Wybierasz się w Tatry? Pamiętaj - one mogą pojawić się w wielu miejscach!

6

Niedźwiedzie w Tatrach właśnie zaczynają szczyt swojej aktywności. Zwierzęta w ostatnich tygodniach można napotkać coraz bliżej szlaków czy miejsc, w którym przebywają ludzie. Sprawdź, gdzie trzeba uważać i oczekiwać ewentualnego spotkania z niedźwiedziem.

Wybierasz się w Tatry? Pamiętaj - one mogą pojawić się w wielu miejscach!
Niedźwiedzie pojawiają się coraz bliżej miejsc, w których przebywają ludzie. (Pixabay, Pixabay)

Widok niedźwiedzi w Tatrach jest coraz częstszy. Choć szansa na to, że staniemy oko w oko z tym drapieżnikiem, jest raczej niewielka, to właśnie teraz zwierzęta przejawiają sporą aktywność.

Jest to związane z wybudzaniem się ze snu zimowego i poszukiwaniem pożywienia. Przez to niedźwiedzie zapuszczają się coraz bliżej miejsc, w których potencjalnie mogą znaleźć się ludzie. Mowa tutaj przede wszystkim o górskich szlakach czy też budynkach, które znajdują się stosunkowo blisko lasu. Co ważne, niedźwiedzie pojawiają się także blisko popularnych miejsc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź na szlaku turystycznym. Niezwykłe nagranie z Bieszczad

Niedźwiedzie odwiedzają nawet popularne miejsca w Zakopanem

Przykłady? Na początku kwietnia niedźwiedzie widziane były niedaleko popularnego schroniska "Herbaciarnia" w Dolinie Strążyskiej. Zwierzęta włamały się do obiektu, prawdopodobnie skuszone zapachem jedzenia. Środek schroniska został całkowicie zdemolowany, ale na szczęście nie zdobył on pożywienia, bowiem posiłki są przygotowane poza obiektem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na Twitterze pojawiło się także nagranie z niedźwiedziami w rejonie Kuźnic. Materiał zarejestrowany przez Tygodnik Podhalański pokazywał dwa osobniki przechadzające się po polanie.

W ostatnich tygodniach niedźwiedzie dały się we znaki mieszkańcom Liptowskiego Mikulasza na Słowacji. Agresywne zwierzę zaatakowało tam pięć osób, a władze miasta wprowadziły 17 marca stan wyjątkowy. W kolejnych dniach także pojawiały się doniesienia o kolejnych atakach ze strony niedźwiedzi.

Pamiętaj - jeżeli spotkasz niedźwiedzia, trzymaj się od niego z dala i zachowaj spokój. Dla własnego bezpieczeństwa warto trzymać się popularnych szlaków, które są rzadziej nawiedzane przez te zwierzęta. Pod żadnym pozorem nie zbliżaj się do ewentualnie napotkanych niedźwiedzi.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić