Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

"Królowa życia i śmierci". Właśnie otrzymała nowe stanowisko

923
Podziel się:

Resort Mariusza Błaszczaka stał się miejscem, skąd państwowe pieniądze płyną szerokim strumieniem. Na nowy sprzęt, ale też do znajomych i współpracowników szefa resortu obrony. Najnowszym przykładem jest szefowa Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak, która objęła kolejne, czwarte już stanowisko związane z MON.

"Królowa życia i śmierci". Właśnie otrzymała nowe stanowisko
Szefowa Centrum Operacyjnego MON Agnieszka Glapiak została zatrudniona w Akademii Sztuki Wojennej. Na zdjęciu wraz z Jarosławem Kaczyńskim przed siedzibą PiS w 2006 r. (PAP)

Agnieszka Glapiak to w Ministerstwie Obrony Narodowej szara eminencja. Przyszła do MON razem z Mariuszem Błaszczakiem i szybko została jego prawą ręką. Dzisiaj jest szefową Centrum Operacyjnego MON - komórki odpowiedzialnej m.in. za kontakty z mediami.

Królowa życia i śmierci. Ma o wiele większą władzę niż kiedyś miał Misiewicz - opowiada o2.pl osoba zatrudniona w MON.

Wygląda na to, że dojdzie jej obowiązków. Niedawno trafiła bowiem na nowe stanowisko - na Akademii Sztuki Wojennej, podległej ministrowi obrony. Pytanie, czy znajdzie na to czas, bowiem jest to jej czwarte już stanowisko.

Zobacz także: "Wyjątkowe bzdury". Tomasz Siemoniak odpowiada Mariuszowi Błaszczakowi

Kobieta wielu talentów

Agnieszka Glapiak pełni obowiązki szefowej nowo powstałej komórki rembertowskiej uczelni - Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej (ACKS). Tak wynika z odpowiedzi przesłanej przez Akademię. Czym ma się zajmować ACKS?

Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej jako think-tank będzie funkcjonować w dwóch obszarach: analityczno-eksperckim i szkoleniowym. W pierwszym z nich skoncentruje się na aspekcie zagrożeń pojawiających się w środowisku informacyjnym, w drugim zaś na intensyfikacji szkoleń w ramach systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy, w tym na przygotowaniu kursów certyfikowanych przez NATO - brzmi odpowiedź Akademii na zadane przez o2.pl pytania.

To interesujące w kontekście celów i zadań CO MON, któremu obecnie szefuje Glapiak. Pośród nich, jak informuje strona internetowa Centrum, są m.in.: "monitorowanie środowiska informacyjnego, definiowanie wyzwań i koordynacja działań komunikacji strategicznej, (...), organizacja służby komunikacji społecznej w resorcie w zakresie promocji i kontaktów z mediami" czy "organizacja szkoleń z obszaru komunikacji strategicznej oraz komunikacji społecznej w zakresie promocji i kontaktów z mediami". Przynajmniej część z nich wydaje się pokrywać z obowiązkami ACKS.

Według ustaleń o2.pl, budżet ACKS będzie wynosił ok. 2 mln zł.

Agnieszka Glapiak będzie musiała mocno dzielić swój czas. Oprócz kierowania ACKS i CO MON zasiada bowiem także w dwóch radach nadzorczych: EXATEL-u (czyli nadzorowanej przez resort obrony spółki, zajmującej się telekomunikacją i bezpieczeństwem sieci IT) oraz w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Członkostwo w RN Exatela to około 3,7 tys. zł miesięcznie, podobnie wygląda ta stawka w PAP. Z tego tytułu otrzymuje więc niecałe 7,5 tys. Łącznie może zatem liczyć na ok. 25 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego Agnieszka Glapiak jest również pisarką. Wydała dwie książki z bajkami dla dzieci.

Jako szefowa Centrum Operacyjnego zarabia ok. 8-9 tysięcy na rękę. Drugie tyle dostanie w ACKS - irytuje się nasz rozmówca.

Choć daje to ładną sumę, więcej zarobi jako członkini wspomnianych już rad nadzorczych.

Wszyscy ludzie dyrektor

Rozpoczynając swoją działalność, Centrum bazuje na zasobach ekspertów funkcjonujących już w strukturach resortu obrony narodowej, z zamiarem zaangażowania w przyszłości ekspertów zewnętrznych - pisze dalej Akademia.

Faktycznie - bazuje. Spośród osób zatrudnionych w ACKS (w większości w niepełnym wymiarze etatu) pięcioro jest pracownikami Centrum Operacyjnego. Wśród nich znalazł się m.in. zastępca dyrektor Glapiak Mateusz Kurzejewski. Podobnie jak w przypadku dyrektor Glapiak, CO MON nie jest jego jedynym miejscem pracy. Kurzejewski zasiada w radzie nadzorczej spółki AMW Rewita. To należący do Agencji Mienia Wojskowego podmiot, administrujący wojskowymi domami wypoczynkowymi, ulokowanymi m.in. w Zakopanem, Mielnie, Międzyzdrojach czy na Mazurach.

Miejsce w ACKS znalazło się także dla Anny Adamczyk, która do MON trafiła z Mariuszem Błaszczakiem. Wcześniej pracowała w Departamencie Komunikacji Społecznej MSWiA, skąd przywędrował obecny szef resortu obrony.

Dyrektor gabinetu - tytanem pracy

W Polskim Holdingu Obronnym zaś wiceprzewodniczącym rady nadzorczej jest Andrzej Jarema, inny bliski współpracownik Błaszczaka. Jarema jest z kolei dyrektorem generalnym MON. Podobnie jak Glapiak zasiada w radzie nadzorczej Exatela oraz w radzie Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystkich ich przebija jednak dyrektor gabinetu politycznego ministra Łukasz Kudlicki. Oprócz szefowania gabinetowi Mariusza Błaszczaka Kudlicki kolejno: jest radnym mazowieckiego sejmiku wojewódzkiego, zasiada w czterech (!) radach nadzorczych spółek powiązanych z MON (Wojskowa Przychodnia Specjalistyczna w Legionowie, zajmująca się usługami deweloperskimi AMW Sinevia, Autosan, Zakład Opieki Zdrowotnej w Legionowie). Oprócz tego jest członkiem rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i członkiem rady nadzorczej Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy.

Na szczęście, MON wydaje pieniądze nie tylko na pensje. Programy zbrojeniowe, takie jak zakupy systemu obrony powietrznej "Patriot", samolotów wielozadaniowych F-35 czy okrętów dla Marynarki Wojennej warte są setki miliardów zł, nawet jeśli istnieją bardziej na papierze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(923)
Obatel
2 lata temu
To nieekonomiczne. Kobita powinna rodzić dzieci jako sztandarowy program PIS, a nie czas tracić na MON, rady nadzorcze itp za pieniadze podatnika. Dostanie 500+ i inne wspaniałe dodatki z Polskiego Ładu
krul ewropy
2 lata temu
Pewnie Błaszczak powinien się otoczyć ludźmi Schetyny, bądź tego geniusza wojskowości od tablic okresowych... Zarobek wielości 16 tys na rękę? Większość ludzi Tuska nawet by się po takie pieniądze nie schyliła, ogarnijcie się trochę.
Wrrr
2 lata temu
Nie ma granic chciwości, ona sama z siebie się nie ogranicza. Oni się dopiero teraz rozpędzają. Poczekajmy... Kudlicki 7 stanowisk, Glapiak 4 stanowiska itd. W całym PIS to już jest standard, nic wielkiego. Są lepsze pomysły 😭 Lepiej być głupcem, człowiek mniej cierpi.
Ale to równie...
2 lata temu
Tani patriotyzm dla gawiedzi, bratanie się z plebsem w biedzie i żalu, NA POKAZ, tak na prawdę mają ich głęboko w d.... Liczy się tylko kasa i wpływy. Błaszczak i jego ekipa to zgraja chciwych hipokrytów. To wszystko jest przemyślane i zmierza w konkretnym kierunku, a barany klaszczą kiedy to towarzystwo pluje im w twarz
Adam
2 lata temu
Czy to jakaś rodzina tego pożal się Boże "speca" od inflacji i stóp procentowych Adama Glapiaka ? :)
Soko
2 lata temu
No nie 4x8 to 32 godz. Doba ma 24 godz.fenomenka
Maria
2 lata temu
Przyjaciele krolika na swoim. To prawdziwa pajęczyna, która oplotła cały kraj i wysysa tyle kasy, ile może. Więcej, więcej, jeszcze więcej, kasa, kasa, całujcie po rękach, wam tez rzucimy ochłapy, żebyście wiedzieli, ile nam zawdzięczacie ....
sam on
2 lata temu
ASZWoj może poszczycić się jeszcze Waszczykowskim, Cenckiewiczem, Zybertowiczem, M. Kamińskim (afera madrycka i inne). Zacna to placówka.
ecik
2 lata temu
Jaki ten PiS jest bezduszny kazać kobiecie pracować w jednym czasie na czterech stanowiskach za ciężką kasę. To już jest zwyrodnienie.
Antylewak
2 lata temu
Ale to boli jak PiS dobrze rządzi.
OBSERWATOR
2 lata temu
AFERA GONI AFERĘ DO PISIORÓW CO DALEJ Z GIERTYCHEM CZY NOWAKIEM (CISZA) ROZPĘTANO BURZĘ W SZKLANCE WODY I CO DALEJ ? TYKAJĄ SIĘ WSZYSCY JAK PIES JEŻA ZWYKŁY KOWALSKI JUŻ DAWNO BY POKUTOWAŁ
Paweł
2 lata temu
To prawie tak jak za PO tylko że wtedy było jeszcze gorzej. Brawo PiS. Tamci mogli to Wy też. Brawo. Nie przejmojcie się szczekaniem POwcow, oni i tak już są skończeni.
Kolejny Nobel
2 lata temu
dla Polki ??? Gonia Rozenek udaje sie do Thailandii w celu dokonania operacji plastycznej ust . Lekarze uformuja usta Goni na ksztalt Waginy . Na pulchne policzki Rozenek zostana przeszczeoione wlosy lonowe , jednakze na kazdym policzku beda niezarosniete blyskawice . W dniu 22 lipca Gonia wraca na Okecie i zostanie przewiwziona kabrioletem Kuby Wojewidzkiego do Kosciola Swietego Krzyza gdzie polska patriotka wyglosi przemowienie do Swiata , Europy i Polakow , Ciekawe , czy Rzad zalozy majtki na usta polskiej patriotki ?
A$$
2 lata temu
A ja tam rozumiem, że jest w polskim rządzie zatrudnienia bajkopisarki na stanowiska w MON. Potrzebujemy dobrych bajek jacy to jesteśmy zwarci i gotowi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić