o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Skąd się wziął COVID-19? Otworzyli zamrażarki i... sensacja

306
Podziel się

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. W zamrażarkach laboratoryjnych w Japonii i Kambodży odnaleziono koronawirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2. Naukowcy twierdzą, że wszystko wskazuje na to, że koronawirus odpowiedzialny za pandemię nie był zupełnie nowym wirusem, który nagle pojawił się w Wuhan.

Skąd się wziął COVID-19? Otworzyli zamrażarki i... sensacja
(Getty Images, IMAGE POINT FR - LPN, BSIP)
bEazeyJh

Czasopismo "Nature" podaje, że naukowcy dokonali zaskakujących odkryć w Azji. Przebadali próbki zamrożonych nietoperzy podkowcowatych w Japonii i Kambodży i zidentyfikowali w nich koronawirusy blisko spokrewnione z wirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za pandemię.

Wirusy są pierwszymi znanymi "krewnymi" SARS-CoV-2 znalezionymi poza Chinami. Jeden z nich został zidentyfikowany u dwóch nietoperzy podkowcowatych schwytanych na północy Kambodży w 2010 roku. Genom wirusa nie został jeszcze w pełni zsekwencjonowany, dlatego jego związek z pandemią jest trudny do ustalenia.

bEazeyJj
Właśnie tego szukaliśmy i znaleźliśmy. To było jednocześnie ekscytujące i zaskakujące - skomentowała Veasna Duong, wirusolog z Instytutu Pasteura w Kambodży.
Jeśli wirus jest bardzo blisko spokrewniony z wirusem pandemicznym, a nawet jest jego przodkiem, to może dostarczyć kluczowych informacji pochodzeniu pandemii i sposobu, w jaki SARS-CoV-2 przenosił się z nietoperzy na ludzi - dodała.

Drugi wirus, nazwany Rc-o319, został odkryty w Japonii u małego podkowca japońskiego schwytanego w 2013 r. Ten koronawirus ma 81 proc. wspólnego genomu z SARS-CoV-2, jednak zdaniem naukowców to zbyt mało, by dzięki niemu ustalić pochodzenie pandemii. Aby dostarczyć takich informacji, wirus musiałby dzielić ponad 97 proc. swojego genomu z SARS-CoV-2.

bEazeyJp
Oba odkrycia są ekscytujące, ponieważ potwierdzają, że wirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 są stosunkowo powszechne u nietoperzy Rhinolophus, nawet u tych znalezionych poza Chinami - powiedziała Alice Latinne, biolog ewolucyjny z Wildlife Conservation Society Vietnam.

Koronawirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy podkowcowatych

Zdaniem ekspertów odkrycia sugerują, że mogą istnieć również inni, nieodkryci krewni SARS-CoV-2. Są także kolejnym dowodem na to, że koronawirus powstał naturalnie i może pochodzić od nietoperzy podkowcowatych. Dalej nie jest jednak jasne, czy przeszedł na ludzi bezpośrednio z nietoperzy, czy poprzez żywiciela pośredniego.

SARS-CoV-2 prawdopodobnie nie był zupełnie nowym wirusem, który pojawił się nagle. Wirusy z tej grupy istniały, zanim dowiedzieliśmy się o nich w 2019 roku - powiedział Tracey Goldstein, zastępca dyrektora One Health Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.
bEazeyJq

Zobacz także: Minister Zdrowia o spadku zakażeń. Koronawirus pod kontrolą? (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEazeyJK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(306)
Fred
6 miesięcy temu
Ukarac Chiny wkoncu!
Meggi
6 miesięcy temu
Będę brała paragon, czesto wyrzucam. Ale w naszej Biedronce wychodzą z zakupami. Jestem że Słupska.
Zosia
6 miesięcy temu
Chiny są za małe na taką populację wypuściły wirusa, by zdziesiątkować ludność. Przygotowali się na epidemię.Wyprodukowali maski, rękawiczki, plyny do dezynfekcji.Dwa w jednym: zdziesiątkowanie populacji i zyski z handlu medykamentami
bEazeyJL
Misentobugia
6 miesięcy temu
Wirusy były zawsze ale ten to do zaczipowania specyficzny, nie dam się zmanipulowac
PerunWeles
6 miesięcy temu
Zaciemniają obraz, chyba już wszyscy wiedzą, C19 był opatentowany w stanach. Jak świąd światem odpowiedzialnych trzeba szukać wśród tych którzy najwięcej na tym bałaganie zarabiają.
Mr Victory
6 miesięcy temu
Zapewne nigdy się nie dowiemy co spowodowało to wszystko.
Kryspin
6 miesięcy temu
Za chwilę stracą kontrolę nad wirusami wyjętymi z zamrażarek.
Polak
6 miesięcy temu
Znowu bzdury ....
Stornoway
6 miesięcy temu
Czy dalej będziecie ogłupiać ludzi tymi informacjami o nietoperzach ? Sars cov 2 powstał w laboratorium ! Jest sztucznie stworzonym wirusem.
andy753
6 miesięcy temu
No z taką wiedza to juz mogę.spac spokojnie.
Nick
6 miesięcy temu
Biedne nietoperze, wszystko na nie. Zaraziły się hak norki...A ogólnie to chodzi o to żeby zarobić na szczepieniach. Nawet definicję pandemii w tym celu zmieniono. WHO jest w to zamieszane po uszy i moim zdaniem Covid 19 to jest chińska broń biologiczna i jeszcze nie wiadomo co globaliści, grupa Bildelberga wykombinują.
Gosc
6 miesięcy temu
Dokonuja sensacyjnych odkryc a lekarstwa na koronowirusa nie moga zrobic.
Mozi
6 miesięcy temu
Pochodzenie tego wirusa było już dawno potwierdzone przez grupę śledczą, wojskowych i naukowców! Dlaczego wy dalej robicie z ludzi małpy????? Ile wam płacą za ogłupianie nas????
bEazeyJD
Tok myślenia
6 miesięcy temu
Wirusy nie przenoszą się na ludzi tylko na chińczyków A ci roznoszą to gówno po całym świecie A plus w tym wszystkim to że Chińczycy już dawno zapomnieli o covidzie i sprzedają teraz maseczki i inny sprzęt A faszystowska organizacja WHO popiera ich i steruje przekupnymi rządami na całym świecie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić