aktualizacja 

007 zatopiony. Smutny widok u wybrzeża greckiej wyspy

57

U wybrzeży greckiej wyspy Kitnos zatonął luksusowy jacht stylizowany na łódź Jamesa Bonda. Statek nazwany "007" w momencie katastrofy znajdował się zaledwie kilkadziesiąt metrów od pobliskiej plaży. W pewnym momencie jacht zaczął jednak nabierać wody i przechylać się na burtę. Z pokładu statku uratowano piątkę pasażerów, ale samej jednostki nie udało się ocalić.

007 zatopiony. Smutny widok u wybrzeża greckiej wyspy
Statek "007" poszedł na dno u wybrzeży Grecji (Twitter)

W piątek 2 września na greckich Cykladach rozegrały się przykre sceny dla wszystkich fanów Jamesa Bonda. Statek stylizowany na łódź należącą do agenta Jej Królewskiej Mości nadał sygnał "mayday" u wybrzeży wyspy Kitnos. Mierzący blisko 50 metrów luksusowy jacht zaczął nabierać wody i przechylać się na bok.

Jacht zaczął nabierać wody. Uratowano 5 osób

Na wezwanie kapitana odpowiedziała grecka straż przybrzeżna. Przybyli na miejsce funkcjonariusze zobaczyli tonący statek. W momencie katastrofy jednostka znajdowała się zaledwie 45 metrów od brzegu.

Natychmiast podjęto akcję ratunkową i sprowadzono 5 pasażerów statku na ląd. Nie jest jasne, ilu spośród nich stanowili członkowie załogi. Według opisu świadków, kapitan miał najprawdopodobniej uderzyć łodzią o dno.

Usiłując ratować statek, podpłynął bliżej brzegu, gdzie statek przewrócił się na bok. Nikt nie został ranny, a straż przybrzeżna wysłała pomoc jeszcze w nocy. Rano rozpoczęto zabezpieczanie miejsca wypadku. Wygląda na to, że nie doszło do wycieku oleju napędowego i środowisko nie zostało zanieczyszczone – przekazał w rozmowie z mediami jeden z miejscowych armatorów.

Statek "007" zatonął u wybrzeży Grecji. Jednostka poszła na dno kilkadziesiąt metrów od brzegu

W środę 7 września jacht poszedł na dno. Media obiegły zdjęcia ukazujące przewrócony statek.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W sprawie wypadku śledztwo wszczęły greckie służby. Ustalono, że jednostka pływała pod brytyjską banderą. Jej właścicielem miał być jednak biznesmen ze Szwajcarii.

Czarna łódź posiadała srebrne logo "007" wraz z pistoletem, nawiązujące do serii filmów o Jamesie Bondzie. Jacht miał pięć kabin, mogących pomieścić łącznie 10 pasażerów. Na statku znajdowały się także kajuty dla 5 członków załogi. Na górnym pokładzie mieściło się lądowisko dla helikopterów.

Statek został zbudowany w 2006 roku przez stocznię Aegean Yachts z siedzibą w tureckim Bodrum. Prędkość maksymalna jachtu wynosiła 12 węzłów, czyli ok. 22 km/h.

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić