Jan Manicki
Jan Manicki| 

Szef WHO o pochodzeniu COVID-19. "Jeszcze niczego nie wykluczamy"

16

Wszystkie hipotezy na temat pochodzenia koronawirusa ciągle są w grze – oświadczył w piątek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wcześniej naukowcy stwierdzili, że to, iż wirus wydostał się z laboratorium w Wuhan jest "wysoce nieprawdopodobne". Zdaniem szefa organizacji wciąż nie można jednak niczego wykluczyć.

Szef WHO o pochodzeniu COVID-19. "Jeszcze niczego nie wykluczamy"
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus nie wyklucza żadnej teorii na temat pochodzenia koronawirusa (Getty Images)

Ekspedycja WHO przybyła do Wuhan na początku miesiąca. Naukowcy chcą przede wszystkim odpowiedzenie na pytanie, skąd wziął się koronawirus. Mają ponadto stwierdzić, jakie było pierwsze ognisko choroby.

Po rozmowie z członkami zespołu badawczego pragnę potwierdzić, że wciąż rozważamy wszystkie hipotezy. Jednoznaczne odrzucenie którejkolwiek z nich wymaga dalszych analiz i badań – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zespół WHO bada pochodzenie COVID-19. "Zdobyliśmy ważne informacje"

Według ustaleń naukowców WHO, koronawirus miał rozwinąć się najpierw u nietoperzy. Badacze nie są jednak zgodni, w jaki sposób przeniósł się na ludzi. Prawdopodobnym scenariuszem ma być zainfekowanie wcześniej innego gatunku zwierząt.

Od początku mówiliśmy, że misja wysłana do Chin nie znajdzie odpowiedzi na wszystkie pytania. Zdobyliśmy jednak ważne informacje, które przybliżają nas do zrozumienia pochodzenia koronawirusa – podkreślił szef WHO.

Koronawirus wydostał się z laboratorium? "Wysoce nieprawdopodobne"

Niektórzy eksperci ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że wirus SARS-CoV-2 miał powstać w laboratorium w Wuhan. Chiny jednak stanowczo zaprzeczają tej teorii, podkreślając, że w Instytucie Wirusologii w Wuhan nie badano pokrewnych wirusów. Podobnego zdania jest misja WHO, która stwierdziła kilka dni temu, że taki scenariusz jest "wysoce nieprawdopodobny".

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić