Szczepienie na COVID-19 a alkohol. Zbadano, czy osłabia efekt zastrzyku

16

Z chwilą rozpoczęcia szczepień na COVID-19 pojawiły się kontrowersje odnośnie tego, jak na skuteczność środka wpływa spożywanie alkoholu. Niedawno w mediach zaczęła krążyć informacja, że ją osłabia. W końcu głos w sprawie postanowili zabrać sami naukowcy.

Szczepienie na COVID-19 a alkohol. Zbadano, czy osłabia efekt zastrzyku
Czy spożywanie napojów alkoholowych może osłabić wpływ szczepionki na COVID-19 na organizm? (Getty Images, NurPhoto/Contributor)

Zgodnie z medialnymi doniesieniami, spożycie alkoholu w okresie dwóch tygodni od przyjęcia szczepionki miało osłabiać jej skuteczność. Ponieważ wiele osób brało tę informację za pewnik, Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (MHRA) postanowił przedstawić oficjalne stanowisko naukowców.

Szczepionka na COVID-19 a alkohol – czy picie osłabia jej działanie?

Rzeczniczka MHRA udzieliła komentarza agencji prasowej PA. Jak wyjaśniła, naukowcy nie znaleźli dotychczas żadnych dowodów na to, że alkohol rzeczywiście osłabia skuteczność szczepionki na COVID-19. Poradziła również, aby osoby szczególnie zaniepokojone tą kwestią skonsultowały się z ekspertem.

Do tej pory nie znaleziono dowodów na to, że spożywanie alkoholu wpływa na skuteczność szczepionki na COVID-19. Radzę wszystkim, którzy są zaniepokojeni tą kwestią, aby skonsultowali się z lekarzem – tłumaczy rzeczniczka MHRA (PA).

Wyniki badań, na jakie powołała się rzeczniczka MHRA, nie dotyczą wszystkich szczepionek na COVID-19. Obejmuje wyłącznie te preparaty, które są podawane mieszkańcom Wielkiej Brytanii – AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.

Za doniesienia o negatywnym wpływie alkoholu na skuteczność szczepionki odpowiada organizacja charytatywna Drinkaware. Zajmuje się ona edukacją w zakresie skutków spożywania napojów wyskokowych. Jak twierdzili eksperci z Drinkaware, regularne picie alkoholu może przekładać się na zdolność organizmu do budowania odporności.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić