Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Leczenie może się stać łatwiejsze. Mówią o przełomie

71
Podziel się:

Pojawia się kolejne światełko w kwestii pandemii koronawirusa. Międzynarodowy zespół badaczy twierdzi, że odkrył przeciwciała, które zapobiegają rozwojowi choroby w ciele człowieka. Wnioski mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu COVID-19

W badaniach zastosowano inżynierię genetyczną
W badaniach zastosowano inżynierię genetyczną (Getty Images)

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie oraz badawczej firmy Harbour BioMed. Ich zdaniem mogą one sprawić, że będziemy mogli neutralizować koronawirus, zanim zacznie wyrządzać szkodę organizmowi.

Odkryty przez nich rodzaj przeciwciała zapobiega rozwijaniu się wirusów typu SARS (do których należy wywołujący chorobę koronawirus SARS-CoV-2) w komórkach ludzkich. Wyniki badań zostały opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Communications".

Naukowcy w warunkach laboratoryjnych sprawdzali, jak określone przeciwciała będą zachowywały się w kontakcie z komórkami człowieka. Zajmowali się przede wszystkim tymi przeciwciałami, które okazały się skuteczne w walce z epidemią SARS trwającą w 2002 i 2003 roku.

Metoda leczenia koronawirusa

Aby uniknąć badań na ludziach, użyto transgenicznej technologii opracowanej przez Harbour BioMed i skorzystano z "pomocy" zmodyfikowanych genetycznie myszy, które posiadały w swym DNA geny związane właśnie z rozwojem chorób w komórkach człowieka.

Używając zebranych przez nas przeciwciał SARS-CoV [pochodzących z lat 2002-03 - przyp. red.], odnaleźliśmy również takie, które zapobiega infekcji SARS-CoV-2 w komórkach. Ma ono możliwość zmiany przebiegu zakażenia u człowieka, wspierając pozbycie się wirusa lub wzmacnianie układu odpornościowego osoby narażonej na kontakt z nim - pisze w artykule dr Berend-Jan Bosh, jeden z głównych autorów badania.

Inny z autorów badania dr Frank Grosveld twierdzi, że odkrycie to daje "solidne podstawy dla następnych badań, lepiej charakteryzujących przeciwciało i umożliwiających rozpoczęcie terapii COVID-19"

Dzięki temu, że odkryte przez zespół przeciwciało jest "w pełni ludzkie", zmniejsza się też ryzyko powikłań i efektów ubocznych, co zawsze jest groźbą opracowywania nowej metody leczenia. W przypadku większości badanych przeciwciał pochodzą one od innych gatunków zwierząt, które np. znacznie lepiej przechodzą infekcję.

To przełomowe badanie - mówi dyrektor firmy Harbour BioMed, dr Jingsong Wang.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10 osób"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(71)
CynkjeżòwkaC
2 lata temu
Pomijajac fakt ze wiele lekow jest bez patentow, np chlorohina kt powinna byc dostepna to powinno sie stworzyc Polski Koncern Narodowy lub Panstwowy prod leki dost na rynek wewn i w syt zagrozenia losiadajazcy zdolnosc ich tworzenia, pomijajac fakt ze wiekszosc lekow ma polskie tansze odpowiedniki to jest nawet spora szansa na eksport, z Chinami sie nie wygra ale, jest sporo mozliwosci, duzy rynek sporo chorych i umierajacych slaba sluzba zdrowia, i skl Polakow do lekomanii.Bo jeśli nie ma lekow to co pozostaje.....
bibi
2 lata temu
kiedyś dawno dawno temu wiele leków produkowano w Polsce, i były to dobre leki. receptury Polskiej.
Smutek
2 lata temu
Czuję, że konieczny będzie azyl polityczny w innym suwerennym kraju, niż Europa. Wstyd po tylu latach, za to, co tu ma miejsce.
popopo
2 lata temu
juz tyle bylo lekarstw , przelomow , ze jeszcze nie pokonali wirusa , smiejecie sie z ludzi ktorzy musza siedziec w domach
POtoDNO
2 lata temu
Tu przełom dwa razy w tygodniu,O2 to jednak dno.
Marzycielka
2 lata temu
Niech oni wszyscy zostawia mój organizm w spokoju i mnie razem z nim . Nie można niestety wierzyć ludziom i systemom które całą swoją wyjątkowość opierają na maksymalizacji zysku i minimalizacji humanizmu idealizmu podejścia aksologicznego. Na odrzuceniu człowieka. Nie wierzę im. Boję się że to kolejny atak na naturę i moja wolność. Chce żyć i umrzeć zgodnie z wolą Boga. Tyle
Mona
2 lata temu
Nikt o zdrowych zmysłach nie zaszczepi się syfem od Gatesa
sondor
2 lata temu
Szczepionka to nie to samo co wbicie gwoździa w deskę. Trzeba sprawdzić uboczne działanie, jaka ilość zaordynować człowiekowi, jakie korelacje może mieć szczepionka z innymi lekami, o wpływie na DNA to nawet nie wspomnę. Ważne że coś się dzieje w dobrym kierunku!!!
Waren
2 lata temu
No patrzcie!Takie bylo LARUM,a tu pestka i leczenie latwiejsze....
pytajnik
2 lata temu
jeśli tym przełomem ma być produkcja szczepionki to tytuł wprowadza w błąd SZCZEPIENIE TO NIE JEST LECZENIE a tak swoją drogą testy na zmutowanych myszach?? jak się naukowcy bawią genetyką to zawsze z tego wychodzą jakieś mutanty
Zalan
2 lata temu
Jest prosty i skuteczy preparat na wszystkie patogeny, MMS, dwutlenek chloru,poczytajcie sobie. A dlaczego go się nie stosuje?, bo jest tani i skuteczny. Co odważniejsi lekaże, go stosują.
jatylkopytam
2 lata temu
Czytamy o wielu odkryciach mających zasadnicze znaczenie w walce z wirusem ale praktycznych osiągnięć w postaci leków jakoś nie ma. Dlaczego? Nie ma pospiechu???
Petern
2 lata temu
Hurra ! Tylko który lek wybrać ?
...
2 lata temu
Naukowcy nie są w stanie znaleźć lekarstwa na medialną pandemię, może prawnicy powinni spróbować swoich sił.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić