Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Świat komentuje zakaz aborcji w Polsce. Pisze o nas nawet "Los Angeles Times"

303
Podziel się:

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zakazuje aborcji w przypadku trwałego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu, weszło w życie, a Polacy znów wyszli na ulicę. Prześledziliśmy, jak sytuację w Polsce komentują zagraniczne media.

Świat komentuje zakaz aborcji w Polsce. Pisze o nas nawet "Los Angeles Times"
Strajk Kobiet (PAP)

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie wyroku dotyczącego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Jeszcze tego samego dnia wyrok TK został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Od tamtej pory w Polsce znów odbywają się masowe protesty. Sprawdziliśmy, co o sytuacji w naszym kraju piszą zagraniczne media.

Światowe media komentują wydarzenia w Polsce

Jak oceniła agencja Reutera, zaostrzenie prawa aborcyjnego ma związek "z coraz większym zakorzenieniem się konserwatywnej polityki w jednym z najbardziej pobożnych krajów katolickich w Europie". Podkreśla, że dostęp do aborcji w Polsce był coraz słabszy nawet bez ograniczeń prawnych, ponieważ coraz więcej lekarzy odmawiało wykonywania zabiegu z powodów religijnych, a wiele kobiet szukało aborcji za granicą.

Aborcja okazała się jednym z najbardziej dzielących problemów od czasu przejęcia władzy w 2015 r. przez PiS, który obiecywał biedniejszym, starszym i mniej wykształconym Polakom powrót do tradycyjnego społeczeństwa połączonego z hojną polityką socjalną - pisze agencja Reutera.
Ubiegłoroczne protesty szybko przekształciły się w wybuch gniewu na rząd, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co sugeruje, że PiS może w najbliższych latach stanąć przed dużym wyzwaniem ze strony nowych wyborców - dodaje.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że do tej pory ok. 98 proc. wszystkich legalnych aborcji w kraju - w tym 1110 w 2019 r. - zostało przeprowadzonych z powodu wad rozwojowych płodu.

O nowe ograniczenie zabiegali członkowie rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, która jest zjednoczona z Kościołem rzymskokatolickim. Argumentowali, że jest to sposób na zapobieganie aborcji płodów z zespołem Downa, które stanowią znaczną część legalnych aborcji w Polsce. Działaczki na rzecz praw kobiet uważają nowe prawo za drakońskie. Protestujący domagają się pełnej liberalizacji prawa aborcyjnego i dymisji rządu, ale żaden z tych postulatów nie wydaje się prawdopodobny w najbliższym czasie - pisze AP.

BBC podkreśla, że w Polsce i tak obowiązywały już jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Wylicza, że każdego roku w kraju wykonywano ok. 1000 zabiegów przerwania ciąży, ale szacuje się, że 200 tys. aborcji przeprowadzanych jest nielegalnie lub za granicą.

Gazeta "Los Angeles Times" odnosząc się do protestów, napisała, że Polska jest "tradycyjnym bastionem Kościoła rzymskokatolickiego, ale szybko ulega sekularyzacji wśród młodych mieszkańców miast".

Głos w sprawie sytuacji w Polsce zabrała także organizacja Amnesty International. Podkreśliła, że solidaryzuje się z kobietami i dziewczętami w Polsce i "podziela ich oburzenie tą okrutną decyzją".

Dziś jest straszny dzień dla kobiet i dziewcząt w Polsce. To niebezpieczne orzeczenie jest najnowszym ze skoordynowanej i systematycznej fali ataków na prawa kobiet ze strony polskich ustawodawców. Prawne zakazy aborcji nie uniemożliwiają aborcji ani nie zmniejszają liczby aborcji. Zamiast tego służą jedynie szkodzeniu zdrowiu kobiet, spychając aborcję do podziemia lub zmuszając kobiety do podróżowania do innych krajów w celu uzyskania dostępu do opieki aborcyjnej, której potrzebują i do której mają prawo - powiedziała Esther Major, starsza doradczyni ds. badań w Amnesty International.

Zobacz także: Dr Anna Parzyńska deklaruje pomoc. Ginekolożka wyjaśnia, co mogą zrobić kobiety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(303)
Bonka
rok temu
Popieram wszystkich którzy bronią wartości chrześcijańskich. Jestem przeciwna aborcji chore dzieci same umierają często w czasie ciąży nie trzeba ich zabijać. Nasze życie szybko przeminie i czeka nas wieczność.Jak odrzucę Prawo Boże to jaka będzie moja wieczność?
mik SA
rok temu
Czy Goowin nadal słyszy krzyk abortowanych zarodków?
ABC.
rok temu
Jesteśmy nowoczesnym państwem, a pozwalamy rządzić tym sukienkowym szarlatanom. Religia to przeszłość, a dziś to tylko skandale.Trzymaja się rękami i nogami przy korycie, wszak każdy chciałby żyć na poziomie króla. Kiedy to się zmieni, pewnie nie prędzej niż za 100 lat. Teraz na potęgę gromadzą majątki, by na b daleka przyszłość starczyło.
Anna
rok temu
Jak mozna glosowac za zabijaniem bezbronnych. Zawsze mozna takie dziecko zostawic w oknie zycia. To Bog decyduje kto ma zyc a kogo zabierze z tego swiata. Moze trzeba raczej tworzyc domy pomocy dla uposledzonych czy niepelnosprawnych z calodobowa opieka zamiast decydowac jak Bog kto ma prawo zyc a kto nie. Kim jestes zeby bawic sie w Boga?
dyzma
rok temu
Przestać się ..................... to nie bedzie aborcji i problem rozwiazany.
turbo
rok temu
Coś mało transparentów LGBT?
zagadka
rok temu
Dlaczego lesbijka która nigdy nie będzie miała dzieci stoi na czele tego protestu i dlaczego generałowie z byłego WSI ją popierają?Skoro jesteście tacy humanitarni dla psów, kotów,krów,świń,koni nawet dla kornika drukarza (a co tam puszcza białowieska)to dlaczego chcecie uśmiercać ok 1000 dzieci z zespołem downa.A wasze prawo do życia ,kto wam je zagwarantuje.Ciągle wam się wydaje ,że to wy będziecie panami życia i śmierci.A jeśli tak nie będzie?
Zet
rok temu
Na samym wstępie artykułu podaje się kłamliwą informację i puszcza to w świat. Ludzie zastanówcie się nad sobą. Czy naprawdę brak dostępu do nagminnej manipulacji ludźmi odbiera Wam kompletnie Rozum? Jakie to szczęście, że mamy całkiem rozsądny rząd. Nie wszystkich można na szczęście do końca zmanipulować.
fen
rok temu
Nawet swiat juz widzi ze Polska to kraj fanatykow religijnych. Wiara w postacie fantastyczne nazwa sie schizofrenia
]'/.;
rok temu
Pytanie a kto w tamtych latach wprowadzał zmiany i z czyim poparciem w sejmie??????????????? "Art. 1 ustawy z 7 stycznia 1993 r. w brzmieniu sprzed nowelizacji wyraźnie wskazywał na prawo dziecka poczętego do życia, deklarując, iż prawo to ma charakter przyrodzony. stwierdzając nadto, iż życie i zdrowie dziecka pozostają pod ochroną prawną, potwierdzał, że oba te dobra stają się dobrami prawnymi, powtarzając w tym zakresie gwarancję wynikającą z przepisów konstytucyjnych a w szczególności z art. 1 i 79 ust. 1. Po zmianie dokonanej ustawą z 30 sierpnia 1996 r. artykuł 1 ustawy z 7 stycznia 1993 r. stwierdza, iż prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej w granicach określonych w ustawie. Różnica polega więc na tym, iż: a) skreślono deklarację o przyrodzonym charakterze prawa do życia, b) zmodyfikowano sposób określenia okresu, w którym przysługuje prawo do życia, zastępując zwrot "od chwili poczęcia" zwrotem "w fazie prenatalnej", a nadto c) skreślono z zakresu ochrony prawnej przewidzianej przez art. 1 zdrowie dziecka, w tym także zdrowie dziecka przed jego narodzeniem." pytanie: czy Ci co w tamtym czasie wysmarowani wazeliną jeździli do Watykanu i wprowadzali te zmiany dzisiaj plują jadem ale na kogo?????????
Rójters
rok temu
Bzdury i kłamstwa w tych statystykach. Większość aborcji to "późna antykoncepcja". Pracowałem dla Reutersa kilka lat. To kłamcy i częśc problemu. Associated Press to również korpo machina na szczycie propagandy. Pewnie ten komentarz poleci, ale nie dajcie się nabrać.
Maciek
rok temu
Jestem dumny ze swojej NIEOBECNOŚCI na żadnej z tych prodzieciobójczych awantur . Ja najpierw zaistniałem , potem rozwinąłem się pod sercem mamy , a następnie przyszedłem na świat . Nie wiem , czy ci manifestujący urodzili się przed zaistnieniem ? Poza tym jak to jest : popierający prenatalne dzieciobójstwo sprzeciwiają się karze śmierci dla przestępców najokrutniejszych między okrutnymi . Na czym ta niekonsekwencja polega ?
Tomix
rok temu
Wreszcie w naszym kraju zaczyna się dziać dobrze. Strajki spacerowiczów nie przyniosą skutku bo Polacy mądrze wybierają 👍
ned
rok temu
mamy juz bialorus a teraz doszedl iran. brawo homeini z zoliborza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić