aktualizacja 

Świat się mylił? Wirusolog z Wuhan ma nową teorię o COVID-19

328

Znana na całym świecie wirusolog podzieliła się nową teorią odnośnie okoliczności pojawienia się koronawirusa. Pracująca w laboratorium w Wuhan Shi Zhengli mówi, jakie zwierzę prawdopodobnie jako pierwsze było nosicielem SARS-CoV-2.

Świat się mylił? Wirusolog z Wuhan ma nową teorię o COVID-19

Shi Zhengli przedstawiła swoją najnowszą teorię w artykule dla naukowego magazynu "Science Magazine". Współautorem tekstu jest Zhou Peng, ekspert z Wuhańskiego Instytutu Wirusologii Chińskiej Akademii Nauk. Wuhan w środkowych Chinach to miasto, od którego, jak się powszechnie zakłada, zaczęła się pandemia COVID-19.

Jak zauważyli autorzy artykułu, po wystąpieniu pierwszych przypadków COVID-19 w Wuhan obecność wirusa wykryto w organizmach nietoperzy podkowiastych oraz łuskowców. Jednak w wyniku analizy sekwencji genomu okazało się, że żadne z tych zwierząt nie było pierwszym nosicielem SARS-CoV-2.

Shi Zhengli i Zhou Peng dowodzą w tekście, że pierwotnym nosicielem SARS-CoV-2 mogły być norki. Jak argumentują, w chwili gdy na COVID-19 zaczęli chorować pierwsi ludzie, miała już miejsce adaptacja koronawirusa u różnych gatunków zwierząt. Oznacza to, że wirus był obecny w Wuhan przez jakiś czas, zanim ostatecznie zarazili się nim mieszkańcy.

Wirusolodzy przywołują przypadki koronawirusa wśród norek na fermach futrzarskich. Odnotowano je łącznie w ośmiu państwach, m.in. we Francji, w Danii czy Stanach Zjednoczonych. Badania wskazują, że rzadko dochodzi do przypadków, gdy człowiek zaraża się SARS-CoV-2 od zwierząt – wyjątek mają stanowić właśnie norki.

Początkowo myślano, że koronawirus "przeskoczył" na człowieka z nietoperzy. Kolejna teoria mówiła, że między nietoperzem a człowiekiem był jeszcze tzw. gospodarz pośredni - łuskowiec. Teraz Shi Zhengli twierdzi, że to norki być pierwszymi zwierzętami, u których pojawił się wirus. Naukowców na całym świecie wezwała do badań pod tym kątem.

Zobacz także: Zobacz też: Skutki koronawirusa w przyrodzie. Włoscy rybacy zgłaszają problem
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić