Spodziewają się ataków ISIS i Al-Kaidy. "Jeszcze nie są gotowi, ale..."

9

Zastępca ministra obrony ds. politycznych Calin Kahl powiedział, że USA spodziewa się ataków ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS) i Al-Kaidy. "Naszym celem jest temu zapobiec" - powiedział we wtorek w Kongresie.

Spodziewają się ataków ISIS i Al-Kaidy. "Jeszcze nie są gotowi, ale..."
Pentagon obawia się ataku ISIS i Al-Kaidy. (Getty Images)

USA obawia się ataków ze strony terrorystów. Pentagon ocenia, że żadna z grup nie jest gotowa aby dokonać zamachu w USA, ale jest to "kwestia najbliższego roku".

Pentagon gotowy na ataki Al-Kaidy poza krajem

Wspólnota wywiadu ocenia obecnie, że zarówno Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (IS-Ch), jak i Al-Kaida mają zamiar przeprowadzać zewnętrzne operacje, włącznie z atakami na USA, ale żadna (z tych organizacji) nie jest jeszcze w stanie tego zrobić - poinformował Kahl.

Odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie, tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło kilka ataków. Celem były głównie służby bezpieczeństwa talibów, przedstawiciele mniejszości religijnych i szyickie obiekty kultu. W październiku przeprowadzono dwa zamachy, w których zginęło łącznie co najmniej 100 osób

Talibowie są zaniepokojeni tym, że Afganistan może stać się bazą wypadową dla organizacji terrorystycznych, z której przeprowadzane będą ataki poza tym krajem. To, czy będą oni w stanie skutecznie walczyć z ISIS, okaże się w przyszłości - oznajmił Kahl.

Pentagon zapewnia, że jest gotowy, aby się bronić. W sierpniu oświadczono, że USA ma wystarczające zdolności bojowe, by się bronić przed tzw. Państwem Islamskim.

Zobacz także: Sytuacja na granicy z Białorusią. Anna Komorowska była na miejscu
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić