Spektakularna ucieczka z Korei Północnej. Są w drodze do Chin

38

W Korei Północnej pięciu skazańców uciekło z więzienia znajdującego się przy granicy z Chinami. Dwóch zostało zatrzymanych. Pozostali są nieuchwytni.

Spektakularna ucieczka z Korei Północnej. Są w drodze do Chin
Kilka osób uciekło z Korei. (Getty Images)

Do zdarzenia doszło 28 sierpnia w Unhung w prowincji Ryanggang. Piątka mężczyzn skorzystała z okazji i uciekła z więzienia. Dwóch zostało już zatrzymanych. Pozostali udali się w stronę granicy z Chinami.

Uciekli z więzienia


Więźniowie zostali wyznaczeni do naprawy dachu. Nie byli pilnowani, co postanowili wykorzystać. Z dachu przeskoczyli przez mur, który dodatkowo zabezpieczono drutem kolczastym.

24-letni Kim Choong Jik zgłosił się na policję sam, kilka dni po uciecze. 23-letni Kim Chol Kwang został aresztowany w pobliżu swojego domu. Pozostała trójka, czyli 33-letni Kim Chol Min, 32-letni Kim Un Chol, oraz 28-letni Kim Kwang Song, nadal przebywają na wolności i prawdopodobnie próbują uciec do Chin. Granica znajduj około 25 kilometrów od więzienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Afera PiS to nie afera? Polityk zwraca uwagę na Amerykanów
W dniu zdarzenia w okręgu Unhung przebywało 42 więźniów. Uciekinierzy wraz z innymi więźniami zostali skierowani do naprawy dachu budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale gdy ochrona przestała zwracać na nich uwagę, uciekli, wspinając się po murze, ponad drutem kolczastym — powiedział informator Radio Free Asia.

Więźniowie natychmiast ukryli się w pobliskich górach. Policja i cywilne siły bezpieczeństwa, wciąż poszukują więźniów. Jak dotąd nie natrafiono na żaden ślad.

Począwszy od trzeciego dnia Komitet Partii Unhung zorganizował radiowóz propagandowy należący do Centrum Kultury i patrolował obszar Pogan-ri, gdzie, jak przypuszczano, ukrywali się przestępcy – powiedział mieszkaniec.

Przez wszechobecne głośniki nadano specjalne komunikaty. Poinformowano więźniów, że zostaną ułaskawieni, jeśli dobrowolnie wyjdą z lasu i oddadzą się w ręce policji.

Za uciekinierami wydano nakaz aresztowania. Okolicznych mieszkańców poproszono o zgłaszanie każdego mężczyzny z bardzo krótko ostrzyżonymi włosami. Tego typu fryzura jest charakterystyczna dla więźniów.

Mężczyźni byli skazani za różne przestępstwa m.in. morderstwo, gwałt, czy nielegalne spożywanie mięsa.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić