o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Angelika Karpińska
|

Pracuje w laboratorium w Wuhan. Właśnie ostrzegła świat

838
Podziel się

Shi Zhengli jest światowej sławy wirusologiem, która w ciągu zaledwie kilku dni odkryła kod genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2. Chińska naukowiec, która kieruje Centrum Chorób Zakaźnych w Instytucie Wirusologii w Wuhan, ostrzega świat przed następną pandemią. Mówi też, jak można próbować jej zapobiec.

Pracuje w laboratorium w Wuhan. Właśnie ostrzegła świat
bDoyYKRh

Pod koniec ubiegłego roku Shi Zhengli była na konferencji naukowej w Szanghaju. Nagle odebrała telefon, którego bała się przez całą swoją karierę. Dowiedziała się wówczas o dwóch pacjentach hospitalizowanych z powodu nietypowo rozwijającego się zapalenia płuc. Wirusolog natychmiast wsiadła do pociągu, by wrócić do laboratorium w Wuhan.

W ciągu zaledwie kilku dni 56-latka wraz ze swoim zespołem odkryła kod genetyczny nowego koronawirusa. Wkrótce nazwano go SARS-CoV-2, a chorobę, którą wywołuje COVID-19.

bDoyYKRj

Zhengli, która od 16 lat badała związki między nietoperzami a koronawirusami, przez dwa miesiące praktycznie nie opuszczała swojego laboratorium. Chciała dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe o nowym wirusie.

Jednak pandemia SARS-CoV-2 nie była dla niej całkowitym szokiem. 56-latka już wcześniej ostrzegała, że ​​przez to, iż ludzie coraz częściej przenoszą się na obszary, które wcześniej były rajem dla dzikich zwierząt, wzrasta ryzyko, że zaatakują ich nowe choroby.

bDoyYKRp

Chińska wirusolog ostrzega przed kolejną pandemią

Wirusolog zidentyfikowała w jaskiniach nietoperzy dziesiątki zabójczych wirusów podobnych do SARS. I chociaż stwierdziła, że wybuch epidemii w Wuhan był "sygnałem alarmowym", to obawia się, że w przyszłości może dojść do kolejnej pandemii.

To, co odkryliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Misja musi być kontynuowana. Koronawirusy przenoszone przez nietoperze spowodują więcej epidemii i musimy je znaleźć, zanim one znajdą nas - powiedziała Shi Zhengli cytowana przez "Mirror".
Chciałabym zaapelować do międzynarodowej społeczności o wzmocnienie współpracy w zakresie poszukiwania źródeł wirusów. Mam nadzieję, że naukowcy na całym świecie będą w stanie pracować razem - dodała.

Zobacz także: Koronawirus. Ekspert tłumaczy sens obostrzeń

bDoyYKRq
bDoyYKRK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(838)
toja56
2 tyg. temu
Tak, to bardzo ciekawe jest, przez dziesiątki a nawet setki wieków żyły sobie nietoperze i nie roznosiły żadnych zabójczych wirusów, zaczęły je roznosić dopiero z chwilą kiedy rozpoczęły działalność laboratoria, w tym konkretnym przypadku laboratorium w Wuhan. Taki dziwny zbieg okoliczności.
Jack
2 tyg. temu
Chiny rozpoczęły wojnę biologiczną z resztą świata. To jasne jak słońce. Na świecie są setki czy nawet więcej laboratoriów wirusologicznych a trzecia pandemia w ciągu kilkunastu lat zaczyna się znowu w Wuchan. Sars Mars teraz Covid wcześniej nie było nietoperzy i Chińczycy nie jedli wszystkiego co się rusza. Jak kto głupi to uwierzy że to kolejny przypadek. Swiat musi wyciągnąć wnioski. Zabrać całą produkcję z Chin obłożyć embargiem a jak trzeba prewencyjnie zaatakować puki ma szansę tę azjatycka dzicz powstrzymać. Później może być za późno.
Ona
2 tyg. temu
Będąc dzieckiem 50 lat temu miałam okazję słuchać czytania Sybiliipieknue oprawiona książką z okuciami po brzegach piekneka ligraficzne pismo .Zapamietalam szczególnie to cytuje :Żółta rasa zaleje cały świat, opanuje wszystko .itd....
bDoyYKRL
Taka prawda
2 tyg. temu
W Wuham przygotowuje się broń biologiczną. Jednym z produktów jest koronawirus. Nie wiadomo tylko czy przypadkowo wyciekł z laboratorium czy była to celowa akcja chińskiego rządu? Niezależnie od tego Chiny muszą nam wypłacić wysokie odszkodowania. Jeśli tego nie zrobią, to trzeba Chiny izolować od reszty świata.
Kika
2 tyg. temu
Mój syn wracał z wakacji pod koniec lata 2019. Miał lądowanie w Chinach aby przesiąść się do samolotu do Szwecji. Już wtedy na lotnisku byli w maseczkach a jemu zmierzono temperaturę.Byl zdziwiony całą sytuacją. Zadzwonił i nam opowiedział. Dwa tygodnie później zachorował że wszystkimi objawami covid z duszeniem się włącznie. Odwiedzała go moja córka i po 2 tygodniach miała takie same objawy. Dzwoniła do nas, że chyba umiera. Nikt wtedy nie wiedział co im jest.... Ktoś nas okłamuje i odnośnie źródła zakarzenia i pochodzenia wirusa
Najnowsze komentarze (838)
Valdi777
7 dni temu
Chiński reżim wprowadził drastyczne ograniczenie przyrostu maturalnego. Przybyło emerytów a ubyło tych co na te emerytury pracują. Co trzeba zrobić aby ograniczyć liczbę emerytów? Wychodować coś co ich wyeliminuje. Nikt by o tym się nie dowiedział gdyby nie wydostało się to poza ich granice. Teraz świat powinien rozliczyć się z tym reżimem. Przestańmy kupować te chińskie tandetne, jednorazowe i szkodliwe wyroby.
Kicia Kubuś
1 tyg. temu
To Ca nagle nietoperze się wściekły i zaczęły zarażać ludzi ciekawe co jeszcze może teraz mrówki też się wsciekna
Mark
2 tyg. temu
ten wirus przeniósł się na ludzi dzięki badaniom nad nim
Ziomo
2 tyg. temu
Jestem za tym by Chiny wypłaciły adekwatne odszkodowania całemu światu. A za ukrywanie info o wirusie odłożyć i towary cłami po 200%.
Jorg
2 tyg. temu
Gdyby ta pani cos powiedziala do ogólnoświatowej opinii to juz drugiej wiadomości by nie zdazyla przekazać. Ona I jej cala rodzina by została wyeliminowana. Propaganda jakiej nie bylo jeszcze.
BIALY ORZEŁ
2 tyg. temu
Głupota goni głupotę. A może wyścig szczurów.!Mogło by redaktorzy pisać mądrzejsze artykułu.
Maj
2 tyg. temu
Na początku USA zaczęło oskarżać Chiny teraz cisza wywiad ostrzegł Amerykanów oni teraz mają guzik atomowy
Bat-bójca
2 tyg. temu
No tak, nietoperze winne, ale ludzie to już nie.
bDoyYKRD
Joana
2 tyg. temu
Ludzie od zawsze stykali się z przyrodą i nie chorowali.Mało wiarygodne hipotezy. Jesteśmy mniej odporni na wirusy, poza tym zdaje się, że COVID wyszedł jest dziełem człowieka.
Wejs
2 tyg. temu
Już w więzieniu na proces powinna czekać razem z tym zespołem Chińsko-Amerykańskim .
Mkb
2 tyg. temu
Jak nie będą straszyć to kto kupi niemieckie szczepionki ?
Røsē
2 tyg. temu
Weźcie może wymyślcie 3 takiego wirusa, co?..
Brygida
2 tyg. temu
Najpierw biedne norki a teraz nietoperze
Tomo
2 tyg. temu
Brakuje kasy w budżecie to nagłaśniamy i jest zbyt maseczki, testy i szczepionki a ludzie nawet sobie sprawy nie zdają że to za ich pieniądze idzie. Myślą że szczepionki są darmowe a tak naprawdę to trzeba na kimś zrobić test.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić