Łukasz Michalik
Łukasz Michalik| 

Słabnie pole magnetyczne naszej planety. Możliwy początek przebiegunowania

54

Pole magnetyczne naszej planety nie jest jednorodne. Występują w nim rejony o wyjątkowo słabym oddziaływaniu. Zdaniem badaczy może to zwiastować początek procesu przebiegunowania Ziemi.

Słabnie pole magnetyczne naszej planety. Możliwy początek przebiegunowania

Pole magnetyczne naszej planety słabnie. W ciągu ostatnich 200 lat spadek wyniósł aż 10 proc., jednak są rejony, gdzie zjawisko to jest bardziej nasilone. Osłabienie pola magnetycznego zaobserwowano na obszarze rozciągającym się od południowej Afryki do Ameryki, a także w rejonie południowozachodniej Afryki.

Zmiany te, trudne są do zauważenia dla człowieka. Za to w poważny sposób oddziałują m.in. na satelity, poddawane działaniu naładowanych cząstek wiatru słonecznego.

Nadciąga przebiegunowanie

Obserwacja anomalii, dokonywana z wykorzystaniem krążących na orbicie satelitów, pomaga w analizowaniu i próbie zrozumienia zmian, zachodzących we wnętrzu naszej planety. Jak podkreśla dr Jurgen Matzka z Niemieckiego Centrum Badań Nauk Geologicznych, sytuacja rozwija się dynamicznie.

Zmiany w polu magnetycznym Ziemi mogą oznaczać nadchodzące przebiegunowanie – proces trwający kilkaset lat. W dziejach naszej planety nie jest to nowe zjawisko, bo do przebiegunowania dochodziło już wielokrotnie w odstępach około 250 tys. lat. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że aktualne przebiegunowania – zdaniem badaczy – znacznie się opóźnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić