Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Robert Czykiel
|
aktualizacja

Susza w Polsce 2020. Latem mogą być przerwy w dostawie prądu. Prognozy nie są optymistyczne

14
Podziel się:

Nie można lekceważyć apeli o oszczędne korzystanie z wody. Niebawem w Polsce mogą występować przerwy w dostawie prądu. Jest także ryzyko, że zabraknie wody w kranie.

Susza w Polsce 2020. W jeziorze Roś jest coraz mniej wody
Susza w Polsce 2020. W jeziorze Roś jest coraz mniej wody (PAP)

Eksperci od kilku dni ostrzegają, że w tym roku czeka nas niebezpieczna susza. Już doskonale to widać w polskich rzekach, gdzie poziom wód drastycznie spadł. Dlatego wszyscy apelują, abyśmy w codziennym życiu oszczędzali wodę. Jeżeli zlekceważymy zagrożenie, to konsekwencje mogą być dotkliwe.

Susza w Polsce 2020. Przerwy w dostawie prądu

Wiadomo, że susza może sprawić, że wzrośnie cena żywności. To jednak nie wszystko. Trzeba się liczyć z tym, że mogą występować przerwy w dostawie prądu. Elektrownie potrzebują wody do chłodzenia generatorów.

Są elektrownie w Polsce, które pobierają wodę bezpośrednio z rzeki. Jeżeli ich poziom będzie opadał, będzie rosła też temperatura wody, przez co możliwy jest scenariusz, w którym część konwencjonalnych elektrowni będzie musiała ograniczyć produkcję - mówi w rozmowie z Polsaten News Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Takie sytuacje miały już miejsce w Polsce w 2015 i 2019 roku. W niektórych miejscach elektrownie na pewien czas wstrzymywały pracę z powodu suszy.

Susza w Polsce 2020. Może zabraknąć wody w kranie

Jest także ryzyko, że będzie brakować wody w kranach. Już teraz zaczynają pojawiać się niedobory wód podziemnych. Niektórzy mieszkańcy zgłaszają też, że ich przydomowe studnie wyschły. W tej chwili najbardziej niepokojąca jest sytuacja w Wielkopolsce i na Kujawach.

Polsat News przypomina, że w ubiegłym roku zabrakło wody w kranach m.in. w Skierniewicach. Niestety, na razie prognozy nie są optymistyczne i wszystko wskazuje na to, że w tym roku opadów będzie zbyt mało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
opalony
3 lata temu
Byle tylko słońce nie przerwało dostaw.
Przetrwanie
3 lata temu
Najlepsza rzeczą dla Polski była by budowa stawów, zbiorników w miejscach gdzie może być niebezpieczeństwo podtopień, rowów melioracyjnych na polach najlepiej w granicach. Również ważną sprawą są tamy na małych jak i dużych rzekach które były by wykorzystywane do podniesienia stanów rzek wody słodkiej. Takie działania wspomogły by do wykorzystania w pełni wody słodkiej, ale również wody podskórne w kilkunastu rejonach są bardzo niskie a zatrzymanie wody powoli pozwoliły by się na ich odnowe. Takim dowodem były by mniejsze susze w lasach a jak wiadomo rośliny dużo ciągną wody z gleby, przez to później mogą szybko wystąpić pożary. Zapory dodatkowo pomogły by w miesiące mokre do szybkiego spływu wody z zagrażających miejsc powodziami. Kontrola rzek jest ważna również dla działania elektrowni energetycznych jak i do powstawania w przyszłość nowych elektrowni wodnych. Do tego 2 potrzebny jest wysoki stan wody. Tamy by to udostępniały. By nasza Polska gospodarka mogła przetrwać najgorsze miesiące suszy ale również byśmy weszli w odnawialne źródła energii to trzeba na to spojżeć i myśleć racjonalnie. Jeśli zaniedbamy Polskie rzeki to w przyszłości może się okazać ze zabraknie nam ważnego składnika w naszym codziennym życiu. Niech każdy to przeczyta i zastanowi się czy to co napisałem to dobra rzecz czy nie. Proszę o komentarz.
preczzpis
3 lata temu
kolejne straszenie !!! pisowcom wchodzi to juz w krew
racjonalista
3 lata temu
nic, trzeba bedzie emigrowac - juz taki los polaka - tak bylo pod zaborami, za komuny, za tuska i teraz. nic sie nie zmienilo! jedynie na poczatku 90 byla nadzieja, ze cos sie zmieni, ale jak sie ozniej okazalo, wszzystko wrocilo na stare tory. czyli kierunek na prl bis.
marek
3 lata temu
Jasnowidzi?
Facet
3 lata temu
Bedzie drozej to będzie trudno wazne by w ogole bylo jedzenie
Facet
3 lata temu
Bedzie drozej to będzie nic nie zrobimy to nie koniec swiata wazne by bylo ogólnie co zjesc
Rolnik
3 lata temu
A mnie zaś się krowa ocieli i może to mieć fatalny wpływ na zbiór stonki ziemniaczanej i spadek populacji trzmieli w sąsieku bo gruszki latoś nie obrodziły. Tak, czy inaczej, przygotujcie się na podwyżki cen żywności!!!!
Adolfina
3 lata temu
przestańcie ludziom mącić w głowach nie podawajcie niesprawdzonych plotek
mrak
3 lata temu
Bedzie jak w dawnej Rumunii za panowania Ceausescu! No i oczywiście kary, kary kary! Tymi to ostatnio władza grozi społeczeństwu codziennie i z grubej rury!
ajaj
3 lata temu
Propaganda ,znowu czyms trzeba zając ludzi .Wody nie zabraknie panie i panowie
zdzichu
3 lata temu
Kolejna autorka tego artykułu występuje jako ekspert meteorologiczny kolejna Greta ale tamta jest półanalfabetką i ją to tłumaczy . Ciekawe skąd ta Pani wie ,że będą przerwy w dostawie prądu i jak to się ma dom suszy skoro u nas są prawie same elektrownie węglowe i gazowe , jak się coś pisze a brak jest pojęcia , to należy najpierw puknąć się w główkę dla przywrócenia myślenia a nie pleść byle co . A może rząd jest winie za suszę i wirusa , przy tym sposobie rozumowania / braku rozumowania / jest to pawdopodobne ....
Nrjdj
3 lata temu
Jaka susza? Chyba w Afryce
yhy
3 lata temu
tylko sie o tym gada a nic nie robi
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić