o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Robert Czykiel
|
aktualizacja

Susza w Polsce 2020. Latem mogą być przerwy w dostawie prądu. Prognozy nie są optymistyczne

14
Podziel się

Nie można lekceważyć apeli o oszczędne korzystanie z wody. Niebawem w Polsce mogą występować przerwy w dostawie prądu. Jest także ryzyko, że zabraknie wody w kranie.

Susza w Polsce 2020. W jeziorze Roś jest coraz mniej wody
Susza w Polsce 2020. W jeziorze Roś jest coraz mniej wody (PAP)
bEgvLqqJ

Eksperci od kilku dni ostrzegają, że w tym roku czeka nas niebezpieczna susza. Już doskonale to widać w polskich rzekach, gdzie poziom wód drastycznie spadł. Dlatego wszyscy apelują, abyśmy w codziennym życiu oszczędzali wodę. Jeżeli zlekceważymy zagrożenie, to konsekwencje mogą być dotkliwe.

Susza w Polsce 2020. Przerwy w dostawie prądu

Wiadomo, że susza może sprawić, że wzrośnie cena żywności. To jednak nie wszystko. Trzeba się liczyć z tym, że mogą występować przerwy w dostawie prądu. Elektrownie potrzebują wody do chłodzenia generatorów.

Są elektrownie w Polsce, które pobierają wodę bezpośrednio z rzeki. Jeżeli ich poziom będzie opadał, będzie rosła też temperatura wody, przez co możliwy jest scenariusz, w którym część konwencjonalnych elektrowni będzie musiała ograniczyć produkcję - mówi w rozmowie z Polsaten News Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

bEgvLqqL

Takie sytuacje miały już miejsce w Polsce w 2015 i 2019 roku. W niektórych miejscach elektrownie na pewien czas wstrzymywały pracę z powodu suszy.

Susza w Polsce 2020. Może zabraknąć wody w kranie

Jest także ryzyko, że będzie brakować wody w kranach. Już teraz zaczynają pojawiać się niedobory wód podziemnych. Niektórzy mieszkańcy zgłaszają też, że ich przydomowe studnie wyschły. W tej chwili najbardziej niepokojąca jest sytuacja w Wielkopolsce i na Kujawach.

bEgvLqqR

Polsat News przypomina, że w ubiegłym roku zabrakło wody w kranach m.in. w Skierniewicach. Niestety, na razie prognozy nie są optymistyczne i wszystko wskazuje na to, że w tym roku opadów będzie zbyt mało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEgvLqrm
KOMENTARZE
(14)
opalony
rok temu
Byle tylko słońce nie przerwało dostaw.
Przetrwanie
rok temu
Najlepsza rzeczą dla Polski była by budowa stawów, zbiorników w miejscach gdzie może być niebezpieczeństwo podtopień, rowów melioracyjnych na polach najlepiej w granicach. Również ważną sprawą są tamy na małych jak i dużych rzekach które były by wykorzystywane do podniesienia stanów rzek wody słodkiej. Takie działania wspomogły by do wykorzystania w pełni wody słodkiej, ale również wody podskórne w kilkunastu rejonach są bardzo niskie a zatrzymanie wody powoli pozwoliły by się na ich odnowe. Takim dowodem były by mniejsze susze w lasach a jak wiadomo rośliny dużo ciągną wody z gleby, przez to później mogą szybko wystąpić pożary. Zapory dodatkowo pomogły by w miesiące mokre do szybkiego spływu wody z zagrażających miejsc powodziami. Kontrola rzek jest ważna również dla działania elektrowni energetycznych jak i do powstawania w przyszłość nowych elektrowni wodnych. Do tego 2 potrzebny jest wysoki stan wody. Tamy by to udostępniały. By nasza Polska gospodarka mogła przetrwać najgorsze miesiące suszy ale również byśmy weszli w odnawialne źródła energii to trzeba na to spojżeć i myśleć racjonalnie. Jeśli zaniedbamy Polskie rzeki to w przyszłości może się okazać ze zabraknie nam ważnego składnika w naszym codziennym życiu. Niech każdy to przeczyta i zastanowi się czy to co napisałem to dobra rzecz czy nie. Proszę o komentarz.
preczzpis
rok temu
kolejne straszenie !!! pisowcom wchodzi to juz w krew
bEgvLqrn
racjonalista
rok temu
nic, trzeba bedzie emigrowac - juz taki los polaka - tak bylo pod zaborami, za komuny, za tuska i teraz. nic sie nie zmienilo! jedynie na poczatku 90 byla nadzieja, ze cos sie zmieni, ale jak sie ozniej okazalo, wszzystko wrocilo na stare tory. czyli kierunek na prl bis.
marek
rok temu
Jasnowidzi?
Facet
rok temu
Bedzie drozej to będzie trudno wazne by w ogole bylo jedzenie
Facet
rok temu
Bedzie drozej to będzie nic nie zrobimy to nie koniec swiata wazne by bylo ogólnie co zjesc
Rolnik
rok temu
A mnie zaś się krowa ocieli i może to mieć fatalny wpływ na zbiór stonki ziemniaczanej i spadek populacji trzmieli w sąsieku bo gruszki latoś nie obrodziły. Tak, czy inaczej, przygotujcie się na podwyżki cen żywności!!!!
Adolfina
rok temu
przestańcie ludziom mącić w głowach nie podawajcie niesprawdzonych plotek
mrak
rok temu
Bedzie jak w dawnej Rumunii za panowania Ceausescu! No i oczywiście kary, kary kary! Tymi to ostatnio władza grozi społeczeństwu codziennie i z grubej rury!
ajaj
rok temu
Propaganda ,znowu czyms trzeba zając ludzi .Wody nie zabraknie panie i panowie
zdzichu
rok temu
Kolejna autorka tego artykułu występuje jako ekspert meteorologiczny kolejna Greta ale tamta jest półanalfabetką i ją to tłumaczy . Ciekawe skąd ta Pani wie ,że będą przerwy w dostawie prądu i jak to się ma dom suszy skoro u nas są prawie same elektrownie węglowe i gazowe , jak się coś pisze a brak jest pojęcia , to należy najpierw puknąć się w główkę dla przywrócenia myślenia a nie pleść byle co . A może rząd jest winie za suszę i wirusa , przy tym sposobie rozumowania / braku rozumowania / jest to pawdopodobne ....
Nrjdj
rok temu
Jaka susza? Chyba w Afryce
bEgvLqrf
yhy
rok temu
tylko sie o tym gada a nic nie robi
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić