Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Spis powszechny dobiega końca. Ostatnie dwa dni!

8
Podziel się:

Jeszcze moment i spis powszechny przejdzie do historii. Pozostało niewiele czasu, by się spisać. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, tłumaczymy, jak powinni postąpić.

Spis powszechny dobiega końca. Ostatnie dwa dni!
Narodowy Spis Powszechny dobiega końca (Pixabay)

Narodowy Spis Powszechny znajduje się na ostatniej prostej! Czasu na wywiązanie się z tego obowiązku pozostało bardzo niewiele. Spisać można się jeszcze tylko we wtorek i środę.

Jak można się spisać? Obowiązkową formą jest samospis internetowy.

Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu - czytamy na spis.gov.pl.

Udział w spisie jest obowiązkowy. Mówi o tym ustawa o statystyce publicznej.

Spis powszechny. Jaka kara za niespisanie się?

Ustawa z dnia 9 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej wskazuje na to, że kara za odmówienie przystąpienia do spisu lub innego badania statystycznego może wynosić do pięciu tys. złotych. Uprawniony do jej nałożenia jest sąd.

Co jednak istotne, w myśl przepisów takiej karze podlega nie tylko osoba, która odmówi spisania się. Konsekwencjami zagrożeni są także ci, którzy podadzą nieprawdziwe informacje.

Za kłamstwo grozi nie tylko grzywna. Możliwa jest również kara pozbawienia wolności - nawet do dwóch lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
447
8 miesięcy temu
A kto jest świadomy gdzie w jakim kraju są wyniki spisu z 2011?
447
8 miesięcy temu
Czy wiecie gdzie są trzymane wyniki z 2011?
władek
8 miesięcy temu
Nie róbcie ludziom wody z mózgu. Obowiązkowy w spisie powszechnym jest udział. Sama ustawa o statystyce publicznej w art 57 stanowi "Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie." Odmawia. Ustawa nigdzie nie używa zwrotu "się nie spisał" "nie uczestniczył" "nie przekazał" - a odmówił. Odmówić od słowa mówić - mówią na tej ziemi tylko ludzie, żeby coś komuś odmówić trzeba najpierw od drugiej osoby otrzymać pytanie. Więc nie bądźcie tacy wygodni z tym otwartym urzędem do północy. To wy macie przyjść do mnie, żebym ja wam mógł odmówić. A jak chcecie nakładać na ludzi po 5 tysięcy grzywny to najpierw niech się tam w Wa-wie nauczą pisać ustawy.
...
8 miesięcy temu
Tam się nawet dodzwonić nie idzie
I to tyle...
8 miesięcy temu
Tym którzy jeszcze tego nie zrobili tłumacze jak powinni postąpić... Nadal się nie spisywać ..
fżóćnaLooZ
8 miesięcy temu
Czemu 10 lat temu,nikt nie straszył karami,za coś co nie jest karalne...,a teraz ,,totalny nierząd"bezprawnie i nielegalnie straszy karami,za to co nie jest karalne?...
Kaszanka
8 miesięcy temu
Nie ma czegoś takiego jak kara za nieprzystąpienie do spisu.
Yyy
8 miesięcy temu
Brednie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić