Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Ekspert nie ma wątpliwości. "To jeden z objawów COVID-19"

220

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Jednak prof. Jerzy Szaflik ostrzega, że do zakażenia może również dojść poprzez kontakt wirusa z oczami. Ponadto zapalenie spojówek i zaczerwienione oczy mogą być jednymi z objawów COVID-19.

Ekspert nie ma wątpliwości. "To jeden z objawów COVID-19"
Zapalenie spojówek jest jednym z objawów COVID-19 (Getty Images)

Prof. Jerzy Szaflik w rozmowie z WP abcZdrowie potwierdził, że koronawirusem można zarazić się przez oczy. Dochodzi do tego np. w wyniku potarcia czy dotknięcia oka dłonią, na której znajdują się wirusy.

Oczy są połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa — a nos (podobnie jak usta) to już wrota zakażenia dla koronawirusa. Stąd wirus dostaje się bezpośrednio do płuc — wyjaśnił okulista.

Profesor podkreślił, że z tego względu, personel medyczny, który jest szczególnie narażony na zakażenie, powinien nosić nie tylko maseczki, ale również okulary, gogle czy przyłbice ochronne. Zaznaczył, że jeśli chodzi o pozostałe osoby, nie jest to konieczne, ale dla zminimalizowania ryzyka można używać przyłbic.

Najlepiej zachowując wszystkie ogólnie znane środki bezpieczeństwa. Bezwzględnie unikajmy dotykania oczu, nosa i ust, często myjmy lub odkażajmy dłonie i nie wychodźmy bez potrzeby z domów — podkreślił prof. Jerzy Szaflik.

Lekarz potwierdził również, że objawami COVID-19 mogą być zaczerwienione oczy i zapalenie spojówek. Symptom ten uwzględniło w swoim raporcie WHO, jednak według danych organizacji dotyczy on zaledwie 0.8% zakażonych osób.

Zobacz także: Jakie działania należy podjąć w związku z koronawirusem? Dr Sutkowski mówi, jak powinien wyglądać lockdown (WIDEO)

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić