Aleksander Sławiński| 

Koronawirus. Leczenie może się stać łatwiejsze. Mówią o przełomie

99

Pojawia się kolejne światełko w kwestii pandemii koronawirusa. Międzynarodowy zespół badaczy twierdzi, że odkrył przeciwciała, które zapobiegają rozwojowi choroby w ciele człowieka. Wnioski mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu COVID-19

W badaniach zastosowano inżynierię genetyczną
W badaniach zastosowano inżynierię genetyczną (Getty Images)

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie oraz badawczej firmy Harbour BioMed. Ich zdaniem mogą one sprawić, że będziemy mogli neutralizować koronawirus, zanim zacznie wyrządzać szkodę organizmowi.

Odkryty przez nich rodzaj przeciwciała zapobiega rozwijaniu się wirusów typu SARS (do których należy wywołujący chorobę koronawirus SARS-CoV-2) w komórkach ludzkich. Wyniki badań zostały opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Communications".

Naukowcy w warunkach laboratoryjnych sprawdzali, jak określone przeciwciała będą zachowywały się w kontakcie z komórkami człowieka. Zajmowali się przede wszystkim tymi przeciwciałami, które okazały się skuteczne w walce z epidemią SARS trwającą w 2002 i 2003 roku.

Metoda leczenia koronawirusa

Aby uniknąć badań na ludziach, użyto transgenicznej technologii opracowanej przez Harbour BioMed i skorzystano z "pomocy" zmodyfikowanych genetycznie myszy, które posiadały w swym DNA geny związane właśnie z rozwojem chorób w komórkach człowieka.

Używając zebranych przez nas przeciwciał SARS-CoV [pochodzących z lat 2002-03 - przyp. red.], odnaleźliśmy również takie, które zapobiega infekcji SARS-CoV-2 w komórkach. Ma ono możliwość zmiany przebiegu zakażenia u człowieka, wspierając pozbycie się wirusa lub wzmacnianie układu odpornościowego osoby narażonej na kontakt z nim - pisze w artykule dr Berend-Jan Bosh, jeden z głównych autorów badania.

Inny z autorów badania dr Frank Grosveld twierdzi, że odkrycie to daje "solidne podstawy dla następnych badań, lepiej charakteryzujących przeciwciało i umożliwiających rozpoczęcie terapii COVID-19"

Dzięki temu, że odkryte przez zespół przeciwciało jest "w pełni ludzkie", zmniejsza się też ryzyko powikłań i efektów ubocznych, co zawsze jest groźbą opracowywania nowej metody leczenia. W przypadku większości badanych przeciwciał pochodzą one od innych gatunków zwierząt, które np. znacznie lepiej przechodzą infekcję.

To przełomowe badanie - mówi dyrektor firmy Harbour BioMed, dr Jingsong Wang.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10 osób"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić