Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

"Skrajnie antykatolicka postawa". Grzmi ws. ruchów resortu edukacji

70

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich jest niezadowolone ze zmian w organizacji szkolnych lekcji religii. Głos w tej sprawie zabrał Dariusz Kwiecień, współtwórca organizacji. - Walka z religią w szkole pokazała, że to w Polsce przynosi efekt odwrotny od zamierzonego - powiedział.

"Skrajnie antykatolicka postawa". Grzmi ws. ruchów resortu edukacji
Lekcje religii wywołują sporo emocji (Getty Images, manusapon kasosod)

Ministerstwo Edukacji zabrało się za zmiany w szkołach. Postanowiono, że ocena z religii nie będzie wliczana do średniej, a poza tym zostanie usunięta ze świadectw. Resort zapowiedział również możliwość łączenia grup. W przyszłości religia ma być zaś pierwszą lub ostatnią lekcją danego dnia. Wszystko po to, by uczniowie, którzy na nią nie uczęszczają, nie mieli okienek.

Do zmian dotyczących religii w szkołach w rozmowie z portalem PCh24.pl odniósł się Dariusz Kwiecień, współtwórca i członek zarządu Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Dosadnie odniósł się do ruchów resortu edukacji.

Panie ministry uwierzyły, że walka z religią w szkole to jest, to czego ich cały elektorat oczekuje, ale ufam, że się pomylą. Bo walka z religią w szkole i z krzyżem już w wypadku atyklerykalnej partii Palikota pokazała, że to w Polsce przynosi efekt odwrotny od zamierzonego - powiedział Kwiecień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kierwiński ostro do Holland. "Skąd to wie?"

Religia w szkole czy w kościele?

Zdecydowanie nie zgodził się też ze stwierdzeniem, że miejsce katechezy jest w kościele.

Mówienie, że miejsce religii jest w kościele, to jest skrajnie antykatolicka postawa i ciasny scjentyzm. To tak jakby mówić, że miejsce wuefu jest klubach sportowych, a miejsce plastyki i muzyki w młodzieżowych domach kultury. Szkoła ma formować całego człowieka, jego intelekt, sprawność fizyczną, talenty, ale przede wszystkich morale i uszlachetniać jego ducha - podkreślił.

Za pośrednictwem PCh24.pl ocenił również, że "mądry kompromis pomiędzy wychowaniem religijnym a laickim państwem jest możliwy w Polsce".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić