Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Angelika Karpińska
|
aktualizacja

Pracuje w laboratorium w Wuhan. Właśnie ostrzegła świat

836
Podziel się:

Shi Zhengli jest światowej sławy wirusologiem, która w ciągu zaledwie kilku dni odkryła kod genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2. Chińska naukowiec, która kieruje Centrum Chorób Zakaźnych w Instytucie Wirusologii w Wuhan, ostrzega świat przed następną pandemią. Mówi też, jak można próbować jej zapobiec.

Pracuje w laboratorium w Wuhan. Właśnie ostrzegła świat

Pod koniec ubiegłego roku Shi Zhengli była na konferencji naukowej w Szanghaju. Nagle odebrała telefon, którego bała się przez całą swoją karierę. Dowiedziała się wówczas o dwóch pacjentach hospitalizowanych z powodu nietypowo rozwijającego się zapalenia płuc. Wirusolog natychmiast wsiadła do pociągu, by wrócić do laboratorium w Wuhan.

W ciągu zaledwie kilku dni 56-latka wraz ze swoim zespołem odkryła kod genetyczny nowego koronawirusa. Wkrótce nazwano go SARS-CoV-2, a chorobę, którą wywołuje COVID-19.

Zhengli, która od 16 lat badała związki między nietoperzami a koronawirusami, przez dwa miesiące praktycznie nie opuszczała swojego laboratorium. Chciała dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe o nowym wirusie.

Jednak pandemia SARS-CoV-2 nie była dla niej całkowitym szokiem. 56-latka już wcześniej ostrzegała, że ​​przez to, iż ludzie coraz częściej przenoszą się na obszary, które wcześniej były rajem dla dzikich zwierząt, wzrasta ryzyko, że zaatakują ich nowe choroby.

Chińska wirusolog ostrzega przed kolejną pandemią

Wirusolog zidentyfikowała w jaskiniach nietoperzy dziesiątki zabójczych wirusów podobnych do SARS. I chociaż stwierdziła, że wybuch epidemii w Wuhan był "sygnałem alarmowym", to obawia się, że w przyszłości może dojść do kolejnej pandemii.

To, co odkryliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej. Misja musi być kontynuowana. Koronawirusy przenoszone przez nietoperze spowodują więcej epidemii i musimy je znaleźć, zanim one znajdą nas - powiedziała Shi Zhengli cytowana przez "Mirror".
Chciałabym zaapelować do międzynarodowej społeczności o wzmocnienie współpracy w zakresie poszukiwania źródeł wirusów. Mam nadzieję, że naukowcy na całym świecie będą w stanie pracować razem - dodała.

Zobacz także: Koronawirus. Ekspert tłumaczy sens obostrzeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(836)
Chester
rok temu
Nie jestem znawcą "polityki"światowej,ale z moich obserwacji ruchów Trampa na arenie miedzy narodowej i narodowej był jednym z najlepszych prezydentów Ameryki-będziemy jeszcze mieli okazje się o tym przekonać.Tramp miał racje ,że wirus pochodzi z Chin !!!
Valdi777
rok temu
Chiński reżim wprowadził drastyczne ograniczenie przyrostu maturalnego. Przybyło emerytów a ubyło tych co na te emerytury pracują. Co trzeba zrobić aby ograniczyć liczbę emerytów? Wychodować coś co ich wyeliminuje. Nikt by o tym się nie dowiedział gdyby nie wydostało się to poza ich granice. Teraz świat powinien rozliczyć się z tym reżimem. Przestańmy kupować te chińskie tandetne, jednorazowe i szkodliwe wyroby.
Kicia Kubuś
rok temu
To Ca nagle nietoperze się wściekły i zaczęły zarażać ludzi ciekawe co jeszcze może teraz mrówki też się wsciekna
Mark
2 lata temu
ten wirus przeniósł się na ludzi dzięki badaniom nad nim
Ziomo
2 lata temu
Jestem za tym by Chiny wypłaciły adekwatne odszkodowania całemu światu. A za ukrywanie info o wirusie odłożyć i towary cłami po 200%.
BIALY ORZEŁ
2 lata temu
Głupota goni głupotę. A może wyścig szczurów.!Mogło by redaktorzy pisać mądrzejsze artykułu.
Maj
2 lata temu
Na początku USA zaczęło oskarżać Chiny teraz cisza wywiad ostrzegł Amerykanów oni teraz mają guzik atomowy
Bat-bójca
2 lata temu
No tak, nietoperze winne, ale ludzie to już nie.
Joana
2 lata temu
Ludzie od zawsze stykali się z przyrodą i nie chorowali.Mało wiarygodne hipotezy. Jesteśmy mniej odporni na wirusy, poza tym zdaje się, że COVID wyszedł jest dziełem człowieka.
Wejs
2 lata temu
Już w więzieniu na proces powinna czekać razem z tym zespołem Chińsko-Amerykańskim .
Mkb
2 lata temu
Jak nie będą straszyć to kto kupi niemieckie szczepionki ?
Røsē
2 lata temu
Weźcie może wymyślcie 3 takiego wirusa, co?..
Brygida
2 lata temu
Najpierw biedne norki a teraz nietoperze
Tomo
2 lata temu
Brakuje kasy w budżecie to nagłaśniamy i jest zbyt maseczki, testy i szczepionki a ludzie nawet sobie sprawy nie zdają że to za ich pieniądze idzie. Myślą że szczepionki są darmowe a tak naprawdę to trzeba na kimś zrobić test.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić