Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Maziewski
|

Szczepienia w Rzeszowie. Rzecznik PiS mówi o możliwych konsekwencjach

111
Podziel się

Doniesienia o masowych szczepieniach Polaków na koronawirusa w Rzeszowie wzbudziły duże kontrowersje. Podkarpacie to bastion PiS, więc od razu pojawiły się komentarze, że szczepienia to akcja polityczna. O2 poprosiło polityków o komentarz. Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, zapowiedział, że sprawa zostanie zbadana.

Szczepienia w Rzeszowie. Rzecznik PiS mówi o możliwych konsekwencjach
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. (PAP, Mateusz Marek)

Wszystko zaczęło się od artykułu Wirtualnej Polski, opartego na relacji mieszkańców Podkarpacia, którzy przyjęli, lub których bliscy przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, choć zgodnie z prawem nie powinni, bo są w wieku poniżej 40 lat i nie znajdują się w grupie uprzywilejowanej. Ta kontrowersyjna sprawa, co zrozumiałe, szybko nabrała rozgłosu.

W sieci pojawiły się też informacje, że dynamika szczepień w Rzeszowie jest jedną z najwyższych w całej Polsce i przegania inne, większe miasta wojewódzkie.

Co ciekawe, szczepienia mają dokonywać się szczepionką Pfizera.

Zobacz także: Szczepienia na COVID. "Pacjenci wyładowują emocje i frustracje"

Politycy komentują

Błyskawicznie pojawiły się komentarze, że przyspieszone szczepienia w Rzeszowie mają aspekt polityczny. 9 maja odbędą się tam wcześniejsze wybory prezydenckie. Dotychczasowy prezydent miasta, Tadeusz Ferenc, zrezygnował z tej funkcji z powodu problemów zdrowotnych.

Sprawa wywołała oczywistą burzę. Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak przekonuje, że należy wyjaśnić, dlaczego szczepienia wyhamowały w ostatnich dniach w całym kraju.

Jeśli potwierdzi się, że preferowany w szczepieniach jest Rzeszów z powodu wyborów, to jest to skandal. Jedyny na świecie przykład używania szczepień w walce wyborczej - mówi o2 Siemoniak.

Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel mówi o fake newsie.

Sugestie, że w Rzeszowie ma miejsce masowy, niezgodny z wytycznymi proces szczepień, są po prostu nieprawdziwe. U podstaw całej sprawy leżą dwie kwestie: błąd czytania danych i fake newsy. W Rzeszowie jest duży punkt szczepień i spływają do niego raporty o szczepieniach z całego regionu. Absolutnie nie można odczytywać zgłaszanych liczb w ten sposób, że dotyczą one wyłącznie mieszkańców Rzeszowa - są to również mieszkańcy innych części województwa podkarpackiego - przekonuje w rozmowie z o2.

Polityk PiS twierdzi, że zestawienie liczby zaszczepionych z liczbą mieszkańców miasta i sugerowanie, że jest to znacząco wyższy procent niż w innych rejonach Polski, jest manipulacją.

Zapowiada jednak, że gdyby informacje się potwierdziły, władze zamierzają zareagować.

Pojawił się równocześnie fake newsy o rzekomych szczepieniach bez skierowań. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że wszyscy zaszczepieni posiadali skierowania. Oczywiście będzie to jeszcze weryfikowane jutro, kiedy właściwe instytucje wznowią pracę po świętach, ale na tę chwilę nic na to nie wskazuje. Gdyby tak się stało, będziemy wyciągać konsekwencje - dodaje Fogiel.

Sprawę skomentował także dr Stanisław Mazur, prezes centrum medycznego w Rzeszowie, główny organizator szczepień na Podkarpaciu. Jak mówi, bez skierowania faktycznie zaszczepiono część pacjentów, jednak ich liczba jest niewielka.

Szczepiliśmy osoby z grupą inwalidzką, a także pacjentów, którzy oczekują na operacje i chcieli się zabezpieczyć przed możliwym zakażeniem w szpitalu. W sobotę wieczorem zostało nam 25 dawek, które otrzymały osoby czekające pod drzwiami punktu szczepień. Oczywiście, że w takiej sytuacji nie marnujemy szczepionek - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską.

W tej samej rozmowie dodaje też, że do szczepień na dużą skalę byli gotowi od dawna, a "akcja w Rzeszowie jest całkowicie niezwiązana z bieżącą polityką".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(111)
Antoni
10 miesięcy temu
Konsekwencje będą takie, że okaże się, że korupcja się opłaci. Wygra wybory PiS-owiec. Ten naród ma ciężką chorobę psychiczną. Nie odróżnia dobra od zła. Zniknęły wszelkie hamulce i zasady moralne. Taki naród nie ma prawa istnieć. Kolejny rozbiór prawdopodobnie już jest planowany. Bismarck dobrze powiedział: chcecie Polaków zniszczyć? Dajcie im wolność!!!
Corleone
10 miesięcy temu
Mafia działa,
nauczycielka
10 miesięcy temu
Kłamie!!! Zaszczepiliśmy się tam z mężem w wielką sobotę o 13.30 bez skierowań. Nawet nikt o nie nie zapytał.
Kama
10 miesięcy temu
pis robi wszystko pod publike aby utrzymać wyborców, rozdaje nie swoją kasę.
jezus
10 miesięcy temu
Odessać zaszczepionym nielegalnie szczepionki. :-)
ceko
10 miesięcy temu
Ciekawe skąd wiedzieli ci co się zapisali, że system zapisuje. I czy to prawda, że ponownie go włączono?
sip
10 miesięcy temu
Panie Dworczyk ta cała rejestracja to lipa jeżeli nie bierze się nastepnych z kolejki tylko? A na to co mówi Fogiel trzeba brać dużą poprawkę.
Mieszkanka Rz...
10 miesięcy temu
Bzdury, bzdury, bzdury. Szczepili kogo popadnie , bez skierowań. kilkoro moich znajomych się zaszczepiło, sami się dziwili, że nikt o nic nie pytał. Dodam, że nikt z nich nie zalicza się do jakiejkolwiek z grup uprzywilejowanych, które do szczepień się kwalifikowały. Np. trzydziestolatek, pracownik biurowy w prywatnej firmie. Od 4 tygodni ludzie w całym Rzeszowie wydzwaniają jeden do drugiego i opowiadają jak to wieczorami można się bez problemu zaszczepić w Medyku w Full Markecie
lol
10 miesięcy temu
Koloryzowane: wybory w Rzeszowie "Trzeba anulować, bo my przegramy"
KrystynaPIS
10 miesięcy temu
Kaczyński sponsorowany przez Putina a Morawiecki przez Angele. Zdradzieckie mordy sprzedadzą Polskę i będzie IV rozbiór Polski , przecież 13/14 emerytura oraz 500+ nie jest za darmo !
Suweren
10 miesięcy temu
Aby czepić dużo i szybko,trzeba mieć przydział szczepionek. Kto je rozdziela? Pisowski rząd. Reszty ciemny ludu sam się domyśl. Jeśli to nie akcja polityczna przed wyborami, to kaktus mi wyrośnie
Xxl
10 miesięcy temu
Brawo rzeszòw ci ko muwią co chcą a szczerby to już NIK nie słucha
RESOVIA*
10 miesięcy temu
@Kocur, Kuchciński, Przyjaciele i Sowa >ViP-owskim samolotem szybują do Rzeszowa.@
bidet
10 miesięcy temu
a po wyborach sie okaże że to błąd systemu,
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić