Ślady życia na Marsie. Nowe odkrycie dzięki zdjęciom satelitarnym NASA

56

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, na powierzchni Marsa mogły panować warunki sprzyjające do życia. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez NASA dopatrzyli się struktur przypominających zastygnięte błoto, co świadczyłoby o występowaniu wody na planecie.

Naukowcy z The Open University twierdzą, że znaleźli dowody na obecność życia na Marsie
Naukowcy z The Open University twierdzą, że znaleźli dowody na obecność życia na Marsie (YouTube.com)

Badania przeprowadzone po obserwacji zdjęć satelitarnych przyniosły niesamowite wnioski. Zdaniem naukowców wysokie wzniesienia zaobserwowane na powierzchni Marsa, mogą świadczyć o występowaniu na planecie odpowiednich warunków do życia. Wyniki badań, o których mowa w czasopiśmie Nature Geoscience, zostały opisane jako "niespodziewane" i "bardzo ekscytujące" przez głównego autora, dr Petra Broza z Instytutu Geofizyki Czeskiej Akademii Nauk.

Naukowcy sądzą, że na Marsie w pewnym momencie musiała znajdować się woda w stanie ciekłym. Początkowo twierdzono, że olbrzymie wzniesienia to efekt zastygniętej lawy. Obecnie twierdzą, że materiał osadowy jest wynikiem wypłynięcia na powierzchnię dużych ilości błota. Według naukowców takie podziemne zbiorniki świadczyłyby o obecności ciekłej wody na Marsie.

Zobacz także: Geologiczna aktywność Marsa. Naukowcy wreszcie mają dowody

Stwierdzono także, że błoto swobodnie płynące w warunkach marsjańskich zachowywałoby się inaczej niż na Ziemi. Przyczyna jest jego gwałtowne zamarzanie i tworzenie się lodowatej skorupy na powierzchni planety. Według naukowców jest to spowodowane tym, że atmosfera na Marsie jest bardzo cienka aż 150 razy cieńsza od ziemskiej, a jej ciśnienie atmosferyczne znacznie mniejsze niż na powierzchni Ziemi.

Naukowcy postanowili odtworzyć to zjawisko w warunkach laboratoryjnych. W specjalnej komorze, która symulowała warunki panujące na Marsie, doprowadzili do wypłynięcia błota na powierzchnię w ten sam sposób, jaki mógł mieć miejsce na odległej planecie.

Badania mają być nadal prowadzone. Wzniesienia utworzone w ten sposób będą w przyszłości obiektami zainteresowania łazików, które wkrótce staną na powierzchni Marsa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić