Kosma Szczepaniak| 

Szczepionka na koronawirusa. Co uważają o niej Polacy?

17

Kolejne szczepionki na koronawirusa wchodzą w decydujące fazy badań. Istnieje spora szansa, że kwestią miesięcy jest, zanim oficjalnie zostanie uznane, że można się zaszczepić przeciwko wirusowi, który sparaliżował cały świat. Co na ten temat sądzą Polacy?

Szczepionka na koronawirusa. Co uważają o niej Polacy?
Co uważają Polacy na temat szczepionki na koronawirusa? (Getty Images, Leonardo Fernandez Viloria)

Czy szczepionka na koronawirusa będzie gotowa jeszcze w tym roku? Wiele firm farmaceutycznych pracuje nad jej wytworzeniem, jednak nadal nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy dokładnie będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi, który stał się tematem numer 1 na całym świecie w 2020 roku.

Wiemy już natomiast, jakiej mniej więcej ceny należy się spodziewać, jeżeli szczepionka będzie już dostępna. Rząd USA zawarł umowy z firmami Pfizer oraz BioNTech na dostawę szczepionek przeciwko COVID-19. Cena jednej dawki wynosić będzie ok. 19 dolarów, jednak pełna skuteczność osiągnięta zostanie dopiero po dwóch zabiegach. Cena "pakietu" ma wynosić 39 dolarów, a więc około 150 złotych.

Szczepionka na koronawirusa. Czy Polacy się zaszczepią?

Temat szczepionki na koronawirusa bardzo często pojawiał się przy okazji niedawnych kampanii wyborczych przed wyborami na prezydenta. Politycy w większości uznali, że szczepienia na pewno nie powinny być obowiązkowe. Jakie podejście do tego mają sami obywatele?

Sprawdziła to agencja SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej". Sondaż przeprowadzony wśród Polaków wykazał, że większość z nich zaszczepiłaby się przeciwko koronawirusowi, jeżeli dostępny byłby odpowiedni lek. 25,2 proc. Polaków zrobiłoby to tylko w przypadku, gdyby była ona bezpłatna, natomiast 22,2 proc. respondentów jest gotowa zapłacić za szczepienie.

Na ten moment, szczepienia nie wykonałoby około 28,3 proc. osób. Ze szczepionki nie skorzystaliby najczęściej badani w wieku od 25 do 34 lat (36 proc.) i badani posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe (37 proc.). Zaszczepić się nie zamierza co trzecia osoba o dochodach w granicach 3001 zł – 5000 zł i ponad 30 proc. mieszkańców wsi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić