o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
A. M.
|

Skandal na pogrzebie. Ludzie zniesmaczeni. Jest reakcja kurii

1080
Podziel się

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych w Bobach (woj. lubelskie) byli oburzeni słowami księdza w czasie pogrzebu. Jak informuje "Dziennik Wschodni", duchowny sugerował, na kogo należy głosować podczas wyborów.

Skandal na pogrzebie. Ludzie zniesmaczeni. Jest reakcja kurii
Oburzenie podczas uroczystości pogrzebowych w Bobach (woj. lubelskie) (Getty Images)
bDyWQAmt

Proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bobach w gminie Urzędów, ks. Bogdan Kudelski, wzbudził oburzenie wśród uczestników uroczystości pogrzebowych. W czasie kazania nawiązał do wyborów prezydenckich oraz zasugerował, na którego kandydata należy oddać głos.

Ludzie wyszli zniesmaczeni. Jeden z żałobników był tak wstrząśnięty, że nagrał fragment nabożeństwa i udostępnił je mediom. Jak mówił w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim", inni uczestnicy pogrzebu byli także zniesmaczeni.

W najbliższą niedzielę wybory. Arcybiskup wystosował taki piękny apel przez internet, żeby ludzie, Polacy, nasi rodacy oddali głos na kandydata, który szanuje boże wartości - cytuje słowa księdza "Dziennik Wschodni".
bDyWQAmv

Ksiądz nawiązał w kazaniu do apelu abp. Marka Jędraszewskiego, który mówił niedawno, że należy wybrać kandydata, "którego polityczny program jest bliski nauce społecznej Kościoła ze względu na obronę fundamentalnej wartości życia oraz tradycyjnie pojmowaną instytucję małżeństwa i rodziny, a także troskę o zagwarantowanie rodzicom prawa do wychowywanie ich dzieci".

Do sprawy odniósł rzecznik kurii lubelskiej. Poinformował, że kościół ma obowiązek przypominać o odpowiedzialności za ład demokratyczny, bez wskazywania konkretnego kandydata. Dodał, że uroczystości pogrzebowe powinny być wolne od treści niezwiązanych z żałobą, nadzieją paschalną i osobą zmarłego.

Nie każde miejsce i czas jest właściwe. Pogrzeb powinien być wolny od treści niezwiązanych z żałobą, nadzieją paschalną i osobą zmarłego. Jest to kwestia empatii i wyczucia sytuacji - powiedział rzecznik kurii lubelskiej "Dziennikowi Wschodniemu".
bDyWQAmB
Zobacz także: Wybory 2020. Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę. Komentarz rzecznika praw obywatelskich
bDyWQAmW
KOMENTARZE
(1080)
Ewa
6 miesięcy temu
Brak słów!
Aja
6 miesięcy temu
Tacy są duchowni w Polsce.wstyd
Jaa
6 miesięcy temu
Wydaje mi się, że nie tylko pogrzeb ale też inne nabożeństwa kościelne powinny byś wolne od polityki. Kościół ma jednoczyć a nie dzielić. Ale mogę się też mylić :-)
bDyWQAmX
Barbara
6 miesięcy temu
Nie chce nic mówić, ale kiedyś reżim Franco w Hiszpanii też kochał księży, a dzisiaj Hiszpania jest jednym z najbardziej laickich społeczeństw. Mam nadzieje, że u nas stanie się to samo. Sojusz tronu z ołtarzem kończy się fatalnie dla obu stron.
andrzej
6 miesięcy temu
jestem ateistą. Mam zonę (od 30 lat), trójkę dzieci. Pracuję, wspólnie zajmujemy się z żoną dziećmi i domem. Nie chodzę na boki, nie jestem pedofilem i raz w życiu dodałem mandat za przekroczenie prędkości o 10 km/h. Myślę, że to jakim się jest człowiekiem nie ma nic wspólnego z przynależnością do sekty, bo dla mnie każda religia, to sekta i pranie mózgu. Ja wierzę w naukę.
Najnowsze komentarze (1080)
Ola
6 miesięcy temu
Jaki naród taki ksiądz.
Wiara w Boga
6 miesięcy temu
Już się rozpoczęło ostatnie dwudziestolecie? instytucji Kościoła Katolickiego. Bardzo zakłamanej, szkodliwej INSTYTUCJI, niewiele mającej wspólnego z Wiarą. Wykończą ich media zwiększające świadomość wolnego społeczeństwa. Czasy plebana, proboszcza wchodzącego do łóżka i do polityki się kończą. Niech tylko naturalnie wymrze elektorat starców. 20 lat chyba wystarczy?
oko
6 miesięcy temu
TO nie są duchowni, tylko pracownicy kurii!!!
888
6 miesięcy temu
Ten co nagrał to bardzo wierzący był ,na mszę z telefonem nagrywać poszedł,a odwagi to przerwać księdzu nie miał lepiej anonimowo nagranie w sieci umieścić nie chodzę do kościoła a w Boga wierzę nie chodzę bo tam aż gęsto od niby wierzących ale w księdza i kościół nie w Boga.
lop
6 miesięcy temu
jestem wierzacy ale przez takich ksiezy nie chodze do kosciola. wiara w Boga to cos zupelnie innego od wiary w polski kosciol. pazerny kler dazacy tylko do bogactwa
Śmiechu warte
6 miesięcy temu
Ależ zły ten ksiądz, jak mógł tak wprost wskazywać na kandydata z programem bliskim nauce kościoła ! No skandal niezmierzony. Powinien od razu jasno rozkazać wiernym żeby zagłosowali na czaskoskiego to byłoby wszystko w porządku i nie trzeba by było nawet o tym wspominać.
iz a
6 miesięcy temu
Kuria ubolewa jak zawsze i wszystko toczy sie dalej ;p
bezhejtu
6 miesięcy temu
I co się tu wielce oburzać i być jakimś tam zniesmaczonym kiedy to oczywista oczywistość i najczystsza prawda pod słońcem. Niekoniecznie boża, ale kto ma dobrze poukładane klepki czuje się zniesmaczonym patrząc na dwie baby czy dwóch chłopów całujących się. iiiiiiiiiiiiiiiiiii
bDyWQAmP
Hana
6 miesięcy temu
Bez przesady, nic złego nie powiedział. Nawiązal jedynie do wydarzeń na które zmarła już nie ma wpływu a my tak.. złośliwi zawsze znajdą powód żeby się do czegoś przyczepić,antyklerykalni
Pograbek
6 miesięcy temu
po trupach do celu....
Dave
6 miesięcy temu
Dlatego chodze do kosciola Ewangelickiego od paru lat .....tam sie nie uprawia polityki
alfik
6 miesięcy temu
Repolonizacja mediów natychmiast po wygranych wyborach
pawel
6 miesięcy temu
ja za pieniądze z budżetu też bym głosował na swojego +++
Anka
6 miesięcy temu
Kompletny brak empatii i wyczucia u ksiedza. Poza tym albo jest sie duchownym, albo politykiem.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić