Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Słowacja. Niedźwiedź zaatakował podczas grzybobrania

12

We środę 1 maja doszło do kolejnego ataku niedźwiedzia na Słowacji. Mężczyzna, który wybrał się na grzyby, niespodziewanie natknął się na drapieżnika z młodymi. Rannemu 57-latkowi udało się uciec.

Słowacja. Niedźwiedź zaatakował podczas grzybobrania
Niedźwiedzica zaatakowała 57-letniego grzybiarza w okolicach wsi Selce, niedaleko skoczni narciarskiej (Facebook, Pexels)

Zdaje się, że polskie niedźwiedzie odwrotnie do swoich krewnych ze Słowacji, są w tym roku wyjątkowo mało agresywne. Co prawda te drapieżniki są widywane w Polsce dość regularnie. Ale nie doszło do żadnego poważnego ataku. Zazwyczaj kończyło się na strachu.

Co innego u naszych południowych sąsiadów. Już kilkakrotnie informowaliśmy o atakach niedźwiedzia na człowieka na Słowacji. Do kolejnego takiego incydentu doszło wsi Selce niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Niedźwiedź zaatakował mężczyznę, który zbierał grzyby.

57-letni mężczyzna został zaatakowany przez niedźwiedzia z dwoma młodymi – poinformowała rzeczniczka regionalnej policji, Petra Kováčiková.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: „Halo Polacy”. Luksusowy kurort w Europie. „Koszty życia nie są wyższe niż w Polsce”

Okoliczności ataku niedźwiedzia na 57-letniego grzybiarza

Do ataku doszło gdy pan Mirosław z Selca zbierał grzyby w pobliżu skoczni narciarskiej. Niedźwiedzica zraniła go w głowę i rękę. Mimo to udało mu się uciec. Zakrwawionego 57-latka znalazł kolega.

Był cały we krwi, więc wziąłem go do siebie. Opatrzyłem jego rany i wezwałem karetkę – opowiada cytowany przez dziennik "Noviny znajomy grzybiarza Ján Mesík.

Sprawą zajęła się miejscowa policja. Sytuacja jest monitorowana przez członków specjalnego zespołu ds. reagowania na Niedźwiedzia Brunatnego. Lokalne władze wydały ostrzeżenie, które zostało wyemitowane przez radio. Mieszkańcy zostali też powiadomieni o niebezpieczeństwie przy pomocy mediów społecznościowych.

"Pragniemy zaznaczyć, że w dniu dzisiejszym, tj. w środę 1.05.2024 r., w rejonie Dubína, niedźwiedź ugryzł naszego obywatela, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności i unikanie okolic Dubína i Čachovej" – czytamy na Facebookowym profilu Barskiej Bystrzycy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co robić gdy spotkasz niedźwiedzia?

Pamiętaj — jeżeli spotkasz na swojej drodze niedźwiedzia, staraj się trzymać jak najdalej. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się, ani nie staraj się zwrócić uwagi zwierzęcia. Zachowaj spokój i przeczekaj, aż drapieżnik się oddali. Jeżeli uznasz to za konieczne, powiadom służby ratunkowe. Dla własnego bezpieczeństwa warto trzymać się popularnych szlaków, które są stosunkowo rzadko odwiedzane przez te zwierzęta.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić