Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Internauci porażeni. Pokazał, co się dzieje, gdy gaśnie światło

42
Podziel się:

Hamish Symington jest doktorantem brytyjskiej Rady ds. Badań Biotechnologii i Nauk Biologicznych. W swoich mediach społecznościowych regularnie dzieli się ciekawostkami naukowymi i prezentuje eksperymenty. Jeden z nich wzbudził szczególne zainteresowanie.

Internauci porażeni. Pokazał, co się dzieje, gdy gaśnie światło
Pszczoły poleciały prosto do światła. Gdy zgasło, zrobiły coś nieoczekiwanego

Na nagraniu, jakie Hamish Symington opublikował na Twitterze, widać przeźroczysty pojemnik, wewnątrz którego latają pszczoły. Owady są wyraźnie zainteresowane znajdującą się pośrodku lampą – szczelnie ją obsiadły.

Eksperyment z udziałem pszczół. Internautom opadły szczęki

W pewnym momencie Hamish Symington wyłączył światło, a wtedy pszczoły zachowały się w sposób, którego prawdopodobnie nikt się nie spodziewał. Wszystkie owady jednocześnie spadły, jak gdyby w jednej chwili straciły życie.

Oto kolejne nagranie przedstawiające pszczoły, spadające z góry, gdy tylko zgaśnie światło. Jestem zaskoczony, że działają na zasadzie wyłącz/włącz – żadnych zgrabnych prób podejścia do lądowania ani niczego w tym rodzaju, dosłownie przestają latać i spadają – napisał Hamish Symington na Twitterze.

Internauci podzielali zaskoczenie naukowca. W komentarzach zaczęli dzielić się swoimi przypuszczeniami, dlaczego owady zachowują się w tak nieprzewidywalny sposób i zamiast przystąpić do lądowania, po prostu bezwładnie opadają.

Być może zmiany na zasadzie włączania i wyłączania (...) nie są czymś, z czym potrafią sobie poradzić. Może w życiu codziennym natychmiastowe zniknięcie światła oznaczałoby, że właśnie wleciały do ula?
Ich "silnik" po prostu gaśnie, gdy znika światło? To szaleństwo!
Łał. Zakładam, że robią to samo również w trakcie zaćmienia Słońca? – spekulowali internauci.
Zobacz także: Zobacz też: Pszczoły kontra szerszeń. Niezwykłe stracie owadów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
otco
7 miesięcy temu
widocznie pszczoły działają na fotowoltaikę.. :)
Ewa
7 miesięcy temu
A niby czym???
xxxtyba
7 miesięcy temu
a u mnie jak światło gaśnie to natychmiast żona na mnie właźi.
osiem gwiazde...
7 miesięcy temu
Internauci może i przerażeni, ale ja nie!
Sauron
7 miesięcy temu
Też zauważyłem dziwną rzecz z tym światłem. U mnie na ten przykład jak się zgasi światło to natychmiast się robi ciemno.
taa
7 miesięcy temu
to jak polskie samoloty. ktoś zgasił światło w tutce i spał
nobo
7 miesięcy temu
Komary mają odwrotnie
szykujta się ...
7 miesięcy temu
Tak będzie z ludźmi, jak zgaśnie na zawsze słońce.
dfgg
7 miesięcy temu
bo to są robociki ich
Orion
7 miesięcy temu
Oznacza to, że gdy człowiek zniszczy przyrodę i zgasi ostatnie światło, wszyscy spadniemy w ciemności.
rpg
7 miesięcy temu
...to normalny odruch obronny - kiedy nagle zrobi się ciemno, pszczoły wolą przestać latać i swobodnie spaść niż rozwalić się o coś w ciemnościach w czasie lotu a przecież latają szybciej niż spadają... pszczoła jest cięższa i delikatniejsza od muchy, która może walnąć w szybę z naprawdę dużą prędkością chcąc wylecieć na zewnątrz - pszczoła w takiej sytuacji odniosłaby poważniejsze obrażenia i długo by się zbierała... więc nie ma dziwne, że po zgaszeniu światła pszczoły spadają, zaś muchy w takiej sytuacji jeszcze długo potrafią latać na oślep aż gdzieś na coś nie trafią i usiądą, czego właśnie pszczoła nie potrafi ze względu na budowę odnóży, które nie radzą sobie tak dobrze na pionowych, gładkich powierzchniach, jak odnóża muchy...
8787
7 miesięcy temu
Pszczoły pszczołami. Ale co się dzieje z ludźmi? Wiadomo, że szczypienia więcej szkodzą niż pomagają, że szczypani taż przenoszą, że szczypani też chorują i szczypani częściej zaczynają umierać, a lgną do szczypionek jak te pszczoły do światła. Co gorsze atakują tych co rozsądek zachowali
Darek
7 miesięcy temu
Jakoś mi szczęka nie opadła.
Ja23
7 miesięcy temu
Jak ja zgaszę światło to zawsze się w coś muszę uderzyć. I wierzcie czy nie sam zastanawiam się dlaczego tak się dzieje.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić