Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Szczepionka na koronawirusa. Ile dostanie Polska?

27

Gigant farmaceutyczny z USA Pfizer opracował skuteczną szczepionkę na COVID. Może się pojawić na rynku lada moment. Jednak na ile dawek może liczyć Polska?

Szczepionka na koronawirusa. Ile dostanie Polska?
Szczepionka na COVID wkrótce trafi na rynek. (PAP, PAP, EPA, Daniel Ricardez)

Szczepionka na COVID może pojawić się na rynku lada moment. W poniedziałek Pfizer amerykański gigant farmaceutyczny, pochwalił się tym, że opracował skuteczną szczepionkę i niebawem trafi ona do sprzedaży.

Szczepionka na koronawirusa. Wkrótce na rynku

Jak informuje Pfizer, opracowana szczepionka zapobiega 90 proc. przypadków zakażeń. Zapewnia ona ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce. Szacuje się, że do końca tego roku zostanie wyprodukowanych ok. 50 mln dawek, a do końca 2021 roku 1,3 mld.

Wiadomości z USA ucieszyły cały świat. Skuteczna szczepionka na COVID-19 może szybciej zakończyć pandemię koronawirusa i przywrócić życie do normalności. Po rewelacjach Pfizera kursy akcji na najważniejszych giełdach na świecie zaczęły rosnąć.

Zobacz także: Zobacz też: Oświadczenie twórców eksperymentalnej szczepionki. "Nie występują poważne skutki uboczne".

Szczepionka na COVID. Ile dawek dostanie Polska?

Dostęp do szczepionki będzie racjonowany. Polska za sprawą Komisji Europejskiej ma mieć swój udział w dostępie do preparatu. W sierpniu podpisano umowę, która zapewnia Komisji Europejskiej prawo zakupu 200 mln dawek szczepionki z możliwością dokupienia 100 mln dawek.

Szczepionki wśród członków UE będą rozprowadzane według klucza populacyjnego. Liczba dawek zależy od liczby ludności danego kraju i procentowego udziału w UE.

Ludność Polski to ok. 8,5 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. To oznacza, że naszemu krajowi przypadnie ok. 17 mln dawek. W pierwszej kolejności na szczepionkę będą mogły liczyć osoby starsze oraz personel medyczny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić