Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Spowiedź w czasie pandemii. Nie każda jest ważna

272
Podziel się:

Spowiedź przez smartfona nie jest ważna - orzekł Watykan. Podczas pandemii księża starają się na różne sposoby pomóc wiernym w uczestnictwu w mszy oraz przyjęciu sakramentów. Nie każde rozwiązanie jest jednak ważne.

Spowiedź w czasie pandemii. Nie każda jest ważna
(Pixabay)

Kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjariuszem Większym Stolicy Apostolskiej, objaśnił, jak powinna wyglądać spowiedź w czasie pandemii. W jednym z numerów watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" powiedział, że telefoniczna spowiedź jest nieważna.

Spowiedź w czasie pandemii

Spowiedź przez telefon jest nieważna, ponieważ brakuje rzeczywistej obecności wiernego. Księża, którzy w czasie ograniczeń, nie mogą wszystkich wyspowiadać, nie są zostawienie sami sobie. Duchowny powiedział, że możliwe jest zbiorowe rozgrzeszenie.

Do biskupa diecezjalnego należy ustalenie na podległym mu obszarze i relatywnie do poziomu zakażeń, bardzo ciężkich przypadków, w których dozwolone jest udzielenie zbiorowego rozgrzeszenia; na przykład przy wejściu na oddziały szpitalne, gdzie znajdują się zakażeni wierni, którym grozi śmierć - oświadczył kardynał Piacenza.
Zobacz także: Książę Harry: Pandemia karą od Matki Natury

Zbiorowe rozgrzeszenie jest możliwe w dramatycznych sytuacjach np. w szpitalach zakaźnych. Ksiądz, który je udziela, musi się upewnić, że jego słowa są słyszalne.

Kardynał dodał także, że msza oglądana w telewizji nie zastępuje tej, w której uczestniczy się w kościele. W sytuacji, w której nie można udać się na mszę, nie ma także obowiązku, aby zastąpić ją inną formą.

Oczywiście, jeśli ktoś nie może z ważnego powodu uczestniczyć w liturgii i bierze udział w niej poprzez telewizję, dokonuje aktu pobożnego i duchowo pożytecznego - dodał Mauro Piacenza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić