aktualizacja 

Tajemnicza choroba atakuje psy. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje

50

W Wielkiej Brytanii szerzy się tajemnicze schorzenie dotykające psy. Media na Wyspach rozpisują się, że za chorobą czworonogów stać może stać koronawirus. Eksperci podkreślają jednak, że mimo podobnie brzmiącej nazwy, to zupełnie inne schorzenie niż COVID-19.

Tajemnicza choroba atakuje psy. Naukowcy nie wiedzą, co się dzieje
Tajemnicza choroba atakuje psy w Wielkiej Brytanii (Getty Images)

Pierwsze przypadki dziwnej choroby odnotowano w hrabstwie Yorkshire. Psy miały zacząć chorować po powrocie ze spaceru. Schorzenie powoduje u nich objawy takie jak biegunka, wymioty czy popadanie w letarg.

Dziwna choroba atakuje psy. Naukowcy nie znają przyczyny

Profesor Alan Radford, ekspert w dziedzinie informatyki weterynaryjnej na Uniwersytecie w Liverpoolu, przyznał w rozmowie z brytyjskimi mediami, że przyczyną choroby może być koronawirus jelitowy psów (CEC). Dodał jednak, że badania nad schorzeniem nadal trwają i wciąż nie jest to przesądzone. Uspokoił także opinię publiczną, że pomimo złowieszczo brzmiącej nazwy, schorzenie nie jest powiązane z COVID-19 i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Na razie możemy stwierdzić, że ogniskiem choroby jest hrabstwo Yorkshire – podkreślają badacze.

Pojawiły się przypuszczenia, że infekcje mogą mieć związek z pobytem psów na plaży. Prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego Justine Shotton twierdzi jednak, że nie ma na to żadnych dowodów.

Mamy również weterynaryjne raporty o czworonogach, które zachorowały mimo tego, że nigdy nie były na plaży – powiedziała Shotton w rozmowie z BBC.

Tajemnicza choroba psów. Zakażone czworonogi należy izolować

Eksperci wskazują, że w przypadku zauważenia u swojego psa niepokojących objawów, należy natychmiast udać się z nim do weterynarza. Zakażone czworonogi należy izolować od zdrowych do czasu pełnego wyzdrowienia. Infekcja zazwyczaj ustępuje samoistnie i nie stanowi zagrożenia dla życia psa. Pojawiły się jednak doniesienia o co najmniej jednym śmiertelnym przypadku choroby.

Obejrzyj także: Bestia zjadająca psy złapana. W pułapce Rosjanie znaleźli tygrysa amurskiego

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić