przedstawicieli kultury magdaleńskiej w jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich. Już wiadomo, że znaleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierzą.

Sensacyjne odkrycie w Tatrach Bielskich. Dokonano go w jaskini
Szokujące odkrycie z paleolitu w tatrzańskiej jaskini. Poznaliśmy nowe fakty (PAP)

To przełomowe odkrycie, które świadczy o obecności ludzi w Tatrach już 15 tys. lat temu. W 2019 roku dobiegł końca pierwszy etap badań w tatrzańskiej jaskini na zboczach Kobylego Wierchu w Tatrach Bielskich na Słowacji.

To odkrycie z okresu paleolitu, z czasów starszej epoki kamienia. Tutaj miało miejsce obozowisko albo miejsce obrzędowe. Zasiedlali je ludzie należący do kultury magdaleńskiej, dobrze znanej z terenów Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemiec, Czech, Moraw czy Belgii, a także terenów południowej Polski.

Do tej epoki należeli ludzie, którzy tworzyli sztukę, np. bardzo piękne sanktuaria jaskiniowe. Najbardziej znana z tych czasów jest na przykład grota z Lascaux - wyjaśniał prof. Paweł Valde-Nowak.

Znalezisko w Tatrach. Są nowe informacje

Po kilku latach poznaliśmy więcej szczegółów odnośnie odkryć. Wspomniany Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ujawnił, że naleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierząt. Zalegały one w resztkach dużego ogniska.

Naukowiec poinformował, że na podstawie analiz izotopowych ustalono, że ludzie ci dotarli do Hucivej Diery w XIII tysiącleciu p.n.e.

Była to grupa myśliwych wyspecjalizowanych w polowaniach na koziorożce alpejskie, gatunek dziś w Tatrach niereprezentowany. Znaleziono kilkaset ostrzy broni miotanej, kościane igły, fragment kamiennej lampki i wiele kości upolowanych zwierząt. Zalegały one w resztkach dużego ogniska - dodał.
Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(37)
Stan
2 miesiące temu
To byli potomkowie Adama i Ewy z plemienia Abrahama.
Wielka Lehja
2 miesiące temu
kości i broń została? czyli tam było Wielkie Krolestwo Wielkich Turbo Słowian mongolsko-radzieckich
znowu!
2 miesiące temu
Wina PiSu!
gjej ojej
2 miesiące temu
a nie znaleźli jarmuszu i latte?
500+
2 miesiące temu
Orki prą do przodu , jak żyć panie premierze
Ggcc
2 miesiące temu
Mam wrażenie ze przeczytałam 3 razy to samo. A przecież ekran z tekstem przewijałam w dół.
Ukropitek
2 miesiące temu
Kultura Magdeburska to niemcy chcą zwrotu tych ziem
Makintosz
2 miesiące temu
Znaleźli igły chyba tam działał zakład krawiecki albo monar
erxh
2 miesiące temu
"Fragment kamiennej lampki". Kto to pisze kto redaguje? Ludzie bez szkoły? Może jeszcze kamienny kalkulatorek.
Rybak
2 miesiące temu
Później die okaże że to przodkowie Tuska i Kaczyńskiego sprzed 1000 lat, którzy zgodnie żyli aczkolwiek biednie, ale jaskinie mieli i coś do żarcia
Janek Wisniew...
2 miesiące temu
Baca z Zakopanego byl przewodnikiem wycieczki w Tatrach. Kiedy dotarli do Morskiego Oka i Czarnego Stawu, Baca wskazujac na Rysy powiedzial: - panocki, te gory maja 60 milionow lat i trzy miesiace. Na to jeden z turystow: - Baco rozumiem 60 milionow lat ale trzy miesiace ? Jakim sposobem wyliczyliscie to tak precyzyjnie !? Baca odpowiedzial: - trzy miesiace temu byl tu jeden archeolog z Warszawy i on mi powiedzial, ze Tatry maja 60 milionow lat.
Shrekowski
2 miesiące temu
Banda mięsożerców zostawiła kości po niezbyt wegańskich posiłkach (w dodatku pozyskanego w traumatyczny dla zwierząt sposób) mięsa, igły, ostrza oszczepów i lampki czyli mówiąc prosto naśmiecili w jaskini i mówi się o nich "kultura". Nas gdy zostawimy papierki w lesie czy na ulicy mówią "prymitywy". W dodatku nasze śmieci nie będą zalegały przez tysiące lat bo albo rozkładają się szybko albo i tak ktoś je posprząta. Gdzie tu logika?
Gość
2 miesiące temu
A po co komu te badania? Co one wnoszą dla ludzkości ?....nic
Jaki
2 miesiące temu
Miał fajowa czapke jak biskup w czasie odprawiania zabobonów
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić