o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
NM
|

Szanse wynoszą 20 proc. Zderzenie rosyjskiego satelity i chińskiej rakiety

1
Podziel się

Rosyjski satelita, który od dawna nie funkcjonuje, a także porzucona chińska rakieta, mogą zderzyć się w nocy z 15 na 16 października. To bardzo niebezpieczna sytuacja, która stanowi zagrożenie dla wszystkich aktywnych satelitów, które krążą obecnie wokół Ziemi.

Szanse wynoszą 20 proc. Zderzenie rosyjskiego satelity i chińskiej rakiety
Zdj. ilustracyjne. (Needpix)
bDgNGuGd

Oba "kosmiczne śmiecie", jak nazywa się takie obiekty, mogą zderzyć się dzisiaj na orbicie, na wysokości około 600 mil od powierzchni Ziemi - podaje źródło, Daily Mail. Szansa na zderzenie wynosi około 20 proc.

Jeśli ich drogi przetną się, będzie to miało miejsce prawdopodobnie nad Antarktydą. W wyniku ewentualnego zderzenia do obecnych już 170 milionów odpadów, które człowiek pozostawił po sobie na ziemskiej orbicie, dołączą tysiące nowych odłamków.

bDgNGuGf

Jak podaje Daily Mail, powołując się na stację, która obserwuje kosmiczne śmieci LeoLabs - zagrożenie dla ludzi na Ziemi nie istnieje. Zagrożeniem, jest wydostanie się setki kilogramów elementów, które w niekontrolowany sposób będą po zderzeniu okrążać Ziemię, być może w przyszłości przyczyniając się do kolejnych kolizji.

Oba obiekty kosmiczne ważną po ok. 3 tony. Po zderzeniu, jak przewidują naukowcy, fragmenty satelity i rakiety będą podróżowały po orbicie z prędkością nawet 28 tys. km na godzinę, czyli szybciej, niż niektóre asteroidy.

Jak informuje Daily Mail - Rosja jest krajem, który w ostatnim czasie pozostawił ogromną ilość odpadów na orbicie ziemskiej. Naukowcy z University of Colorado Boulder uważają, że kraje takie jak Rosja, a także wszystkie inne, które stać na eksplorowanie kosmosu, przed wystrzeleniem satelity czy jakiegokolwiek innego obiektu, powinny za to zapłacić. Być może to pozwoliłoby zmniejszyć ilość kosmicznych śmieci w przyszłości.

bDgNGuGl

Prof. Andrzej Pająk: Społeczeństwo ma dobrą ocenę własnej sytuacji

bDgNGuGG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
hrh
2 tyg. temu
Ale koleżanka Karolina już o tym pisała dzisiaj. Nie umiecie się zgrać?
Najnowsze komentarze (1)
hrh
2 tyg. temu
Ale koleżanka Karolina już o tym pisała dzisiaj. Nie umiecie się zgrać?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić