Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Skąd się wziął COVID-19? Otworzyli zamrażarki i... sensacja

306
Podziel się:

Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. W zamrażarkach laboratoryjnych w Japonii i Kambodży odnaleziono koronawirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2. Naukowcy twierdzą, że wszystko wskazuje na to, że koronawirus odpowiedzialny za pandemię nie był zupełnie nowym wirusem, który nagle pojawił się w Wuhan.

Skąd się wziął COVID-19? Otworzyli zamrażarki i... sensacja
(Getty Images, IMAGE POINT FR - LPN, BSIP)

Czasopismo "Nature" podaje, że naukowcy dokonali zaskakujących odkryć w Azji. Przebadali próbki zamrożonych nietoperzy podkowcowatych w Japonii i Kambodży i zidentyfikowali w nich koronawirusy blisko spokrewnione z wirusem SARS-CoV-2 odpowiedzialnym za pandemię.

Wirusy są pierwszymi znanymi "krewnymi" SARS-CoV-2 znalezionymi poza Chinami. Jeden z nich został zidentyfikowany u dwóch nietoperzy podkowcowatych schwytanych na północy Kambodży w 2010 roku. Genom wirusa nie został jeszcze w pełni zsekwencjonowany, dlatego jego związek z pandemią jest trudny do ustalenia.

Właśnie tego szukaliśmy i znaleźliśmy. To było jednocześnie ekscytujące i zaskakujące - skomentowała Veasna Duong, wirusolog z Instytutu Pasteura w Kambodży.
Jeśli wirus jest bardzo blisko spokrewniony z wirusem pandemicznym, a nawet jest jego przodkiem, to może dostarczyć kluczowych informacji pochodzeniu pandemii i sposobu, w jaki SARS-CoV-2 przenosił się z nietoperzy na ludzi - dodała.

Drugi wirus, nazwany Rc-o319, został odkryty w Japonii u małego podkowca japońskiego schwytanego w 2013 r. Ten koronawirus ma 81 proc. wspólnego genomu z SARS-CoV-2, jednak zdaniem naukowców to zbyt mało, by dzięki niemu ustalić pochodzenie pandemii. Aby dostarczyć takich informacji, wirus musiałby dzielić ponad 97 proc. swojego genomu z SARS-CoV-2.

Oba odkrycia są ekscytujące, ponieważ potwierdzają, że wirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 są stosunkowo powszechne u nietoperzy Rhinolophus, nawet u tych znalezionych poza Chinami - powiedziała Alice Latinne, biolog ewolucyjny z Wildlife Conservation Society Vietnam.

Koronawirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie pochodzi od nietoperzy podkowcowatych

Zdaniem ekspertów odkrycia sugerują, że mogą istnieć również inni, nieodkryci krewni SARS-CoV-2. Są także kolejnym dowodem na to, że koronawirus powstał naturalnie i może pochodzić od nietoperzy podkowcowatych. Dalej nie jest jednak jasne, czy przeszedł na ludzi bezpośrednio z nietoperzy, czy poprzez żywiciela pośredniego.

SARS-CoV-2 prawdopodobnie nie był zupełnie nowym wirusem, który pojawił się nagle. Wirusy z tej grupy istniały, zanim dowiedzieliśmy się o nich w 2019 roku - powiedział Tracey Goldstein, zastępca dyrektora One Health Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

Zobacz także: Minister Zdrowia o spadku zakażeń. Koronawirus pod kontrolą? (WIDEO)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(306)
Fred
rok temu
Ukarac Chiny wkoncu!
Meggi
rok temu
Będę brała paragon, czesto wyrzucam. Ale w naszej Biedronce wychodzą z zakupami. Jestem że Słupska.
Zosia
rok temu
Chiny są za małe na taką populację wypuściły wirusa, by zdziesiątkować ludność. Przygotowali się na epidemię.Wyprodukowali maski, rękawiczki, plyny do dezynfekcji.Dwa w jednym: zdziesiątkowanie populacji i zyski z handlu medykamentami
Misentobugia
rok temu
Wirusy były zawsze ale ten to do zaczipowania specyficzny, nie dam się zmanipulowac
PerunWeles
rok temu
Zaciemniają obraz, chyba już wszyscy wiedzą, C19 był opatentowany w stanach. Jak świąd światem odpowiedzialnych trzeba szukać wśród tych którzy najwięcej na tym bałaganie zarabiają.
Mr Victory
rok temu
Zapewne nigdy się nie dowiemy co spowodowało to wszystko.
Kryspin
rok temu
Za chwilę stracą kontrolę nad wirusami wyjętymi z zamrażarek.
Polak
rok temu
Znowu bzdury ....
Stornoway
rok temu
Czy dalej będziecie ogłupiać ludzi tymi informacjami o nietoperzach ? Sars cov 2 powstał w laboratorium ! Jest sztucznie stworzonym wirusem.
andy753
rok temu
No z taką wiedza to juz mogę.spac spokojnie.
Nick
rok temu
Biedne nietoperze, wszystko na nie. Zaraziły się hak norki...A ogólnie to chodzi o to żeby zarobić na szczepieniach. Nawet definicję pandemii w tym celu zmieniono. WHO jest w to zamieszane po uszy i moim zdaniem Covid 19 to jest chińska broń biologiczna i jeszcze nie wiadomo co globaliści, grupa Bildelberga wykombinują.
Gosc
rok temu
Dokonuja sensacyjnych odkryc a lekarstwa na koronowirusa nie moga zrobic.
Mozi
rok temu
Pochodzenie tego wirusa było już dawno potwierdzone przez grupę śledczą, wojskowych i naukowców! Dlaczego wy dalej robicie z ludzi małpy????? Ile wam płacą za ogłupianie nas????
Tok myślenia
rok temu
Wirusy nie przenoszą się na ludzi tylko na chińczyków A ci roznoszą to gówno po całym świecie A plus w tym wszystkim to że Chińczycy już dawno zapomnieli o covidzie i sprzedają teraz maseczki i inny sprzęt A faszystowska organizacja WHO popiera ich i steruje przekupnymi rządami na całym świecie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić