Weszli do laboratorium w Wuhan. WHO jest już niemal pewne

112

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowali we wtorek, że prawdopodobieństwo, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, jest "ekstremalnie małe".

Weszli do laboratorium w Wuhan. WHO jest już niemal pewne
Dr Peter K. Ben Embarek mówi, że prawdopodobieństwo, że wirus wydostał się z laboratorium, jest "ekstremalnie małe". (PAP)

Badacze WHO spędzili już blisko miesiąc w Wuhan, gdzie COVID-19 został po raz pierwszy zidentyfikowany. Naukowcy nie wykluczają całkowicie teorii o laboratorium, ale podkreślają, że jest ona mało prawdopodobna.

Zwierzęta źródłem koronawirusa

Według ekspertów WHO SARS-CoV-2 to najprawdopodobniej wirus pochodzenia odzwierzęcego. Nadal nie jest jednak jasne, jaki dokładnie gatunek przyczynił się do jego rozprzestrzenienia. Mówi się o nietoperzach i łuskowcach, ale potrzebne są dalsze badania.

Nowe odkrycia sugerują, że hipoteza mówiąca o incydencie w laboratorium jako źródle wprowadzenia wirusa do populacji ludzkiej jest niezwykle mało prawdopodobna - powiedział dr Peter Ben Embarek, lider zespołu Światowej Organizacji Zdrowia, która szuka źródeł pandemii w Wuhan.

Zespół przybył do Wuhan 14 stycznia. Po dwóch tygodniach kwarantanny odwiedził kluczowe miejsca, takie jak rynek owoców morza Huanan, lokalizację pierwszego znanego skupiska infekcji, a także Instytut Wirusologii w Wuhan, z którego według popularnej teorii spiskowej koronawirus miał się "wydostać".

Zobacz także: Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić