o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Spowiedź w czasie pandemii. Nie każda jest ważna

135
Podziel się

Spowiedź przez smartfona nie jest ważna - orzekł Watykan. Podczas pandemii księża starają się na różne sposoby pomóc wiernym w uczestnictwu w mszy oraz przyjęciu sakramentów. Nie każde rozwiązanie jest jednak ważne.

Spowiedź w czasie pandemii. Nie każda jest ważna
(Pixabay)
bDIuFujp

Kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjariuszem Większym Stolicy Apostolskiej, objaśnił, jak powinna wyglądać spowiedź w czasie pandemii. W jednym z numerów watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" powiedział, że telefoniczna spowiedź jest nieważna.

Spowiedź w czasie pandemii

Spowiedź przez telefon jest nieważna, ponieważ brakuje rzeczywistej obecności wiernego. Księża, którzy w czasie ograniczeń, nie mogą wszystkich wyspowiadać, nie są zostawienie sami sobie. Duchowny powiedział, że możliwe jest zbiorowe rozgrzeszenie.

bDIuFujr
Do biskupa diecezjalnego należy ustalenie na podległym mu obszarze i relatywnie do poziomu zakażeń, bardzo ciężkich przypadków, w których dozwolone jest udzielenie zbiorowego rozgrzeszenia; na przykład przy wejściu na oddziały szpitalne, gdzie znajdują się zakażeni wierni, którym grozi śmierć - oświadczył kardynał Piacenza.
Zobacz także: Książę Harry: Pandemia karą od Matki Natury

Zbiorowe rozgrzeszenie jest możliwe w dramatycznych sytuacjach np. w szpitalach zakaźnych. Ksiądz, który je udziela, musi się upewnić, że jego słowa są słyszalne.

bDIuFujx

Kardynał dodał także, że msza oglądana w telewizji nie zastępuje tej, w której uczestniczy się w kościele. W sytuacji, w której nie można udać się na mszę, nie ma także obowiązku, aby zastąpić ją inną formą.

Oczywiście, jeśli ktoś nie może z ważnego powodu uczestniczyć w liturgii i bierze udział w niej poprzez telewizję, dokonuje aktu pobożnego i duchowo pożytecznego - dodał Mauro Piacenza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIuFujy
bDIuFujS
Źródło:
KOMENTARZE
(135)
prawda
3 miesiące temu
w którym miejscu w piśmie św jest mowa o spowiedzi?
qwa
3 miesiące temu
oni wiedzą lepiej niż ty co robiłes,co robisz i co będziesz robić,to jest najlepszy wywiad we wszechświecie
JaWasUczyćK..
3 miesiące temu
XXI wiek - opowiadanie swoich czynów osobie dziwnie przebranej ? Nie do pomyślenia !!!!
bDIuFujT
ZALECAM ....
3 miesiące temu
Ludzie zacznijcie cenic swój rozum .Zapoznajcie sie z historią dot.wprowadzenia SPOWIEDZI /istnieje tylko w katolicyzmie /, dowiecie się po co i od kiedy wprowadzono ten ,, nakaz " / dogmat / papieski , a poprawi to WASZE poczucie równowagi psychicznej...Spowiadacie sie człowiekowi często nawet w ,, częsci " nie dorównującemu waszemu poziomowi WIEDZY I INTELIGENCJI , nie mówiąc już o doswiadczeniu zyciowym...
technicznie
3 miesiące temu
A czy ważna jest spowiedź u księdza co do którego później okazuje się,że wkładał łapy w majty nieletnim ? Ważna czy nie ? xD
Najnowsze komentarze (135)
asd
3 miesiące temu
Czary, mary
Wilga
3 miesiące temu
Stary sposób na inwigilację niemyślących.
rte
3 miesiące temu
kwarantannę : Księga liczb rozdział 12 wersety 14 i 15 „14 Wówczas Jahwe (imię Boże wg przekładu kard. Wyszyńskiego) rzekł do Mojżesza: „Gdyby ojciec splunął jej w twarz, czyż nie byłaby upokorzona przez siedem dni? Niech na siedem dni zostanie poddana kwarantannie poza obozem, a potem niech zostanie przyjęta”. 15 Toteż Miriam została na siedem dni poddana kwarantannie poza obozem i lud nie wyruszył, dopóki Miriam nie została przyjęta.” Komunia i spowiedź jest niezgodna z naukami Jezusa. Ani Jezus ani apostołowie nikogo nigdy nie spowiadali. Spowiedź wymyślił kk w X w. aby kontrolować wiernych. Kwarantannę pierwszy ustalił Bóg w czasach starożytnych , poczytajcie księgę Powtórzonego Prawa , jakie były ostre wymogi dotyczące kwarantanny przy chorobach zakaźnych . Nie narażajcie ludzi na zarażanie po to aby wyciągnąć od nich kasę podczas pobytu w kościele.
pzt
3 miesiące temu
niezapłacona nieważna. Wpłata 500zł -odpust na miesiąc.
Anti
3 miesiące temu
Ja spowiadam się w lesie, w czasie spaceru i żaden w czarnej kiecce mi tego nie zakwestionuje!!! Zresztą, Pan Jezus nie spowiadał ludzi, to wymysł czarnych aby mieć kontrolę nad ludem!!!
...
3 miesiące temu
Głupcy stracą wiernych. Religia jest potrzebna, ale to głupcy, którzy zniechęcają ludzi do wiary. To nie Bóg wymyślił ich chore pomysły.
johny
3 miesiące temu
a wiecie czemu przez smartfon spowiedz jest nie wazna ? bo nie mozna wtedy dac na skladke ;)
Julka
3 miesiące temu
Ludzie czy wy naprawdę nie macie innych problemów? Nie chodzę, nie wierzę, nie powiadam się. Czy to tak ciężko ogarnąć??
bDIuFujL
Emeryt
3 miesiące temu
To ja już nie rozumiem.
xxxxx
3 miesiące temu
Wprowadzenie spowiedzi miało tylko 1 cel kontrola ludzi.
Poldek
3 miesiące temu
Jak to? Spowiedź przez tel. nieważna? Pan Rydzyk twierdzi, że jak najbardziej jest ważna w zależności ile wyniesie koszt połączenia za 1minutę (im więcej grzechów podczas spowiedzi, tym bardziej ważna jest spowiedź, bo połączenie tel. trwa o wiele dłużej), a tak rzeczywiście; spowiedź, celibat, modlitwa za zmarłych, kolędowanie itd. nie ma nic wspólnego z religią, to zostało wymyślone o wiele później.
Mirek
3 miesiące temu
W kosciele katolickim w Niemczech k. Stuttgartu - ksiądz rozdaje komunię w ławkach - wszystkim - "jak leci", po kolei. Bylem, widzialem, uczestniczylem.Swiadczy to o "zbiorowym rozgrzeszeniu". Mozna ? Mozna.
kawas
3 miesiące temu
Po wczorajszej przemowie Rydzyka ja się pytam co z naszą wiarą się stało? Nic dziwnego że w kościele po młodych ani widu ani słychu tylko co jak wymrą niedobitki naiwnie wiernych kościołowi ?
młody
3 miesiące temu
ludzie ogarnijcie sie, mamy XXI wiek! kto normalny sie jeszcze spowiada... litości
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić