Strajk Kobiet. Trwają protesty. Gorąco w Warszawie

20

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, w konsekwencji którego kobiety nie mają możliwości przerwać ciąży w przypadku trwałego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu, weszło już w życie. Mieszkańcy całej Polski wyszli na ulicę, by protestować przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji. Doszło do wielu zatrzymań.

Strajk Kobiet. Trwają protesty. Gorąco w Warszawie
Protest w Warszawie przeciw zaostrzeniu prawa do przerwania ciąży (PAP, PAP, Rafał Guz)

Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego miały miejsce w co najmniej 39 miejscowościach na terenie całej Polski. Takie dane przedstawiły na Twitterze działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, które za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieliły się wskazówkami, gdzie dokładnie powinni zbierać się uczestnicy strajków.

Aborcja w Polsce. Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa do przerwania ciąży

Strajkowali mieszkańcy takich miast, jak m.in. Gdańsk, Biała Podlaska, Katowice czy Poznań. Główny protest odbywał się w Warszawie i to właśnie na nim pojawiła się liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – Marta Lempart.

W czwartek 28 stycznia uczestnicy strajku w stolicy udali się pod Trybunał Konstytucyjny. Nie obyło się bez incydentów – dwaj mężczyźni przeskoczyli przez ogrodzenie TK, a następnie odpalili race oraz przykleili do ściany plakat z symbolami Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W konsekwencji zostali zatrzymani przez policję.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To nie był koniec kłopotów uczestników strajków. Jak czytamy na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Twitterze, w ciągu ostatnich dwóch godzin doszło do zatrzymania jednej z głównych działaczek – Klementyny Suchanow, również za wejście na teren Trybunału Konstytucyjnego. Policjanci apelują do tłumu o rozejście się w kierunku Placu na Rozdrożu, jednak ich polecenia zostały zignorowane.

Policja apeluje o rozejście się w kierunku Placu na Rozdrożu. Demonstranci nie chcą ruszyć, póki nie zostaną wypuszczone zatrzymane osoby – czytamy na Twitterze Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Strajk w stolicy trwa i nie wiadomo, o której się zakończy. Aktywistki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet odmawiają funkcjonariuszom policji złożenia oświadczenia, że – jak to ujęły w mediach społecznościowych – "olewamy porwane osoby". Pojawiły się także rozbieżne doniesienia odnośnie tego, ile osób zostało zatrzymanych.

Rozbieżne informacje: policja mówi o trzech zatrzymanych, demonstranci wiedzą o pięciu – informują działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W imieniu rządu na temat strajków w obronie prawa do przerwania ciąży głos zabrał Bartłomiej Wróblewski, członek PiS. Zgodnie z przedstawioną przez niego wersją w trakcie występu w TVN24 teraz rząd zamierza skupić się na realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i powstrzymaniu kolejnych zabiegów aborcji.

Trzeba skupić się na wykonaniu wyroku – oświadczył Wróblewski na antenie TVN24.
Zobacz także: Zobacz też: Aborcja w Polsce. Protesty po opublikowaniu orzeczenia TK
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić