Dagmara Smykla| 

Syberia. Gliniana głowa leżała w grobowcu. Zaskakujące odkrycie w środku

71

Ponownie zbadano niezwykłą glinianą głowę znalezioną w latach 60. na Syberii. Od dawna naukowcy wiedzieli, że licząca ponad 2 tys. lat podobizna zawiera w sobie kości czaszki. Teraz ze zdziwieniem stwierdzili, że czaszka nie należała do człowieka.

Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę
Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę (Instutute of Nuclear Physics, Wiaczesław Porosew)

Rosyjscy naukowcy spodziewali się, że glina pokrywa ludzką czaszkę. Gliniana głowa wojownika odkryta w kopcu grobowym w Chakasji na Syberii od lat budziła ogromne zainteresowanie rosyjskich badaczy. Gdy znaleziono ją w 1968 roku, wiek odkrycia oszacowano na około 2,1 tys. lat.

Syberia. Gliniana głowa kryła tajemnicę

Niedługo po odkryciu głowy poddano ją badaniu z wykorzystaniem promieni rentgenowskich. Naukowcy stwierdzili, że w środku znajdują się kości czaszki, znacznie mniejsze niż sugerowałby to rozmiar glinianej głowy. Zakładano jednak, że wtopiona w glinę czaszka należała do człowieka.

Teraz w "głowie wojownika" odkryto czaszkę barana. Naukowcy nie chcą niszczyć skarbu prześwietlili go promieniami rentgenowskimi i ze zdumieniem stwierdzili, że zamiast ludzkiej czaszki głowa była częściowo wypełniona kośćmi barana. Dlaczego mieszkańcy Syberii sprzed 2,1 tysiąca lat zdecydowali się na tak niezwykły krok?

Zobacz też: Starożytny podwodny las. Badają niesamowite odkrycie

Głowa pochodzi z grobowca wzniesionego przez kulturę tagarską. Jej przedstawiciele byli znani z bardzo rozbudowanych misteriów pogrzebowych. Często pokrywali czaszki swoich zmarłych gliną i gipsem, a następnie malowali na tych warstwach twarze zmarłych. Jednak dlaczego w tym przypadku zastąpiono ludzką czaszkę kośćmi barana? Naukowcy mają różne teorie - informuje "Siberian Times".

To mógł być symboliczny pochówek osoby zaginionej. Młody mężczyzna być może został zjedzony przez dzikie zwierzęta, utopił się lub zginął w obcym kraju na wojnie. Chowanie kości zwierzęcia mogło być jednym sposobem na wysłanie jego duszy do zaświatów. Według innej teorii pochowanie kości barana mogło stanowić symboliczną śmierć mężczyzny i jego odrodzenie w nowej sytuacji życiowej lub nowym statusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić