Zmarnowano 15 mln dawek szczepionki. AstraZeneca traci fabrykę

352

W zakładzie Emergent BioSolutions w Baltimore w USA produkowane są szczepionki firmy Johnson&Johnson. Wcześniej z fabryki korzystała także AstraZeneca, przez co w wyniku błędu pracowników doszło do pomieszania i zmarnowania 15 mln dawek preparatów. To kolejny cios w brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny.

Zmarnowano 15 mln dawek szczepionki. AstraZeneca traci fabrykę
Fabryka produkująca AstraZenekę zmarnowała 15 mln dawek szczepionki (PAP, EPA, TOMS KALNINS)

Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił, że szczepionka Johnson&Johnson będzie jedyną produkowaną w zakładzie Emergent BioSolutions. Fabryka została wybudowana przy wsparciu rządu federalnego w ramach programu produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. Z jej usług wcześniej korzystał również koncern AstraZeneca.

Jak informuje "New York Times", pracownicy fabryki popełnili błąd, mieszając składniki dwóch szczepionek ze sobą. W związku z tym aż 15 mln dawek preparatu zostało uznanych za wadliwe i niezdatne do użytku. Obecnie sprawa badana jest przez amerykańskie organy kontrolne. Na rynek nie wypuszczono jeszcze żadnej z wyprodukowanych w tej fabryce partii szczepionek J&J.

Ministerstwo zdrowia USA poinformowało, że produkcją szczepionki w tej fabryce będzie się zajmowała teraz firma Johnson&Johnson. Spółka potwierdziła te informacje w wydanym w sobotę komunikacie prasowym. Będzie odpowiadać też za usunięcie z fabryki substancji AstraZeneca.

Preparat Johnson&Johnson jest jedną z trzech szczepionek dopuszczonych do użycia w USA. Zatwierdzono także prepraty Pfizera i Moderny, ale nie AstraZeneki. J&J zobowiązał się dostarczyć do końca maja blisko 100 mln dawek, chociaż firma ma cały czas różne kłopoty z produkcją - informuje "The New York Times".

Gazeta ocenia, że jest to również kolejny cios dla AstraZeneki, która już walczy z oskarżeniami o podawanie niepełnych danych regulatorowi w USA. Jest także krytykowana za doniesienia o potencjalnych groźnych skutkach ubocznych. Cała sytuacja to także porażka wizerunkowa fabryki Emergent BioSolutions. 

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić