Stan Nawalnego "krytyczny". Pogarsza się wzrok, grozi niewydolność nerek

Rośnie ryzyko, że u Aleksieja Nawalnego pojawi się niewydolność nerek. Pogarsza się też jego wzrok - alarmują medycy ze Stowarzyszenia Lekarzy. Nawalny od ponad dwóch tygodni prowadzi strajk głodowy.

Stan Nawalnego "krytyczny". Pogarsza się wzrok, grozi niewydolność nerek
Stan Aleksieja Nawalnego jest coraz gorszy. (Getty Images, Moscow City Court)

- Jego stan jest krytyczny - mówi wprost Aleksandra Zacharowa, przedstawicielka związku zawodowego lekarzy, o którym Kreml mówi, że to działacze opozycji.

Zacharowa przytoczyła dane z badań, do których dostęp zdobyła dzięki prawnikom Nawalnego. Lekarze ze wspomnianego stowarzyszenia nie badali Nawalnego osobiście, ale Zacharowa podkreśliła, że wyniki są "bardzo, bardzo złe".

Ma za wysoki potas i wszystkie wyniki wskazują, że jego nerki mogą wkrótce ulec poważnemu uszkodzeniu, nawet niewydolności. Doprowadziłoby to do poważnych patologii - dodała w rozmowie z agencją Reutera.

List otwarty podpisało 78 działaczy kultury

Francuski dziennik „Le Monde” opublikował w sobotę list otwarty. W nim znani działacze kultury wzywają prezydenta Rosji do zapewnienia Nawalnemu dostępu do opieki medycznej. List podpisało 78 aktorów, muzyków i pisarzy, między innymi autorka "Harry'ego Pottera" Joan Rowling, aktorzy Benedict Cumberbatch i Jude Law, lider Radiohead Thom Yorke oraz pięciu laureatów Nagrody Nobla, między innymi Swiatłana Aleksiejewicz.

44-letni Aleksiej Nawalny ogłosił głodówkę 31 marca. Protestuje w ten sposób przeciwko temu, że władze więzienne odmówiły mu właściwego leczenia. Polityk skarżył się wówczas na ostry ból pleców i nóg. Władze więzienne twierdzą, że zaproponowały Nawalnemu odpowiednie leczenie, ale odmówił, wymagając dopuszczenia do niego swoich lekarzy.

Nawalny został skazany na 2,5 roku więzienia

W lutym Rosja skazała Nawalnego na dwa i pół roku więzienia za naruszenia zwolnienia warunkowego, które, jak powiedział, zostały sfabrykowane. Został aresztowany na lotnisku po powrocie z Niemiec, gdzie leczył się po zatruciu środkiem nerwowym nowiczok. Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kraje bałtyckie wystosowały apele do władz rosyjskich o zapewnienie politykowi odpowiedniej opieki medycznej i umożliwienie mu komunikowania się z prawnikami.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić