o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Ślady życia na Marsie. Nowe odkrycie dzięki zdjęciom satelitarnym NASA

34
Podziel się

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, na powierzchni Marsa mogły panować warunki sprzyjające do życia. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez NASA dopatrzyli się struktur przypominających zastygnięte błoto, co świadczyłoby o występowaniu wody na planecie.

Naukowcy z The Open University twierdzą, że znaleźli dowody na obecność życia na Marsie
Naukowcy z The Open University twierdzą, że znaleźli dowody na obecność życia na Marsie (YouTube.com)
bEqnCHXF

Badania przeprowadzone po obserwacji zdjęć satelitarnych przyniosły niesamowite wnioski. Zdaniem naukowców wysokie wzniesienia zaobserwowane na powierzchni Marsa, mogą świadczyć o występowaniu na planecie odpowiednich warunków do życia. Wyniki badań, o których mowa w czasopiśmie Nature Geoscience, zostały opisane jako "niespodziewane" i "bardzo ekscytujące" przez głównego autora, dr Petra Broza z Instytutu Geofizyki Czeskiej Akademii Nauk.

Naukowcy sądzą, że na Marsie w pewnym momencie musiała znajdować się woda w stanie ciekłym. Początkowo twierdzono, że olbrzymie wzniesienia to efekt zastygniętej lawy. Obecnie twierdzą, że materiał osadowy jest wynikiem wypłynięcia na powierzchnię dużych ilości błota. Według naukowców takie podziemne zbiorniki świadczyłyby o obecności ciekłej wody na Marsie.

bEqnCHXH

Zobacz także: Geologiczna aktywność Marsa. Naukowcy wreszcie mają dowody

Stwierdzono także, że błoto swobodnie płynące w warunkach marsjańskich zachowywałoby się inaczej niż na Ziemi. Przyczyna jest jego gwałtowne zamarzanie i tworzenie się lodowatej skorupy na powierzchni planety. Według naukowców jest to spowodowane tym, że atmosfera na Marsie jest bardzo cienka aż 150 razy cieńsza od ziemskiej, a jej ciśnienie atmosferyczne znacznie mniejsze niż na powierzchni Ziemi.

Naukowcy postanowili odtworzyć to zjawisko w warunkach laboratoryjnych. W specjalnej komorze, która symulowała warunki panujące na Marsie, doprowadzili do wypłynięcia błota na powierzchnię w ten sam sposób, jaki mógł mieć miejsce na odległej planecie.

bEqnCHXN

Badania mają być nadal prowadzone. Wzniesienia utworzone w ten sposób będą w przyszłości obiektami zainteresowania łazików, które wkrótce staną na powierzchni Marsa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqnCHYi
KOMENTARZE
(34)
Zawodowy bada...
5 miesięcy temu
Uczeni "w piśmie" oceniają, że na Marsie grubość atmosfery jest 150 x mniejsza niż na Ziemi. A jaka była gdy wypływało błoto? To nie nauka, to szarlataneria.
Obserwator
rok temu
Skończcie z tymi bajkami,głupoty naukowe i karmienie ludzi głupimi "wynalazkami" waszej wyobraźni.
Radzixpl
rok temu
ej tam nieco na prawo od srodka lezy jakis stwór
bEqnCHYj
Pol
rok temu
W marsa uderzył meteor i woda wyparowala
Morfeusz
rok temu
Tam mieszka yeti.
Niema
rok temu
Oszukali was , Mars nie istnieje.
Hhh
rok temu
Jii
Mario
rok temu
Kłamstwo. Znalezioono ślady wody a nie ślady życia. Woda mogła być odpowiednim warunkiem do życia, ale to nie dowód życia.
Rrr.
rok temu
W starej Wolce swego czasu żył stary Wojdylok sąsiedzi mówili na niego papla. Bo paplał co mu ślina na język przyniosła.Nie wiedziałem że dostał robotę w necie.
Banbula
rok temu
Czy na Marsie moga brać ślubu p. Ly
Adi
rok temu
Tam jest dużo więcej rzeczy ale oczywiście są utajnione.
wiadomo
rok temu
to wygląda na wyciek z marsjańskiego biura Pisu
Fgysa
rok temu
Wiesci dla gawiedzi. Wystarczy poczytac 15 minut aby znalezc kilka sprzecznych informacji.. c
bEqnCHYb
Marek
rok temu
artykuł o życiu na Marsie... a znaleźli błoto. Trochę przestrzelony rytuł...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić