Natalia Bogucka| 

Skandal w Niemczech. Żołnierze odśpiewali urodzinową pieśń Adolfowi Hitlerowi

41

Niemieckie władze wycofały cały pluton na Litwie w związku z oskarżeniami o przemoc seksualną i wygłaszanie przez żołnierzy rasistowskich i antysemickich uwag. Niemieccy żołnierze mieli także zaśpiewać piosenkę urodzinową dla nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera.

Skandal w Niemczech. Żołnierze odśpiewali urodzinową pieśń Adolfowi Hitlerowi
Niemieccy żołnierze świętowali urodziny Hitlera (Getty Images)

Ok. 30 niemieckich żołnierzy zostało odwołanych z misji NATO na Litwie. Niemieckie ministerstwo obrony przekazało, że zostali oni oskarżeni o przemoc seksualną i wygłaszanie rasistowskich i antysemickich uwag.

"Der Spiegel" wcześniej donosił, że na imprezie wewnętrznej, która odbyła się 30 kwietnia w rejonie Rukli, doszło do poważnych uchybień. Niektórzy niemieccy żołnierze upili się tak bardzo, że obsługa hotelu wezwała żandarmerię wojskową.

Niemieccy żołnierze świętowali urodziny Hitlera

Jeden z żołnierzy miał molestować seksualnie swojego śpiącego towarzysza, a inny miał to nagrywać. Dochodzenie wykazało również, że na jednym ze zgromadzeń żołnierze zaśpiewali pieśń urodzinową dla nazistowskiego przywódcy Adolfa Hitlera.

Incydent miał miejsce w koszarach armii litewskiej w Rukli i został zauważony przez przełożonego oficera. W wewnętrznej notatce stwierdzono, że żołnierze śpiewali piosenkę wbrew wyraźnym rozkazom sierżanta. Jednak najwyraźniej nie złożył on raportu - podał "Der Spiegel".

Minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer potwierdziła, że cały pluton powróci do Niemiec "ze skutkiem natychmiastowym". Podkreśliła, że winni żołnierze zostaną "ukarani z najwyższą surowością".

Wykroczenia niektórych żołnierzy na Litwie jest policzkiem wymierzonym wszystkim, którzy na co dzień służą w #Bundeswehrze na rzecz bezpieczeństwa w naszym kraju. Szkodzą one reputacji Bundeswehry i Niemiec. W Niemczech trwają wszystkie niezbędne dochodzenia i postępowania, a konsekwencje są wyciągane - skomentowała minister obrony na Twitterze.

Niemieccy żołnierz przebywali na Litwie w ramach misji Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Miała ona na celu zapewnienie ochrony Litwie, Łotwie i Estonii poprzez odstraszanie Rosji.

Takie zachowanie jest nie tylko niewybaczalne, ale przynosi wstyd nam wszystkim -  powiedziała rzeczniczka niemieckiej armii.

Zobacz także: Amerykańscy żołnierze wtargnęli do fabryki. Skandal dyplomatyczny w Bułgarii

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić